Kalorifer Kazanı Yakmanın Püf Noktaları Nelerdir? Nasıl Temizlenir?

Kalorifer Kazanı Yakmanın Püf Noktaları Nelerdir? Nasıl Temizlenir? Kalorifer kazanları, Türkiye de dahil olmak üzere dünyanın pek çok yerinde tüm binayı ısıtmak için kullanılır. Kazanda bir sorun oluşursa binanın her dairesinin ısı sisteminde sorun çıkar. Eğer bir sorun olmazsa da tüm bina bu kazan ile ısısını sağlayabilir.

Bu kazanı çalıştırmak emek ister. Bu nedenle çalıştırmadan önce iyice yapılması gerekeni bilmek gerekir ve düzgün bir şekilde çalışması sağlanmalıdır. Kalorifer kazanları ilgi ister. Bu nedenle belirli zamanlarda bu kazanların bakımını yapmak ve duruma göre hareket etmek gerekir.

Kalorifer kazanında bir sorun çıkmaması için püf noktalarını bilmek gerekir. Bu durumda ise sinoplukoca.com yardımcı olacaktır. Kalorifer kazanı yakmanın püf noktaları en iyi şekilde anlatılacak ve kafanızda soru bırakmayacaktır.

Kalorifer Kazanı Nasıl Yakılır?

Kalorifer Kazanı Nasıl Yakılır?

Kömür kaloriferi çalıştırmak için kömür ve su gerekir. Bu durum ile de binadaki suyun sıcaklığı sağlanmış olur. Ancak bazı kişiler kömürlü kalorifer kazanınasıl yakılır bilmez. Bu da kafalardaki kalorifer kazanı nasıl yakılır sorusunu oluşturur.

Kazanı yakmadan önce ilk olarak bakımı yapılmalıdır. Mevsim başında yapılacak bakımda ızgaralar gözden geçirilmeli, tesisatın suyu kontrol edilmeli, kalorifer kazanından bacaya kadar olan kısımdan bacaya kadar kontrol edilmeli ve dolaşım pompasının kolayca dönüp dönmediği kontrol edilmelidir. Daha sonra işlemlere başlanılabilir.

Kalorifer kazanı yakmak kolay değildir ve bazı bilgi birikimlerini ister. Ancak İgrus ile kalorifer kazanını en doğru şekilde yakmayı ve püf noktalarını öğrenecek, zorluk çekmeyeceksiniz.

Kalorifer kazanını yakmak için öncelikle su seviyesine bakılmalıdır. Su seviyesine bakıldığında bir eksik bulunuyorsa kazan yakılmadan önce bu eksik tamamlanmalıdır. Eksik tamamlandıktan sonra atılacak kömürün büyüklüğü ayarlanmalıdır. Kazana büyük kömür atılmamalıdır. Çünkü bu durum kalorifer kazanının performans kaybetmesine yol açar. Bu nedenle 50mm civarlarında kömürler atılması daha iyi performans sağlar. Bu da kalorifer kazanı yakmanın püf noktaları arasındadır.

Kömür atıldıktan sonra kazan uygun şekilde tam olarak yakılmalıdır. Bu işlemle beraber suyun ısınması için gerekli işlem başlamış olur. Kazandaki su sıcaklığı otomatik sistem ile devreye girer. Sıcaklık +40 dereceye ulaştığında sistem kendini devreye sokar. Bu sistem çalışırken kül de ortaya çıkacaktır. Bu nedenle belirli zamanlarda kazanın külleri temizlenmelidir. Kalorifer kazanı nasıl temizlenir?

Kalorifer Kazanı Nasıl Temizlenir?

Kalorifer Kazanı Nasıl Temizlenir?

Kalorifer kazanı performans arttırma için her gün temizlenmesi gerektiğinden bahsedilmiştir. Bu da doğal olarak temizlik işleminin nasıl gerçekleşeceği merakını uyandırır.

Kalorifer kazanını günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak temizleme işlemleri vardır. Genellikle günlük temizlik atlanır, doğrudan haftalığa geçilir. Ancak günlük temizlik hem performans arttıracak hem de kullanım ömrünü en iyi şekilde çalıştıracaktır.

