İpek Kumaştan Leke Nasıl Çıkarılır?

İpek kumaşlar kullanım açısından oldukça avantajlı olsalar da birçok özelliği ile birlikte son derece dikkat edilmesi gereken kumaş çeşitleri arasında yer alma..

İpek kumaşlar kullanım açısından oldukça avantajlı olsalar da birçok özelliği ile birlikte son derece dikkat edilmesi gereken kumaş çeşitleri arasında yer almaktadır. İpek kumaşlar temizlik açısından dikkatli davranılması gereken kumaş türleri içinde yer almaktadırlar.  Bu kumaş türleri üzerinde oluşan lekelerin çıkarılması için mutlaka kuru temizleme yapılmalıdır.

İpek kumaşlardan lekeler nasıl çıkarılmalı?

İpek kumaşlar üzerinden lekeler çıkartılırken yapılması gereken ilk çalışma leke olan maddenin kumaş üzerinden uzaklaştırılmasını sağlamaktır. Lekenin olduğu alana öncelikle soğuk suyla ıslatılmış olan temiz bir bez sürülerek kumaştan lekenin uzaklaştırılması sağlanır. Bu işlemin ardından lekenin o bölgeden çıkarılması için bölgeye talk pudrası serpmeli ve ardından bastırarak pudra bölgeye iyice sindirilmelidir. Pudranın çok daha iyi bir şekilde lekenin içerisine sinebilmesi için kumaşı bir gece kadar bekle etmeniz çok daha iyi olacaktır. Kumaşı yeterince beklettikten emin olunca su ile beraber elde yıkayarak şampuan yardımıyla çitileme yaparak yavaşça temizleyebilirsiniz. Yıkama işlemini bitirdikten sonra kurutmaya geçeceksiniz. Kurutma işlemi için sakın kurutma makinesi kullanmayın kumaşın kendi başına kurabileceği bir yere asın.

Çay ve kahve lekesi

İpek kumaşların üzerinde çay ya da kahve gibi içecekler tüyleri oluştuysa bu durumla karşılaştığınızda ılık su ile ıslatılmış bir sünger yardımıyla lekeli bölgeye tampon uygulayabilirsiniz. Tampon uygulamanız bittikten sonra lekeli bölgeye bir miktar gliserin uygulamalı ve sonrasında bu bölgeye hafif şekilde ovarak yarım saat kadar bekletiniz. Ekledikten sonra ipek kumaşı ılık suyla durulayın ve ardından kurutma işlemleri uygulayın.

Kan lekesi

İpek kumaşlar üzerinden çıkarılmakta en çok zorluk çekilen kan lekesidir. Kan nakillerinde çıkartabilmek için soğuk su ve tuz karışımını bir araya getirdikten sonra elde ettiğiniz karışımla bölgeye hafifçe tampon uygulayarak lekeli bölgeyi yavaşça silebilirsiniz. Ardından tekrar soğuk su ile durulama gerçekleştikten sonra kurutma işlemine geçerek temizliği bitirebilirsiniz.

Ter Lekeleri

İpek kumaşların temizlenmesinde amonyaklar da kullanılmaktadır. Özellikle de ter lekelerinde veya makyaj malzemesinden kaynaklanan lekelerde amonyak ile lekeler daha iyi bir şekilde çıkmış olacaktır. Fakat amonyağın leke çıkartmak için kullanılması için su ile seyretilmesi şarttır. Amonyak ve su oranı birebir şekilde ölçülmelidir. Kumaştan leke çıkarıldıktan sonra da ipek kumaş soğuk su ile elde yıkanmalı ve normal şekilde kurumaya bırakılmalıdır. Bu yöntemlerin dışında ipek kumaşlardaki lekelerin çıkartılmasında özel olarak üretilmiş olan leke çıkarıcılar da kullanılmaktadır. Çamaşır suyu gibi temizlik maddeleri ise ipek kumaşlarda kesinlikle kullanılmamalıdır. İpek kumaşlardaki lekelerin çıkartılmasından sonra yıkamalar hep soğuk su ile yapılmalı ve kıyafetin kurumasında kurutma makinesi yerine doğal kuruma yöntemleri tercih edilmelidir. 17239