Kaplumbağa Yumurtası Yenir mi? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kaplumbağa yumurtası ülkemizde pek yenmese de haşlaması ve kızartması yenir. İçerdiği protein ile vücuda faydalar sağlar. Abartı tüketim zararlıdır.

Kaplumbağa yumurtası

Kaplumbağa yumurtası ülkemizde çok sık tüketilmesi de çok besleyiciliği  olan ve proteini yüksek seviyede olan yumurta olarak bilinir. Doğal yaşama koruma sebebiyle ülkemizde çok fazla bir yerde satışı yapılmamaktadır Sadece ülkemizde için geçerli değil tüm dünyada satışına pek rastlanılması az. 1 adet kaplumbağa yumurtasının toplamda 5 gram ağırlığı bulunur. Lezzetli bir yumurta da ve besin değeri yüksek olduğu için düzenli bir şekilde tüketilir ise iyi olur Kaplumbağa yumurtası diğer yumurtalar gibi haşlanarak veya kızartılarak tüketilebilir. Aynı zamanda besinlerin içerisinde de eklenebilir. Hafif bir lezzeti vardı ve birçok kişi tarafından lezzetli olduğu söylenir. Kaplumbağa yumurtası fiyatı nedir? Bu konu birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Kaplumbağa yumurtasının fiyatı satılan yere göre değişiklik gösterir. Ortalama 1 adet kaplumbağa yumurtasının fiyatı 3-5 TL arasında değişiklik göstermektedir. Kaplumbağa yumurtası ülkemizde çok fazla yerde satılmaz. Organik ürün satan büyük yerlerde veya köy yerlerinde bulunabilir.

Kaplumbağa yumurtası nasıl saklanır?

Kaplumbağa yumurtası nasıl saklanır konusu vatandaşlar tarafından merak edilen ve sıklıkla araştırılan bir konudur. Kaplumbağa yumurtası serin kuru ve güneş  ve görmeyen bir yerde saklanılması gerekir. Aynı zamanda oda sıcaklığında da durabilir fakat oda sıcaklığında kısa zaman içerisinde bayatlayabilir. Taze bir şekilde alınan kaplumbağa yumurtası eğer oda sıcaklığında bekleyecek ise bir hafta içerisinde tüketiminin yapılması gerekmektedir. Bir hafta içerisinde tüketilmeyen kaplumbağa yumurtası oda sıcaklığında bozulabilir. Kaplumbağa yumurtası en sağlıklı olarak buzdolabında saklanır. Buzdolabında saklanacağı zaman bir aya kadar tazeliğini korur. Bu sebeple yumurtanın çabuk bayatlamasını istemiyorsanız ve hemen çık etmeyeceksiniz kaplumbağa yumurtalarını buzdolabında saklamanız tavsiye edilir. Buzdolabının seviyesinin ise 18 derece olması gerekmektedir. Kaplumbağa yumurtasına birkaç delik açıldığında daha fazla dayanıklı olmaktadır. Bu sebeple ufak delikler açılabilmektedir. Özellikle yaz aylarında mutlaka dolapta muhafaza edilmelidir.

Kaplumbağa yumurtası yemeklerde nasıl kullanılır?

Kaplumbağa yumurtası ülkemizde  Pek sık kullanılmaz. Fakat Düzenli bir şekilde kullanıldığında inanılmaz faydalarına rastlanılmıştır ve bu birçok kişi tarafından bilinmektedir. Peki, kaplumbağa yumurtası yemeklerde nasıl kullanılır? Kaplumbağa yumurtası yemeklerin içerisinde eklendiğinde lezzetli olan bir yumurta türüdür. Aynı zamanda tek olarak da kullanılabilir. Hamur işlerinde kek ve börek yapımında tercih edilir. Kaplumbağa yumurtası ile yapılan hamur işlerinin lezzeti farklı olur ve yumuşak bir yapıya sahip olmasını sağlar. Kaplumbağa yumurtası aynı zamanda tek olarak kahvaltılarda da tüketilebilir. Haşlanarak veya kızartılarak kaplumbağa yumurtasını tüketebilirsiniz. 10 dakika içerisinde kaplumbağa yumurtası haşlanacak ve 5 dakika içerisinde de kızartması yapılacaktır.