Kazanın günlük bakımında kazan dairesinin içi temizlenmeli ve su sızıntıları, havalandırma arızaları gibi durumlar oluşursa onarılmalıdır. Ayrıca kazanın külleri de temizlenmelidir.

Kalorifer kazanının haftalık bakımında her hafta sabunlu su ve çamaşır suyu ile kazan dairesi yıkanmalıdır. Kazan duman boruları temizlik fırçaları ile fırçalanmalıdır. Buhar vana milleri önce ince yağla sonra gresle yağlanmalıdır. Temizlik esnasında benzin ve mazot kullanılmamalıdır. Pis su çukuru ve kanalları temizlenmelidir. Buhar vanalarının milleri her hafta devamlı yağlanmalı, unutulmamalıdır.  Böylece haftalık bakım tamamlanmıştır.

Kalorifer kazanı aylık bakım için pek çok şey yapılır. Öncelikle emniyet ventili kontrol edilmelidir. Su seviye otomatiği ve asgari su seviye kesme otomatiği yavaşça ve gerçekten asgari seviyeye indirilerek kontrol edilmelidir. Kazan ve kazana ait bütün sistem iyice kontrol edilmelidir. Bütün kaçak yapan flanş ve bağlantı yerleri iyice sıkıştırılmalıdır. Sızıntılar önlenmelidir. Eğer önlenemiyorsa yenilenmelidir.

Daha sonra şalter tertibatı ve otomatik sistem bir elektrikçiyle kontrol edilmelidir. Ön duman sandığının kapakları açılmalı, duman boruları ayda 3-4 kez temizlenmelidir. Ön ve arka sandıklardaki, baca bağlantısındaki borular da temizlenmelidir. Kazan emniyet sübapları kontrol edilmeli, milleri iyice yağlanmalıdır. Son olarak da gevşemiş cıvata ve somunlar sıkıştırılarak arızaları önlenirse aylık bakım bitmiş olur.

Yıllık bakımda kazan tamamen boşaltmalı, tüm el ve adam delikleri açılmalı, conta yüzeyine zarar vermeden yapışmış kalmış conta yüzeyleri temizlenmelidir. Kazanın içi temizlenmeli ve basınçlı suyla iyice yıkanmalıdır. Aylık bakım işlemleri yıllık bakımda yapılmalıdır. Daha sonra bütün yataklar yağlanmalıdır. Vantilatörün, besi suyu pompalarının ve yakıt pompalarının bakımı yapılmalıdır. Sonra kazan tekrar su doldurulmalı, baca da temizlenmelidir.

Böylece kalorifer kazanı temizleme yanıt bulmuştur. Bu bakımlar ve temizlik işlemleri mutlaka yapılmalıdır. Özellikle ise günlük bakım es geçilmemelidir.

fan devreye girmiyor

 Kalorifer Kazanı Fan Devreye Girmiyor

Kalorifer kazanlarını kullanabilmek için kazan fanları mevcuttur. Bu kazan fanlarında arıza çıkarsa suyun sıcaklık seviyesi de ayarlanamaz. Bu nedenle kalorifer kazanı da çalışmaz. Bazı kalorifer kazanlarında da fanlar arızalanmaktadır. Bu fan arızalanmaları genellikle üç sebepten oluşur.

Genellikle fan hızının çok düşük olmasından kaynaklanır. Kazan yanmaya başladıktan belli bir süre sonra fan duruyor ve tekrar devreye girmiyorsa bu fanın hızının yetersizliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda kazanın teknik servisi ile iletişime geçilmelidir.

Kalorifer kazanı fan devreye girmiyor sorununun başka bir sebebi ise kablo bağlantılarının gevşemesi olabilmektedir. Fanlar titreşimli olarak çalıştığı için kablo bağlantıları gevşeyebilir. Eğer fan sağlıklı çalışmıyorsa da boyleri kilitlenebilir. Bu durumda fanın kablo bağlantıları kontrol edilmeli ve elektrik tesisat ustasıyla işlem yapılmalıdır.

Kalorifer kazanlarındaki fanın devreye girmemesinin bir sebebi de teknik servis olabilir. Eğer kazan 5 yaşından büyükse fan tamamen arızalanmış olabilmektedir. Bu durumda yeni bir fan alıp kurulumunu gerçekleştirmeniz gerekir.

