Kara Hindiba (Radika) Çiçeği Nedir, Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları

Kara Hindiba faydalarından yararlanmak için çayını tüketebilirsiniz. Bitkisel içeceklerin günlük limiti aşılırsa faydadan çok zararları olabilir.

Kara Hindiba (Radika) Çiçeği Nedir?

Karahindiba Çiçeği, papatyalar ailesinden olan çok fazla çeşidi olan bir bitkidir. Bitkinin ismi ile renklerinin arasında bir bağlantı yoktur. Karahindiba çiçeği bitkisinin çiçekleri sarı yaprakları ise yeşil renkte olmasına kara rengiyle sıfatlandırılmıştır. 

Karahindiba çiçeği tarih boyunca ‘katagan’ ve ‘satraçka’ gibi oldukça farklı isimlerle de anılmıştır. Herhangi bir tohum dikimi yapılmadan yol kenarlarında ve dağlarda kendiliğinden büyüyen bir bitkidir. Daha çok bahar mevsiminin gelmesi ile Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açmaya başlarlar.

Karahindiba Nasıl Kullanılır?

Karahindiba Nasıl Kullanılır
Karahindiba Nasıl Kullanılır

Karahindiba bitkisi farklı pek çok yöntemle kullanılabilir. Demlenerek karahindiba çayı yapılır, bitkinin suyu çıkartılarak cilt için tonik olarak kullanılabilir. Kullanım yöntemleri karahindiba bitkisinin yararları konusunda oldukça değişkenlik gösterir.

Demlenerek çayı yapılıp tüketildiğinde iç organlarda fayda gösterirken bitkinin yaprakların elde edilen suyun tonik olarak kullanılışında ise cilt üzerinde olumlu etkiler gösterdiği görülür. Karahindiba çayı yapmak için ister karahindiba otunun kurutulmuş olanları istenirse yaş olanları kullanılabilir.

 Malzemeler:

6 çay kaşığı kadar karahindiba kökü
6 çay kaşığı kadar karahindiba yaprağı

Malzemeler kaynatılmış suyun içine atılarak 20 25 dakika kadar daha kaynatılır. Ardından iyice demlenen yaprak ve kökler sudan süzülür. Ilık olarak tüketilir.

Karahindiba çayı yaparken taze karahindiba bitkisi kullanılacak ise malzemelerdeki ölçüler iki katına çıkarılır. Sade bir şekilde tüketmekte sıkıntı çekenler karahindiba çayını tarçın, karanfil ve zencefil ile tatlandırmakta fayda vardır. 

Karahindiba Nasıl Saklanır?

Karahindiba Nasıl Saklanır
Karahindiba Nasıl Saklanır

Bahar aylarının gelmesi işe daha çok Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açan karahindiba bitkisi  Kasım ayına kadar dağlardan toplanmaya devam edilebilir. Taze olarak toplanan karahindiba bitkisi doğru şekilde saklamak için bazı noktalara dikkat etmek gerekiyor.

Öncelikle kök, sap ve yaprakları çiçeklerinden ayrılır. Bitkinin kökleri şifanın en çok olduğu yerdir. Topraktan sökülen kökler güzelce temizlendikten sonra parçalara ayrılır. Parçalara ayrılan kökler ve kısa kısa kesilen yapraklar gölgede güneş görmeyen bir alanda kurutulmaya bırakılır. 

Karahindiba bitkisi kuruduğuna emin olduktan sonra ister parçalar halinde ister de ufalanarak toz haline getirilip poşetlenerek saklanır. Poşetlerin kuru ve ışık almayan bir yerde olmasına dikkat edilmelidir.

Karahindiba Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

Karahindiba otu mutfaklarında kadınlar tarafından çeşitli yemekler yapılan bir bitkidir. Kavurması, salatası ve zeytinyağlı çeşitleri ile daha pek çok yemeklerde kullanılır.

 Karahindiba otu yemeklerde hem çiğ olarak hem de pişirilerek kullanılabilir. Bitkinin kökleri de yaprakları da sevilerek tüketilir. Oldukça şifalı olan karahindiba otu çiğ olarak tüketildiğinde daha çok faydalıdır.

Karahindiba Faydaları

Karahindiba Faydaları
Karahindiba Faydaları

Pek çok alanda vücuda fayda sağlayan karahindiba otunun mucizeleri ve faydaları saymakla bitmez. Bunlardan bazıları şunlardır;

·        İçeriğindeki aktif anti oksidin maddelerin varlığı sebebi ile vücutta birikim yapan zararlı toksinlerin atılımına yardımcı olur.