Kaplumbağa yumurtası faydaları

Kaplumbağa yumurtasının içerisinde birçok vitamin ve mineral bulunur. Bu sebeple de mutlaka düzenli bir şekilde Haftada iki sefer vücuda alınması. Düzenli bir şekilde vücuda alındığında kısa zaman içerisinde faydalarını gösterir. İşte kaplumbağa yumurtasının faydaları aşağıdaki gibidir ·       Bağışıklık sistemi düşük olan kişiler tarafından tüketildiği zaman kısa zaman içerisinde Bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar ve hastalıklara yakalanma oranını düşürür ·       Kötü Kolesterolü düşürerek İyi kolesterolün normal seviyeye çıkmasını sağlar ·       Yüksek olan tansiyonun kısa zaman içerisinde normal seviyeye çıkmasına sebep olur ·       Kalp krizi geçirme ihtimalini düşürür ·       Damarların tıkanmasına engel olur ·       Vücut direncinin yüksek seviyeye ulaşmasını sağlar ·       Halsizlik ve yorgunluk gibi sorunları ortadan kaldırarak kişiye enerji verir. Sabah kahvaltılarında tüketildiğinde kişinin vücuduna enerji verir ve gün boyu Vücudun enerji kalmasına yardımcı olur. ·       Vücutta bulunan vitamin eksiklikleri ne tedavi eder ve vitamin depolarının dolmasına yardımcı olur ·       Protein eksikliği ne giderir. İçerisinde tavuk yumurtasına göre iki katı  protein bulunur

Kaplumbağa yumurtası nelere iyi gelir?

Kaplumbağa yumurtası birçok kişi tarafından ilk defa duyulmaktadır. İçerisinde birçok vitamin ve mineral bulunur. Uzmanlar tarafından kaplumbağa yumurtasının sağlığa birçok yararı olduğu söylenmektedir. Peki, kaplumbağa yumurtası nelere iyi gelir? Kötü Kolesterolü düşürerek İyi kolesterolün normal seviyeye çıkmasını sağlar yüksek olan tansiyonun kısa zaman içerisinde normal seviyeye çıkmasına sebep olur. Kalp krizi geçirme ihtimalini düşürür damarların tıkanmasına engel olur Vücut direncinin yüksek seviyeye ulaşmasını sağlar. Halsizlik ve yorgunluk gibi sorunları ortadan kaldırarak kişiye enerji verir. Sabah kahvaltılarında tüketildiğinde kişinin vücuduna enerji verir ve gün boyu Vücudun enerji kalmasına yardımcı olur. Vücutta bulunan vitamin eksiklikleri ne tedavi eder ve vitamin depolarının dolmasına yardımcı olur. Protein eksikliği ne giderir. İçerisinde tavuk yumurtasına göre iki katı  protein bulunur

Kaplumbağa yumurtası içindeki vitaminler

Kaplumbağa yumurtasının içerisinde bol miktarda protein, omega 3, ve b vitamini vardır. Bu sebeple vücuda düzenli bir şekilde alınması gerekir. Haftada en az 2 defa kaplumbağa yumurtası tüketilebilir.

Kaplumbağa yumurtası kalorisi

100 gram kaplumbağa yumurtasında 140 kalori bulunmaktadır. Tavuk yumurtası ile kıyaslandığında daha fazladır. Bu sebeple kullanılacağı zaman daha ölçülü bir şekilde tüketiminin yapılması gerekmektedir.. Kalorisi yüksek olduğu için fazla tüketildiğinde kolesterolün yükselmesine sebep olur. Kolesterolü yükseltmemek için ölçüsü kaçırılmamalı ve bilinçli olunmalıdır.

Kaplumbağa yumurtası zararları

Kaplumbağa yumurtasının herhangi bir zararı yoktur. Fakat ülkemizde kaplumbağa yumurtasının tüketimi pek yapılmaz. Aslında birçok yararı vardır. Kahvaltılarda ve yemeklerin içerisine eklenerek kullanılabilir. Fakat ölçülü tüketmeye özen gösterilmelidir. Fazla vücuda alındığında zararları ile karşılaşmak mümkündür. İlk defa tüketecekler mutlaka ölçülü tüketmelidir. Çünkü alerji yapma olasılığı vardır. az miktarda yenildiğinde alerji yapmaz ise tamamı tüketilebilir 60950