Karaciğere İyi Gelen Yiyecekler

Karaciğere iyi gelen besinler Karaciğer sağlığı hakkında her sene sempozyumlar yapılarak insanların bilinçlenmesi sağlanıyor. Çünkü her anlamda karaciğer vücudun en önemli yapı taşlarından ..

Karaciğere iyi gelen besinler

Karaciğere iyi gelen besinler Karaciğer sağlığı hakkında her sene sempozyumlar yapılarak insanların bilinçlenmesi sağlanıyor. Çünkü her anlamda karaciğer vücudun en önemli yapı taşlarından birisi olarak tanımlanıyor. Tüm vücudumuzu riske atabilecek düzeye sahip zararlı enzimlerin tüm toksin yapılarını ayrıştırırken bir yandan da besinlerden vitamin ve minerali emerek vücudumuza aktarmaktadır. Karaciğerin yağlanması, belirli bir dönemden sonra işlevini kaybetmesi, sonrasında ise ciddi bir karaciğer rahatsızlığıyla organın iflas etmesi muhtemel bir çöküşün şeması olarak düşünülebilir. Genel yapısı gereği korunması gereken organlar arasındadır. Çünkü yediğimiz içtiğimiz her şeyin etkisini olumlu ya da olumsuz mutlaka görebildiğimiz bir organdır. Hayati bir önem taşımasına rağmen bir kalp ya da mide kadar önemsenmemesi büyük kronik rahatsızlıklarında tetiklenmesine yol açar. Bu sebeple de karaciğere iyi gelen yiyecekler ve besin grupları doğrudan doğruya dengeli bir biçimde tüketilmelidir. Aksi halde yağlanma ile başlayan ve işlevsizliğe kadar giden zor bir süreç yaşanmaya başlanabilir.
Karaciğere iyi gelen besinler

Karaciğere Ne İyi Gelir?

Karaciğere iyi gelen gıdalar arasında aslında herkesin gündelik yaşantısı içinde de tüketmesi gereken şeyler vardır. Bu yönden de iyi gelen besinlerden ziyade dengeli beslenme adına, daha sağlıklı bir yaşamı amaçlayarak bir tüketime karar verilmelidir. Bunu doktorunuz gözetiminde yaptığınızda doğrudan sağlığınız için uygun bir diyet yapılacaktır. Haliyle karaciğere iyi gelen yiyeceklerde bu diyet kapsamında yer alacaktır. Yine de tüketmeniz gereken ve karaciğer sağlığına katkı yapan farklı gruplarda besinlerden söz edelim.

Meyve

Yalnızca antioksidan içerikli meyvelerin karaciğerin yapısı gereği işlevsel olacağını söyleyebiliriz. Diğer organlara göre görevinin vücudumuzu zararlı enzimlerden korumak olması bu tür besinlere daha fazla gereksinim duymasını sağlıyor. Bu yönden de en çok tüketilmesi gereken besinler aşağı yukarı herkesin sevecekleri arasındadır. Karaciğere iyi gelen meyveler arasında çilek, kivi, kızılcık, portakal, erik, armut, greyfurt, elma ve yaban mersini bulunuyor.

Sebze

Özellikle soğan ve sarımsak kesinlikle tüketilmesi gereken sebzeler arasındadır. Bunlar dışında da sülfür içeren tüm besinler sizin için karaciğer sağlığını üst noktaya çıkarmaya yarayacak etkiler doğuracaktır. Brokoli ve brüksel lahanası bu konuda en sık tercih edilen sebzeler arasında bulunurken karaciğeri temizleyen besinler olarak bilinirler. Deve dikeni, kırmızı biber, enginar, arnavut biberi, kekik ve zencefil karaciğer dostu sebzeler arasındadır.

Lif

Lifli gıdalar mide ve bağırsak için önemli olduğu gibi karaciğer içinde oldukça önemlidir. Bunları meyve ve diğer besinlerden ziyade yemek öğünlerinde alabilmek ise en yararlısı olacaktır. Karaciğere iyi gelen besinler arasında lifli gıdalar açısından bayrağı yulaf ezmesi, siyah fasulye, ıspanak, kepek ve mercimek göğüslüyor.

Tahıl

Yağ yönünden düşük oranlara sahip olduğu için karaciğere iyi gelen tam tahıllı gıdaları hem kahvaltılarda hem de akşam yemeklerinde tüketebilirsiniz.

Vitamin, Mineral ve Protein

Vücudun ihtiyaç duyduğu enzimler arasında fazlasıyla vitamin, mineral ve protein vardır. Bu yönden de yağlı et yemek yerine soya fasulyesi yiyerek ihtiyacınız olan tüm enzimleri alabilmeniz mümkündür. Kırmızı etin vücuda faydası olsa da çok yağlı bir etin yararından çok zararının olacağına emin olabilirsiniz. Vitamin ve mineral yönünden güçlü meyvelerde haliyle vazgeçilmeziniz olduğunda sağlıklı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Karaciğere İyi Gelmeyen Besinler

Karaciğere iyi gelmeyen yiyecekler arasında herkesin yaptığı en büyük hata olan yağ geliyor. Yağlı yiyecekler faydalı besinlerden oluşsa da o faydayı karaciğere zarar vererek absorde ediyor. Aynı zamanda yoğun olarak alkol tüketmenin çok fazla zararının olduğunu da söylemeliyiz. Günlük alkol dozunun iki bardağın üzerine çıktığı durumda karaciğer hastalıkları yaşanmaya mutlaka başlanır.

Alkol Tüketimi

Alkol tüketimini günde 2 bardağın üzerine çıkardıysanız kesinlikle karaciğeriniz için bunu bırakmanız gerekir.

Yüksek A Vitamini

Dozunda bir a vitaminine sahipseniz sağlığınız için olumlu etkileri muhakkak vardır. Fakat A vitaminin yüksek dozda olması karaciğer riskleri arasında bulunmaktadır.

Yağ Kullanımı

Yağlı etler, ızgara gibi yağ oranı yüksek besinler, margarin ve tereyağı, donmuş gıdalarla yapılmış olan patates cipsleri, kızartmaları kesinlikle uzak durmanız gereken besinlerdir. Ayrıca ay çiçek yağı yerine zeytinyağı kullanımı çok daha yararlı olacaktır.

Tuz

Tuz kullanmak birçok rahatsızlığın temelini atarken karaciğer hastalıklarında da başrol oynamaktadır. Haliyle sodyum ve tuz tüketimini kontrol altına almak gerekir.

Fastfood

Hazır yemeklerde hem sodyum hem de doymuş yağ kullanımı hat safhadadır. Son dönemlerde karaciğer rahatsızlığına sebep olan besinler arasında en büyük darbeye sahiptirler. 11020