İrfan İsminin Anlamı

İrfan İsminin Anlamı

İrfan İsminin Anlamı Çoğu anne ve baba çocuklarına isim verir iken gelişmiş teknolojiden faydalanmaktadır. Artık sadece etraftan duyma bilgiler ile değil internet ortamında da evlatlarına vermek istedikleri ismi en ince detayına kadar araştırma avantajına sahiptirler. 

Ülkemizde sıklıkla kullanılmakta olan İrfan isminin anlamı da anne ve  babalar tarafından araştırma konusu haline gelmiştir. İrfan isminin anlamı bu isim sıklıkla kullanıldığı için merak edilmekte olup kafalarda soru işaretleri  oluşturup, tercih seçeneği olmuştur.

Kısaca İrfan isminin anlamı nedir, ne manalara gelmektedir değinmek gerekir şunları söylemek mümkündür; İrfan isminin anlamı  bilme, anlama kavramlarını içermektedir. Aynı zamanda gerçeği sezme ve kavrama gücü anlamlarınıda kendinde barındırmaktadır.

İrfan isminin anlamı bu denli güzel olduğu için ebeveynler tarafından tercih edilen isimler listesinin başında elbetteki yerini almaktadır.  İrfan isminin anlamı hem güzel olduğu için, hemde İrfan ismi kulağa hoş geldiği için birçok aile tarafından tercih edilmektedir.

İrfan isminin anlamı dışında merak edilen daha birçok detay bulunmaktadır. Kısaca bahsetmek gerekirse İrfan isminin TDK’deki anlamı ; Anlama, bilme ve kültür manalarına gelmektedir.

En çok merak edilen ise bu ismin analizidir. İrfan isminin analizi için şunları demek mümkündür;  Bu isme sahip olan kişiler gayet yumuşak kalpli, enerjik, hayata daima pozitif bakan ve etrafa sürekli neşe saçan kişilerdir.

Çok hassas ve duygusal bir  kişiliğe sahip bireylerdir.Tereddütlü yapıları bulunur her konuda karar verebilme yetileri zayıftır, oldukça  zorlanırlar. Çok güvenilir kişilerdir. Bu isimdeki kişiler mantıkları ile hareket edebilen kişilikte olurlar. Yaratıcılıklarını iyi birşekilde kullandıkları takdirde çok güzel hareket edebilen özelliğe sahip insanlardır.

Aynı zamanda dengeli ve uyumlu kişilikleri  sayesinde etraflarında bulunan herkesin kendilerine karşı saygı duymalarını sağlarlar.  Neşeli yapıları ile en kendini oldukça mutsuz  hisseden insanı bile kolay bir biçimde güldürebilme yeteneğine sahiptirler.

Bu isime sahip olan kişiler fazlası ile dinamik yapıda olan kişilerdir. İlginç olan  şeyleri bir hayli yapmayı sevdikleri için  hiçbir konuda risk almaktan asla kaçınmazlar. Yaşamlarını çılgın ve eğlenceli bir biçimde yaşamak tam olarak bu isme sahip olan kişiler içindir.  Ayrıyetten rutin şekilde ilerleyen işleri yapmaktan hiçbir zaman zevk almazlar.

Bunların yanısıra İrfan isminin kişilik analizi için de özetle bahsetmek gerekir ise; Güçlü ve kendinden oldukça emin bir karaktere sahip olmalarından ötürü  her türlü şekildeki başarıya kısa zaman içerisinde imza atabilme yeteneğine sahiptirler. Bir yandan iş hayatlarında  iyi statülere gelebilmek için ellerinden geleni yaparlarken bir  diğer taraftan ise ailelerini mutlu edebilmek adına fazlası ile çaba gösteren kişiliklerdir.

Ayrıca sakin yapıları sayesinde olaylar karşısında soğukkanlılıklarını son derece koruyabilen kişilerdir ve olaylar karşısında sakin kalarak herşeyi ellerine yüzlerine  bulaştırmadan kısa sürede halledebilme yetenekleri vardır. Oldukça popüler olan İrfan ismine benzer isimler İlkhan, İltan, İmren, İhsan ve İnan’dır. 

irfan-isminin-anlami-6480
İrfan İsminin Anlamı

Oldukça merak edilip, araştırılan İrfan ismi caiz mi sorusu için ise; İrfan isminin kullanılması islami açıdan caizdir ve bu ismin kullanılmasında hiçbir sakınca görülmemektedir demek mümkündür.

Sıklıkla kullanılan ve popüler hale gelmiş  olan İrfan ismine sahip olan bazı ünlüler de bulunmaktadır. Kısa bir biçimde değinmek gerekir ise; İrfan ismine sahip olan ünlüler İrfan Başaran, İrfan Buz ve İrfan Atasoy’dur. 

Ayrıca dizi izlemeyi seven kişiler için İrfan ismi denilince akıllara ilk olarak şuan hala yayınlanmakta olan “Üç Kuruş” dizisindeki İrfan karakteri gelmektedir. Bu İrfan karakterini ise Diren Polatoğulları canlandırmaktadır.

İrfan isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Bilme, Anlama. 2. Gerçeği Sezme, Kavrama Gücü. 3. Dini Gerçek Ve Sırlan Biliş. 4. Küls. -Erkek Ve Kadın Adı Olarak Kullanılır.
  • 2 – Güçlü, deneyimli
  • 3 – Zihin Olgunluğu, Bilme, Anlama.
  • 4 – Kültür, ekin
  • 5 – Tasavvufta evrenin sırlarını bilme gücü.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

İrfan ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de İrfan ismini kullanan 65.302 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da İrfan ismini kullanan 11.362 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da İrfan ismini kullanan 3.697 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de İrfan ismini kullanan 3.723 kişi bulunmaktadır.

İrfan isminin Türkiye sıralaması

İrfan en çok kullanılan 253. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 122. isimdir.

Aşağıdaki grafik, İrfan isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

İrfan isminin Harf Analizi

Kişiye İrfan ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

İrfan İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ İrfan ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken İrfan isminin anlamını gözden geçirin!

İrfan İsminin Numerolojisi

İrfan isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

İ: on iki
R: yirmi bir
F: yedi
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 58

İrfan ismi de Türkçe kökenli bir isimdir ve Türkiye’de sıkça kullanılan isimlerden biridir. İşte bazı ünlü İrfan’lar:

  1. İrfan Baştuğ: Türk futbolcu İrfan Baştuğ, Trabzonspor’un ve Türk milli futbol takımının eski kalecilerindendir. Bir dönem Süper Lig’de başarılı performanslar sergilemiştir.
  2. İrfan Değirmenci: Türk gazeteci ve televizyon sunucusu olan İrfan Değirmenci, birçok haber programı ve talk show programı sunmuştur. Gazetecilik kariyeri boyunca önemli olaylara tanıklık etmiş ve başarılı bir şekilde haberler sunmuştur.
  3. İrfan Can Kahveci: Türk futbolcu İrfan Can Kahveci, Fenerbahçe’de forma giyen orta saha oyuncusudur. Süper Lig’de ve Türk milli futbol takımında başarılı performanslar sergilemiştir.
  4. İrfan Özata: Türk tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu İrfan Özata, birçok yapımda rol almıştır. “Kuruluş Osman”, “Vatanım Sensin” gibi dizilerdeki performanslarıyla tanınmaktadır.
  5. İrfan Orga: Türk yazar ve akademisyen İrfan Orga, 20. yüzyılın önemli edebiyatçılarından biridir. Birçok kitap yazmış ve İngiltere’deki üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.
70097