Kakao Kullanım Alanları

Kakao, ebegümecigiller familyası içinde yer alan bir bitki türüdür. Toz haline getirilerek kullanılır ve çikolataya aroma veren ana maddedir. Tek başına tüketi..

Kakao, ebegümecigiller familyası içinde yer alan bir bitki türüdür. Toz haline getirilerek kullanılır ve çikolataya aroma veren ana maddedir. Tek başına tüketildiğinde acı bir tadı vardır. İçine katılan şeker ve süt ile yumuşak kıvamlı, lezzetli bir tat elde edilir. Kakao, çikolata yapımı ile birlikte bir çok tatlının hazırlanmasında da kullanılmaktadır. Kakaonun kullanıldığı alanları şu şekilde sıralayabilir;

Tatlandırıcı amacıyla :

Çikolata yapımının ana malzemesidir. Bu yüzden de çikolata temin edemediğiniz zamanlarda kakao kullanarak tat ve kıvam katabilirsiniz. Bir çok farklı tatlının yapımında kakao kullanılmaktadır. Çeşitli pasta ve çikolatalı tatlıların içinde mutlaka kakao kullanılmaktadır. Akışkan bir çikolata sosu hazırlamak için de kakao takviyesi gerekmektedir.

Renk Vermesi için :

Tatlı ve kek yapımlarında renk vermesi amacıyla kakao kullanılmaktadır. Süt ve şeker ile karıştırılarak tatlı hamuruna renk verdirilir. Pandispanya hamurunda yaygın olarak kullanılmaktadır. Kahverengi ve çift renkli kurabiyelerin yapımında, renkli kek hamurlarının hazırlanmasında ve dekoratif süslemelerde renklendirici olarak kullanılmaktadır.

Servis süslemelerinde :

Tatlılara kıvam ve renk ile birlikte lezzet katması amacıyla kullanılan kakao, çeşitli süslemelerde de tercih edilmektedir. Tiramisu gibi tatlıların, pastaların, cupcake kremalarının üzerine serpilerek dekoratif süsleme elde edilir. Tatlının içindeki şeker ile üzerindeki kakao acılığı hoş bir kombinasyon oluşturur. Servis tabaklarında süsleme amacıyla da kakao tozu kullanılmaktadır. Çeşitli süslemeleri ve şekilleri kakao tozuyla yapabilirsiniz. Kahvelerin üst yüzeyini süslemek amacıyla da tercih edilmektedir.

Kıvam verme amacıyla :

Kakao, çeşitli tariflerin hazırlanmasında tatlandırıcı, renk verici ve süsleyici olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, krema yapımında kıvam verici olarak da tercih edilmektedir. Kakaolu sıvı kremalara kıvam katmak ve çeşitli sosların hazırlanmasında kakao tercih edilmektedir. Tadı çikolataya benzediği için, çikolata kullanılmayan soslar kakao ile hazırlanmaktadır. Çikolata sosu olarak bildiğiniz sosların büyük bir bölümü aslında krema ve kakao ile hazırlanmaktadır. Siz de kolayca kakaolu sos hazırlayabilirsiniz. Kakaolu çikolata sosu hazırlamak için un, süt ve kakaodan faydalanabilirsiniz. Ya da hazır krema alarak içine kakao katabilirsiniz. Böylece kakaolu sos hazırlamış olursunuz. 82068