Kanlı Eti Farklı Yöntemlerle Pişirmeden Önce Yıkamak Gerekir mi

Kanlı Eti Farklı Yöntemlerle Pişirmeden Önce Yıkamak Gerekir mi? Kırmızı et, uzmanlar tarafından da tavsiye edilen ve besin değerleri bakımından son derece faydalı bir yiyecektir. Tabii ki her besin için olduğu gibi fazla tüketilmesi sağlık sorunlarına yol açabilir. Öncelikle tüketilecek porsiyonların belirlenmesi ve bu porsiyonlar dışına çıkılmaması gerekiyor. Ayrıca tüketim aşamasında kırmızı et için en önemli unsurlardan birisi pişirme tekniği olarak ayrılıyor.

Kimisi için ızgara en ideal seçenek iken kimisi yağsız tava kullanarak et tüketmeyi tercih ediyor. Fırınlanması yine bir alternatif olarak mutfaklarda çokça karşımıza çıkıyor. Et tüketiminde en az kırmızı kadar beyaz ete de yönelim mevcut. Fakat bazıları için kırmızı etin yeri gerçekten bambaşka. Yıkanıp yıkanmaması ise ülkemizde sonuca varılamamış bir tartışma gibi fitilleniyor. 

Kırmızı Kanlı Et Yıkanarak Temizlenir Mi?

Kırmızı Kanlı Et Yıkanarak Temizlenir Mi?

Kanlı et olarak adlandırılan çiğ halini gördüğünüz zaman içinizden hemen yıkamak gelebilir. Bu hem etin içerisinden çıkan kanı gördüğünüzde hem de daha temiz bir hal aldığını hissettiğinizde doğru bir hamle olarak yorumlanıyor. Fakat kırmızı et ile ilgili bilinen yanlışlardan birisi yıkamak üzerinedir. 

Et gibi çiğ olup üzerinde bakteri bulunduran her besin için yıkamak doğru değildir. Çünkü su hayatın bir numaralı gerekliliği olduğu için bakteriler için de yaşamsal aktivasyonu sağlamaktadır. Yani çiğ eti suyun altına tuttuğunuz zaman hem mevcut bakterileri hem de su ile ete karışabilecek bakterileri hayatınıza davet etmiş oluyorsunuz. 

Uzmanlar kırmızı et tüketiminde pişirme öncesinde kesinlikle yıkanmaması gerektiği konusunda uyarıyor. Eğer bakteriler ya da etin içerisinde bulunan kanın temizlenmesi gibi bir gayet söz konusu ise bunun en temel yolunun pişirme ısısından geçtiğini ise ekliyorlar. 

Kırmızı Et Pişirilmeden Önce Yıkandığında Neler Olur?

Kırmızı Et Pişirilmeden Önce Yıkandığında Neler Olur?

Pek çok protein ve minerali içerisinde barındırdığı için kırmızı et oldukça sık tüketilen bir besin kaynağıdır. Minerallerin ve proteinin yıkandığında et üzerinden gittiğini düşünmek oldukça ilkel bir fikir. Böyle bir durum olmamakla beraber etin lezzetini doğrudan etkileyebileceğini söylemeden geçemeyiz. Çünkü form olarak et su ile karşılaştığında tepkimeye girecek ve özellikle suyun sıcak olması yapısını bozacaktır. 

Tüketeceğiniz etin en lezzetli şekilde sofraya ulaşmasını istiyorsanız ve kanlı kısımları sizi rahatsız ediyorsa bunun çözümü oldukça basit. Süzgeç içerisine yerleştirdiğiniz etlerin üzerinden su geçirebilirsiniz. Bu durum yine suyun temasıyla birlikte bir dizi bakteriyi harekete geçirecektir. Fakat pişirilme aşamasında yüksek ısı ile birlikte bu bakteriler tamamıyla ortadan kalkacağı için sağlık açısından bir sorun yaşamazsınız. 

Eğer etin üzerinde herhangi bir cisim, kir veya benzeri bir detay görüyorsanız yıkamak yerine bunu bıçakla alabilirsiniz. Bu sayede etinize su değmeyeceği için formundan bir şey kaybetmez. Tüm bu işlemlerde kesinlikle sıcak su kullanılmaması gerektiğini vurgulamak gerek. Çünkü su teması olacaksa bile kırmızı et için soğuk su tercih edilerek yıkanması en doğru sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap