Kabağın Yararları, Türleri ve Vitaminleri

Kabak, halk arasında sebze olarak görülse de bir meyvedir. Soğuğa, sıcağa dayanıklı olması nedeni ile her zaman bulunur ve fiyatı da uygundur. Tatlısı, yemeği ..

Kabak, halk arasında sebze olarak görülse de bir meyvedir. Soğuğa, sıcağa dayanıklı olması nedeni ile her zaman bulunur ve fiyatı da uygundur. Tatlısı, yemeği ve atıştırmalık olarak kullanımı yaygın, faydalı ve bol vitaminli bir meyvedir. Kabağın geçmişinin Milattan Önce 5 bin yıllarına kadar dayandığını düşünülüyor. Kabağın türleri ise; sakız, helvacı, bal ve asma kabağı olarak 4 çeşittir. Ana yemekler için kullandığınız, salatalıktan biraz büyük olan sakı kabağıdır. Dolması da oldukça lezzetli bir yemektir. İsminden de anlaşıldığı gibi helvacı kabağı tatlı için kullanılan türüdür, turşusu da yapılır. Bal kabağı, yabancıların cadılar bayramında üstüne ağız göz çizdikleri kabak türüdür. Tatlısı meşhurdur. Suyun çok olduğu yerde yetişen ise asma kabağıdır. Rekor seviyede 200 santimetreye kadar büyüyebilmektedir.

Kabağın Kalorisi ve Besin Değerleri

Kabak görünüm olarak salatalığa benzediği gibi kalori olarak da benzerdir. 100 gram kabak sadece 19 kaloridir. Evet, şaka gibi ama gerçek. 100 gram kabakta; 2 gram karbonhidrat, 1,6 gram protein, 0,4 yağ, 1,1 lif, 1 miligram sodyum, 200 miligram potasyum, 30 miligram kalsiyum, 1,5 mili gram demir, 58 miligram A vitamini, 16 miligram C vitamini içermektedir. Ayrıca, B2-3-5-6 ve K vitaminlerini de az miktarda ihtiva etmektedir. 100 gramdaki 1,1 gram lif kilo vermeye yardımcı olur. Sindirim sisteminiz iyi çalıştığı için şişkinlik hissiniz olmaz ve zayıflamaya yardımcı olur. Kolesterolü dengeler, tip 1 şeker hastalığına iyi gelir günlük lif ihtiyacının ortalama %5’ini karşılar. Kabağın Sağlımıza Genel Faydaları Nelerdir? Kabak komple her şeyi ile faydalı. Kanser olmak istemiyorsanız, vücudunuzda sürekli iltihaplanma oluyorsa kabak içerdiği antioksidan sayesinde tüm bunların önler. Başınızdan cerrahi bir müdahale geçtiyse genelde ilk etapta çorba tüketmeniz önerilir. Kabak da sindirim sistemine faydalı olduğu için ameliyat sonrası önerilen besinler arasında bulunur. 100 gramda 0,4 gram yağ içermesi sebebi ile kalbe iyi gelir. Eğer kalpten bir ameliyat olduysanız sonrasında besin listenize kabağı ekleyebilirsiniz. İçerdiği 16 mg C vitamini ile soğuk algınlığını önler. Düzenli şekilde yendiği takdirde kanser oluşumunu önler ve cildin gençleşmesine de faydalıdır. 200 miligram gibi yüksek bir potasyuma sahip olan kabak, kasları güçlendirir. Bu değer 100 gram içindir, bir porsiyon yaklaşık 200 gram civarı olduğu için değerler iki katı olacaktır. Gece, gündüz, sporda, yürürken ve yüzerken kramp sorunu yaşıyorsanız kabak kramp oluşumunu da önler. Lutein, beta karoten içeren kabak gözlerinizin de bozulmasını engeller. Kalsiyum sayesinde kemikleriniz her zaman kuvvetli kalacak. 27400