·        Kolesterol dengesini düzenler.

·        Kalp sağlığında olumlu rol oynar.

·        Kalp krizinin önüne geçer.

·        Karaciğerin daha verimli çalışmasını sağlar.

·        Tokluk hissi verir.

·        Zayıflamak isteyenlere yardımcı olur.

·        Cilt üzerindeki problemleri giderir.

Vücuttaki şişliğin atılmasına yardımcı olur. Kemik sağlığı açısından son derece önemlidir. Egzama gibi ciddi rahatsızlıkları tedavi eder. Vücut için gerekli enerjiyi sağlar. Karahindiba çiçeğinin içinden çıkan eşsiz süt, cilt üzerinde oluşan mantar ve diğer sağlık sorunlarında tedavi edici olarak kullanılır.

Ülser gibi mide rahatsızlıklarını iyileştirir. Sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Hazmı kolaylaştırır. Şeker dengesinin ayarlayarak şeker hastalarına yardımcı olur. Kan temizleme özelliği vardır. İdrar atmak konusunda da oldukça aktif rol alır.

Safra kesesinde bulunan taşların tedavi edilmesinde çok önemlidir. Hepatit karaciğer iltihaplarında çok etkilidir. Obezite tedavisinde vücutta biriken yağ oranını dengeler. Güneşin zararlı ışıklarından kaynaklanan güneş yanıklarını ve cilt tonu eşitsizliğini gidermede tedavi edici olarak görev alır.

Karahindiba Bitkisi Nelere İyi Gelir?

Karahindiba Bitkisi Nelere İyi Gelir
Karahindiba Bitkisi Nelere İyi Gelir

Karahindiba otunun mucizeleri her geçen gün artarak devam etmektedir. İnsanlar tarafından pek çok alanda tedavi edici olarak kullanılan karahindiba otunun kullanıldığı hastalıklar vardır. Sedef ve egzama gibi ciddi cilt sorunlarında tedavi edicidir. 

Vücuttan zararlı toksinleri atarak kanser rahatsızlığına yakalanan kişilerin ana tedavilerine ek olarak karahindiba tüketmeleri iyileştirici etkiye sahiptir. Sarılık ve gut gibi ağır hastalıklar da olumlu neticeler veren bir bitkidir. 

Karahindiba otunun mucizeleri bu kadarla da sınırlı değildir.  Zayıflamak isteyenlerin vücutlarındaki ödemi atmalarında faydalıdır. Ayrıca tüketildiğinde uzun süreli tokluk hissi verdiği için de diyet listelerinin başında alır. İçeriğinde bulunan maddelerin yatıştırıcı özellikleri ile depresyon, bunalım ve ruhsal sıkıntılar çekenlere de iyi gelmektedir.

Karahindiba Bitkisinin İçindeki Vitaminler

Karahindiba bitkisi içinde bol miktarda beta karaten maddesi bulunur.  Beta karaten insan vücuduna girdiğinde A vitaminine dönüşür. Karahindiba bitkisinin içinde ayrıca bol miktarda C vitamini, potasyum, demir, kalsiyum bulunur.

Bu vitaminlere ek olarak magnezyum, çinko  ve bakırın da bol miktarda bulunduğu karahindiba bitkisi her açıdan zengin bir bitkidir.

Karahindiba Bitkisinin Kalorisi 

Karahindiba Bitkisinin Kalorisi
Karahindiba Bitkisinin Kalorisi

Karahindiba bitkisi vitamin ve mineral bakımından zengin olmasının aksine kalori bakımından son derece düşük değerlere sahiptir. Karahindiba bitkisinin 100 gr kadarında 23 k cal oranında kalori bulunuyor. İyi bir vitamin kaynağı olan karahindiba kalori bakımından düşük olması ile diyet listelerinin başında yer alıyor. 

Karahindiba Bitkisinin Zararları

Faydalarının saymakla bitmeyen karahindiba bitkisi vücutta olumlu etki yapmadığı yer yok denecek kadar azdır. Sindirim sisteminden bağışıklık sistemine kadar, kalpten safra kesesine kadar her organ üzerinde tedavi edici etkiye sahip olan karahindiba otunun zararları neredeyse yoktur.

Sadece dikkatli kullanımı gerektiren bir kaç durum vardır. Bunlar; düşük tansiyon sıkıntısı yaşayanlar ve kan şeker oranı düşük olanlar kişiler karahindiba otunu kullanmamaları tavsiye olunur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap