İffet İsminin Anlamı

İffet İsminin Anlamı

İffet İsminin Anlamı Bebeğe konulacak isimler araştırması yapanlar hem anlamlı hem de kulağa hoş gelen bir isim tercih edebilir. İffet aslında derin anlamları içinde barındırmaktadır. Bebeğinize vereceğiniz hoş isimler arasında bulunur. İffet isminin anlamı nedir? Özellikleri ve derin manaları ile bu ismi incelemeye başlayabiliriz.

İffet ilk olarak ar ve namus anlamına gelmektedir. “İffetli kişi” denilince onun namusuna düşkün biri olduğu hemen anlaşılmaktadır. İffet aynı zamanda temizlik, ahlakı temiz, ilk erkek çocuk anlamlarına da gelmektedir. Güler yüzlü ve şen anlamlarına da sahiptir. İffet Kur’an da geçiyor mu diye merak ediyorsanız geçmediğini sizlere söyleyebiliriz.

Kız çocuklarına verilen bir isimdir. Kökeni Arapçaya dayanır. İffet isminin sözlük anlamı; ahlak kurallarına bağlı, dürüst ve yasak olanlara el uzatmayan demektir. TDK’da İffet ismi namus olarak açıklanmıştır.

İsme göre Türkiye genelinde kaç kişi var istatistikleri kişilerin o ismi tercih edip etmemelerinde etken olabiliyor. Türkiye’de iffet ismine sahip olan 2588 kişi bulunmaktadır. İstanbul’da 599, Ankara’da 132, İzmir’de 217 kişi İffet ismini taşımaktadır. Türkiye sıralamasında İffet 1963’üncü sırada yer alır. Kız isimlerinde en çok kullanılan 900’üncü isim olarak kendini belli etmektedir.

İsimlerin olumlu ve olumsuz özelliklerinin yer aldığı analizler de son yıllarda popüler olmuştur. İffet isminin analizi yapılacak olunursa; güler yüzlü ve etrafa neşe saçan yorumu yapılabilir. Hem çalışma hayatını hem de eğlence hayatını birlikte yürütebilen kişiler olarak dikkat çekerler. Kötü gün dostu olarak bilinirler. Onlara her türlü sıkıntınızı ve sorununuzu anlatabilirsiniz. Sır saklamayı severler. Sizi motive edebilirler. Sevdiği kişiye bağlı ve sadıktırlar. Güçlü karakterleri her zaman dikkat çeker.

Olumlu özellikleri arasında ilk önce dikkat çekeni, dışa dönük ve arkadaş canlısı olmalarıdır. Üretmeyi severler. Sosyal bir kişilikleri vardır. Ekip çalışmasına uyum gösterebilirler. Mantığı ile hareket ederek başarıyı yakalarlar.

Olumsuz özellikleri arasında otoriteye düşkün olduklarını söyleyebiliriz. Kontrolcü bir yapıları vardır. Bu durum kontrol edilmeyi sevmeyenlerin hoşuna gitmeyebilir. Biraz çekingendirler. Duygusallıktan uzak olduklarını da söyleyebiliriz.

Fiziksel özelliklerinde uzun boylu olduklarına rastlanır. Geniş alınlı, küçük gözlü, kısık bakışlı, düz kaşlı bir yüz yapısına sahiptirler. El ve ayak parmakları uzundur.

İsme göre kişilik analizleri son zamanlarda tercih edilir olmuştur. Hangi ismi düşünüyorsanız o isme göre analiz yapmak ister misiniz? İffet isminin kişilik analizi yapıldığında öncelikle dikkat çeken içinin ve dışının bir olduğudur. Bazen sevmedikleri ve hoşuna gitmedikleri durumlar olduğunda onu hemen söyleyiverirler. Açık sözlüdürler. Arkadaşlığa ve dostluğa önem verirler.

Sabırlı kişilikleri ile bilinirler. Fazla tavizde bulundukları için bu durum bazen hayal kırıklığı ile sonuçlanabilir. Biraz kuşkucu gibi görünseler de aslında çok çabuk insanlarla samimiyet kurabilirler. Partnerlerine sadık ve sadakatlidirler. İffet isminin benzerleri; Saffet, Rafet, İsmet, izzet gibi erkek isimleriyle Ülfet, Afet, Nezaket, Zarafet, Atıfet gibi kız isimleri olmaktadır.

İffet ismi sakıncalı olmayan isimler arasında yer alır. O yüzden İffet ismi caiz mi diye merak edenler için bu ismin herhangi bir sakıncasının olmadığını söyleyebiliriz.

iffet-isminin-anlami-91204
İffet İsminin Anlamı

Bazı ünlü kişilerde İffet ismine rastlanmaktadır. İffet Naim Onur Türkiye’nin ilk kadın operatörü olarak bilinmektedir. İffet ismine sahip olan ünlüler arasında büyük yeri bulunmaktadır. Atatürk’ün Türk kadınlarına vermiş olduğu önem herkes tarafından bilinir. İffet Naim Onur buna bir örnektir. İffet Bilaloğlu mevlithan olarak bilinmektedir. Yakın zamanda hayatını kaybetmiştir.

İffet filmini hatırlayanlar olabilir. Hatta bu film sonradan dizi olarak da çekilmiştir. Filmdeki kadın karakter İffet rolünü canlandıran kişi Müjde Ar’dır. Dizi de ise bu karakteri Deniz Çakır canlandırmıştır. Çiçek Taksi dizisindeki Avukat İffet karakterini de Abide Savaşçı canlandırmıştır.

İffet isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Hayâ, Ar, Namus; Utanma, Saflık.
  • 2 – İlkle İlgili, İlk Erkek Çocuk
  • 3 – Işık Gibi Şen Ve Güler Yüzlü
  • 4 – Ahlakı Temiz, Namuslu.
  • 5 – Afiflik, temizlik

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

İffet ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de İffet ismini kullanan 2.588 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da İffet ismini kullanan 599 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da İffet ismini kullanan 132 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de İffet ismini kullanan 217 kişi bulunmaktadır.

İffet isminin Türkiye sıralaması

İffet en çok kullanılan 1963. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 900. isimdir.

İffet isminin Harf Analizi

Kişiye İffet ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

İffet İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ İffet ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken İffet isminin anlamını gözden geçirin!

İffet İsminin Numerolojisi

İffet isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

İ: on iki
F: yedi
F: yedi
E: altı
T: yirmi dört
TOPLAM: 56

36513