İlayda İsminin Anlamı

İlayda İsminin Anlamı

 İlayda İsminin Anlamı İlayda ismi oldukça sık kullanılan ve pek çok kişinin kız çocuğu olacağını öğrendiğinde değerlendirdiği isimler arasında yer almaktadır. Oldukça güzel bir anlama sahip olması ve hoş bir söylenişinin bulunması sebebiyle İlayda ismini tercih eden pek çok kişi vardır. Bu ismi ilk kez duyan ya da kız çocuğuna vermek için anlamını araştıran kişiler ise İlayda isminin anlamı nedir? Sorusunu araştırmaktadır.

Genel bir araştırma yapıldığında ve verilen cevaplar incelendiğinde İlayda isminin birden fazla anlamının olduğunu görmek mümkündür. İlayda isminin anlamları arasında ilk sırada ülke için savaş, ikinci sırada şehrin güzeli, üçüncü sırada su perisi, dördüncü sırada ışık yuvarla, beşinci sırada bir top ışık gibi olan, altıncı sırada ise çok güzel anlamları yer almaktadır.

 Türkçe kökenli olan İlayda ismi kız çocuklarında sıklıkla tercih edilen bir isim olması ve Türk kültüründe oldukça önemli bir yere sahip olması sebebiyle bazı sorulara maruz kalmaktadır. Bu sorulardan ilki İlayda ismi Kur’an-ı Kerim içerisinde geçiyor mu? Sorusudur. Çocuğuna dini bir isim vermek isteyen ya da çocuğuna vereceği ismin Kuranı Kerim içerisinde geçmesini isteyen kişiler bu soruyu gündeme getirmektedir.

Uzmanların gerçekleştirmiş olduğu açıklamalara göre İlayda ismi Kur’an-ı Kerim içerisinde geçmeyen isimler arasında yer almaktadır. Kız çocuklarında oldukça fazla kullanılan bu isim Kur’an-ı Kerim içerisinde geçmiyor olsa da anlamı bakımından uygun olduğu için caiz isimler arasında yer almaktadır.

İlayda ismi hakkında merak edilen bir diğer nokta ise İlayda isminin Türkiye’de kaç kişide olduğudur. Genel bir değerlendirme yapıldığında ve Türkiye’de kaç kişi İlayda ismini kullanıyor? Sorusu cevaplandırıldığında bu isme sahip olan pek çok kişinin olduğunu görmek mümkündür.

2022 yılının mayıs ayına kadar olan isim istatistiklerine bakıldığında İlayda ismini kullanan toplam 61.467 kişinin olduğu görülmektedir. Bu kişilerden 12.169 tanesi İstanbul’da, 4362 tanesi Ankara’da, 3580 tanesi ise İzmir’de yaşamaktadır. İlayda isminin Türkiye sıralaması da bu noktada büyük önem taşımaktadır. Türkiye’de en çok tercih edilen isimler listesinde İlayda ismi 271. sırada bulunmaktadır.

En çok tercih edilen kız çocuğu isimleri listesinde ise İlayda isminin 141. sırada yer aldığını görmek mümkündür. Son bir yıl içerisinde 756 kişinin daha çocuğuna İlayda ismini vermesi ile birlikte bu ismin tercih edilme oranında artış gözlemlenmiştir. Çocuklara İlayda ismi verilmeden önce öğrenilmesi gereken bir diğer nokta ise ilerde isminin analizi olmaktadır.

İlayda isminin analizine bakıldığında bu ismi kullanan kişilerin en sevdiği rengin turuncu olduğu ve kader sayılarının ise beş olduğu görülmektedir. Bu isme sahip olan kişiler genellikle arkadaş canlısı, aktif, maceracı, iyimser, hoşgörülü, neşeli, sporcu, değişime açık kişiler olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra İlayda ismini taşıyan kişilerin olumsuz yönleri de mevcuttur. Genel bir değerlendirme yapıldığında İlayda isminin olumsuz yönleri arasında ise duygularını bastırma ve kolayca incinme yer almaktadır. Bu kişiler etrafa karşı oldukça fazla duyarlı oldukları için kolay bir şekilde üzülebilirler.

İlayda Büşra, İlayda Merve, İlaydan, İlaf, İlahe, İla, İlarya, İlana, Ceyda, Şeyda, Rüveyda, Ayda, Beyda, Süveyda, Hüveyda, İlda, İleyda, İkra, İsra, İklima, İlya, İleyna, İncila, İhya, İlaydın, İlay, İlal, İlah, İlalan, İlaldı, İlalmış, Kayda, Seyda, İsa, İklimya, İhya, İndira, İra isimleri İlayda ismine benzeyen isimler olarak bilinmektedir. Çocuğuna iki isim vermek isteyen ve bu isimlerin birbiriyle uyumlu olmasını isteyen kişiler İlayda ismine benzeyen isimler listesinden bir isim seçimi yapılması mümkündür.

İlayda isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Ülke İçin Savaş
  • 2 – Işık Yuvarlağı, Bir Top Işık Gibi Olan, Çok Güzel
  • 3 – Şehir güzeli.
  • 4 – Su perisi

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

ilayda-isminin-anlami-54664
İlayda İsminin Anlamı

İlayda ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de İlayda ismini kullanan 61.467 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da İlayda ismini kullanan 12.169 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da İlayda ismini kullanan 4.362 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de İlayda ismini kullanan 3.580 kişi bulunmaktadır.

İlayda isminin Türkiye sıralaması

İlayda en çok kullanılan 271. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 141. isimdir.

İlayda ismini kullananların sayısı, son bir yılda 756 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, İlayda isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

İlayda isminin Harf Analizi

Kişiye İlayda ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

D : Üstün güçlere sahip olmayı ,hırsı akılda uyandırır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

İlayda İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ İlayda ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken İlayda isminin anlamını gözden geçirin!

İlayda İsminin Numerolojisi

İlayda isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

İ: on iki
L: on beş
A: bir
Y: yirmi sekiz
D: beş
A: bir
TOPLAM: 62

“İlayda” ismi Türk kültüründe yaygın olarak kullanılan bir isimdir. İşte İlayda ismini taşıyan bazı ünlü kişiler:

  1. İlayda Şeker: Türk oyuncu. “Yaprak Dökümü” ve “Türk Malı” gibi dizilerde rol almıştır.
  2. İlayda Akdoğan: Türk sinema oyuncusu. “Sivas” ve “Kalandar Soğuğu” gibi filmlerde rol almıştır.
  3. İlayda Alişan: Türk oyuncu. “Aşk-ı Memnu” ve “Elveda Rumeli” gibi dizilerde rol almıştır.

Bu listede sadece birkaç örnek verilmiştir ve İlayda ismine sahip başka ünlü veya tanınmış kişiler de bulunabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap