İslam’a Göre Nişanlılık Süresinin En Uygunu Ne Kadardır?

Nişanlılık adeta evlilikten önce atılan en ciddi adım olarak görülüyor. Ki bu bir noktada niyetin ciddiyetini belli etmenin de en önemli yanlarından birisi olarak düşünülüyor. Bir çift öncesinde nişan yapıyor ve akabinde bir nişanlılık süreciyle beraber birbirlerini daha iyi tanıdıkları süreçler yaşıyor. Sonrasında ise evlilik sürecine geçiliyor.

Tabii ki nişanlılık süresi boyunca her zaman mahremiyeti korumak, bazı haramlardan uzak durmak ve aynı zamanda ahlaktan kopmamak önem arz ediyor. Şu sıralar toplumun bazı haramları normalleştirmesi ve aynı zamanda çoğu zaman bunları alelade yaşaması ahlak normlarının değişmesine yol açıyor. Nişanlılık sürecinde de İslam’a uygun hareket etmek her Müslüman için asli görevler arasında olmak zorundadır.

Dini açıdan nişanlılık bir gereklilik olarak öne çıkmasa da dinimizde yeri olan bir durumdur. Keza Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’e baktığımızda da Hz. Aişe ile evlenmeden evvel 3 yıl kadar nişanlı kaldığını görmekteyiz. Nişanlılık sürensin ne kadar olacağı ya da nişanı bozmanın ne kadar günah olduğuyla alakalı pek çok soru işaretinin olması da aslında bundan kaynaklanıyor. Bir peygamber sünneti olarak ele alındığında nişanlılık ile ilgili merak edilen pek çok nokta var.

İslam’a Uygun Nişan Nasıl Yapılır?

Nişanlılık döneminde çiftler eş adayı olarak seçtikleri kişiyi daha da yakından tanımaya başlarlar. Nişanlılık süresi boyunca da erkek kız evine, kız ise erkek evine yemeklere katılabilir. Hediyeler alınabilir ve aynı zamanda nişan alışverişi olarak evliliğe atılacak adıma dair alışverişlerle eksikler tamamlanmaya başlanır. Tüm bu süreç evlilikle tamamlanacak bir ilişkinin temellerini sembolize eder.

Aynı zamanda nişanlı çiftler toplum tarafından da dedikoduya mahal vermediğinden dolayı evlilik öncesinde mutlaka geçirilen bir süreç olarak gözlemleniyor. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v)’in erkekler için altını haram olarak nitelendirmesinden ötürü nişanlılık süresince takılan yüzüğe dikkat edilmesi gerekir. Zira burada peygamber efendimiz kaşeli bir yüzük tercih ederdi. Altın takmak yerine gümüş yüzükler erkekler tarafından nişanlılık süresince takılabilir.

Nişan Alışverişi Nasıl Olmalıdır?

Şu sıralar nişan alışverişi, düğün alışverişi, organizasyon hazırlığı gibi noktalarda çok fazla aşırıya kaçılması normalleşmiş durumda. Oysa ki dinimizde bu kadar gösterişin ve şatafatın hiçbir zaman yeri olmamıştır. Hele ki düğünlerde, nişanlarda ve toplulukla girilecek olan organizasyonlarda bu tarz gereksiz harcamalardan ve lüks gösterişlerden her zaman kaçınılmalıdır. Peygamber efendimizin hadisinde ‘’Bereketli olan nikâh külfetsiz olandır’’ deyişinden bu gösteriş ve şatafatın aslında önerilmediğini anlamak mümkün.

Nikah alışverişi için eşyalara yönelmek, yüksek pahaya sahip şeyler almak ya da bunları bir gösterişe dönüştürmek yerine maneviyata yönelim olmalıdır. Daha iyi bir eş, daha mutlu bir evlilik için adımlar atmak daha makuldür. Ancak nişan alışverişine illa ki çıkılacaksa kız tarafında gelin, gelinin annesi ve kardeşleri, erkek tarafında ise erkek, erkeğin annesi ve kardeşleri ayrı ayrı çıkmalıdır. En uygunu bu şekildedir.

Nişanlılık Dönemi Ne Kadar Uzun Sürebilir?

Günümüzde nişanlılık süresi ile ilgili pek çok farklı görüş var. Özellikle Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in Hz. Aişe ile 3 yıl boyunca nişanlı kalması bazı kişiler için bir örnek olarak nitelendiriliyor. Oysa bu kadar uzun bir nişanlılık süresini peygamber efendimiz de önermemektedir. Eğer bir evlilik hayırlıysa çok uzatmadan tamamlanmalıdır şeklinde de hadisi bulunmaktadır.

Keza nişanlılık döneminde daha sık görüşen çiftler haramdan, zinadan uzak durmak için ekstra bir çaba sarf etmek durumundadır. Sessiz, sakin ve baş başa kaldıklarında dahi görünürde iki kişi olduklarını düşünseler bile yanlarında şeytan ile beraber 3 kişidirler. Bu yüzden şeytana uymak ve harama uzanmak çok mümkündür. Bu tarz durumların yaşanmaması için de nişanlılık süresi uzatılmamalı, bir an evvel evlilik aşamasına geçilmelidir.

İdeal nişanlılık süresi olarak 3 ay münasip görünür. Ancak günümüz şartlarında gerek hazırlıklar gerekse eş adayının askerlik ya da iş gibi farklı durumları söz konusu ise birkaç ay daha uzatılması uygun görülebilir. Dolayısıyla nişanlılık için maksimum 4-6 ay gibi bir süreçten söz etmek mümkün hale gelir. Bu süreç boyunca zina yapmamak, harama uzanmamak ve aynı zamanda telefon konuşmalarında dahi belden aşağı konulara girmemek her Müslüman için görevdir.

Nişan Atmak Günah Mıdır?

Son dönemlerde artan bir biçimde nişanın bozulması ile ilgili olaylara daha sık rastlamaktayız. Nişan bozmak, nişan atmak gibi eylemlerde kanuni açıdan bir bağlayıcılık olmadığı gibi dini yönden de hiçbir gereği yoktur. Yani bunun günahı, sevabı bulunmamaktadır. Fakat ahlak normlarına göre düşünüldüğünde karşı tarafı manevi olarak zarara uğratmak, aynı zamanda maddi olarak zarara uğratmak, kişinin gururunu kırmak gibi pek çok günah olan eylemi gerçekleştirmeye vesile olabilir.

İşte bunun vebali kişinin boynunadır. Nişan bozmanın kul hakkı yemeyle hiçbir ilgisi yoktur. Ancak birbirlerine aldıkları hediyeler, hazırlanan bohçalar ve aynı zamanda yapılan yatırımlar iade edilmelidir. Nişanın bozulması durumunda kimsenin mağdur olmaması için iki tarafın büyükleri de harekete geçmeli ve gereğini yapmalıdır. Hem maddi hem de manevi olarak hiç kimsenin zan altında kalmaması sağlanmalıdır.

Nişan bozmaya yeter sebepler arasında şunlar bulunur.

  • Ailevi faktörler
  • Maddi zorluklar
  • Karşılıklı olarak uygun olmadığını anlamak
  • Sürekli tartışma ve kavga içerisinde olmak
  • İşin ciddiyetini kaldıramamak
55018