Eğer başka bir kalorifer kazanı fan sorunu ile karşılaştıysanız kazanın firmasıyla iletişime geçmeli ya da bir elektrik tesisat ustası ile konuşmalısınız. Böylece sorunu anlayabilir ve duruma göre hareket edebilirsiniz.

Kalorifer Kazanı Yakma Dereceleri

Kalorifer Kazanı Yakma Dereceleri

Kalorifer kazanı yakmanın püf noktaları arasında kazanın yakılacağı derece de bulunmaktadır. Kazanı yakmanın derecesi kazanın performansını arttıracak ve daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Bu nedenle kafalarda kalorifer kazanı yakma dereceleri ne olmalıdır merakı oluşur.

Kalorifer kazanınız eğer doğalgazlı ise bu derece +18°C ile +24°C arasında olmalıdır. Eğer kömürlü bir kalorifer kazanı kullanıyorsanız +35°C ile +40°C arasında kazan zaten otomatik olarak devreye girecektir. Bu nedenle +35°C yakmak yeterli olacaktır.

Ayrıca doğalgazlı kalorifer kazanı kullanıyorsanız binadaki sistemi dış hava sıcaklığı +12°C ya da altına düştüğü zaman yakmak daha verimli olacaktır. +12°C ile +15°C arasındaki ısılarda ise hafif yakmanız verim sağlayacaktır. Dış hava sıcaklığı +15°C üzerinde ise yakılmamalıdır. Kalorifer kazanı yakmanın püf noktaları arasında yer almasa da kazan ile çalışan binalarda kaloriferden en iyi verim almanın püf noktasında bu durum bulunmaktadır.

kazan yakma teknikleri

Kalorifer Kazanı Yakma Teknikleri Nelerdir?

Kalorifer kazanını yakmanın püf noktalarında uygulanması gereken bazı teknikler bulunmaktadır. Bu teknikler ile yakılan kazanlar en doğru şekilde çalışır ve en iyi verimi verir. Peki kalorifer kazanı yakma teknikleri nelerdir?

İlk olarak su seviyesi kontrol edilmelidir. Daha sonra kazan duman boruları haftada iki kez kazan yıkanmadan temizlenmelidir. Üçüncü olarak ateş kapağını açıp ızgaranın sağına, soluna ve ocağın arkasına kömür atılmalıdır. Boş kalan ızgaranın üzerine de bol kağıt konmalı ve arkadan öne doğru odunlar çatılıp tutuşturulmalıdır.

Bir sonraki teknik, odunlar kömürü yakacak duruma geldiğinde mümkün olduğu kadar parça kömürlerden birkaç kürek serperek yanan odunların üzerine atmaktır.

Serpilen kömürler tutuşunca tüm ızgaranın üzerinde 10-15cm kalınlığında bir ateş tabakasının elde edilmesi beklenir. Bu ateş tabakası elde edilince yeni atılacak kömür dış hava sıcaklığına ve binanın ısı ihtiyacına göre atılmalıdır. Izgaranın tamamına yayılmayıp yarısına yastık şeklinde atılacaktır.

Diğer yarısındaki alevin üstü kapatılmamalıdır. Daha sonra kazan suyu istenilen sıcaklığa ulaşınca devir daim pompasının giriş ve çıkış vanaları açılıp pompaya yol verilmelidir. Bu esnada ana vana açıksa da kapatılmalıdır. Pompa açıldıktan sonra dış hava sıcaklığına uygun su sıcaklığı elde edilene kadar beklenilmelidir. İleri saatlerde yanma kontrol edilmelidir. Tekrar kömür atılırken de aynı teknikler uygulanmalıdır.

Ateşin üzeri küllenmişse ve küllüğe ışık sızmıyorsa ateşi süngüleyip düzenleyin. Sonra da kazanı besleyin. En son sabah süngülenen ocağı temizleyin ve yakma işlemlerine aynı düzenle devam edin. Bunları yaparsanız kalorifer kazanı yakma tekniklerini en verimli şekilde tamamlamış olursunuz. Böylece kalorifer kazanı yakmanın püf noktaları öğrenildi. Artık kazanlarınız çok güzel bir şekilde çalışabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap