Kalsiyumun Faydaları

Kalsiyumun faydaları kadınlar için daha da önem taşırken özellikle ileriki yaşlarda sıkça karşılaşılan kemik erimesiyle karşılaşmamak için yeterli kalsiyum alm..

Kalsiyumun faydaları kadınlar için daha da önem taşırken özellikle ileriki yaşlarda sıkça karşılaşılan kemik erimesiyle karşılaşmamak için yeterli kalsiyum almaya özen gösterilmelidir.

Kalsiyumun yararları

Tüm insanlar için oldukça önemlidir fakat özellikle de bebek yaşlardan erişkin olana kadar kalsiyum almanın önemi sürekli vurgulanıyor. Kemik oluşumunun ve yapısal sağlığını sağlayan kalsiyum minerali ileriki yaşlarda olan kadınlarda eksiklik gösterdiğinde özelliklede menopoz dönemlerinde yaşanan kemik erimesi olarak bilinen osteoporoza neden olduğunu biliniyor. Kalsiyum kadın ya da erkek bebek ya da çocuk tüm bireyler için geçerlidir fakat kadın yaşamında kalsiyumun farklı dönemlerde değişiklik arz eden miktarları vardır. Kalsiyum kadınların hayatında hamillik, emzirme dönemleri ve menopoz dönemlerinde farklı miktarlarda alınması gereken bir mineraldir. Yaş ilerledikçe alınan kalsiyum miktarı az olduğunda yetersiz alınan D vitamini sayesinde bağırsak tarafından emilimi yapılamayan kalsiyum oranını oldukça düşürmektedir. Yaş faktörü bedenin artık işlevlerini yerini getirmekte zorlandığı için özellikle bağırsak kalsiyum ve diğer besinler eskisi kadar etkin bir biçimde emilemez ve vücuda verilememektedir. Tüm bireylerde günlük kalsiyum ihtiyacı 1000 mg’dır. Yaş ilerledikçe özelikle de 50 yaş ve üzer kişilerde 1200 mg’dır.

Hamilelikte Kalsiyumun Önemi

Gebelik döneminde anne adaylarının günlük kalsiyum alma miktarı ise 1500-2000 mg kalsiyum anne karnında gelişip büyüyen gebelik döneminde ilk elzem minerallerden biri olarak bilinir ve özellikle gebelik döneminde anne adayları bu konuda uyarılır. Çünkü kalsiyum bebeğin kemik ve diş yapısının ana temel taşı niteliğindedir. Sadece bu oluşumlar için değil sinir sistemi, kalp ve kas yapıları için de kalsiyum önemlidir. Anne gebelik döneminde yeterli kalsiyum alarak depolarını doldurmuyorsa bebek gelişmekte olduğu için anne bedeninde anneye yetecek miktarda ayrılan kalsiyumu almak zorunda kalır. Menopoz döneminde kadınlık hormonun düşmesiyle kemik yıkımının da hızlanması kaçınılmazdır. Bu dönemde yeterli kalsiyum alınması bu yıkımı azaltacak kemik erimesi aşaması yavaşlatılacaktır. Kalsiyumun yeterli alınması beden için yeterli değildir bağırsakta emilimini sağlayacak olan D vitaminine ihtiyaç vardır. Kalsiyum ve D vitamini birlikte yeterli alınmalı kas erimesine karşı ağırlık kaldırılarak kasların güçlenmesi sağlanmalıdır. Özellikle menopoz döneminde kadınları kalsiyumu yeterli alması için süt ve süt ürünlerinden tüketmeleri büyük önem tanımaktadır. 96832