Huri İsminin Anlamı

Huri İsminin Anlamı

Huri İsminin Anlamı İsimler insanların kişiliklerini yansıtır. O yüzdendir ki ebeveynler çocuklarına isim seçerken titizlikle davranır. Bebeğe verilecek olan ad birçok güzel anlamı içinde barındırmalıdır. Söylemesi kolay ve aynı zamanda anlamı güzel olan isimlerden birisi Huri’dir. Huri isminin anlamı nedir? Hangi güzel manaları içermektedir gibi merak edilenler de bulunur. Sizler de bu ismi düşünüyor ve bebeğiniz için tercih ediyorsanız anlamını bilmeniz gerekir. 

Huri, ağır akan su demektir. Yılın dördüncü ayı olarak da nitelendirilir. Sevgili manasına da gelir. TDK’ya göre Huri isminin anlamı cennet kızı ve çok güzel kadın demektir. “Huri kadar güzel” dediğimizde o kişinin güzelliğini de övmüş oluruz.

Huri kız isimleri arasında yer almaktadır. Arapça kökenli bir isimdir. Huri Kur’an da geçiyor mu? Diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu isim Kur’an-ı Kerim’in birçok ayetlerinde geçmektedir. Cennetteki hurilerden bahsedilerek “güzel” anlamında kullanılmıştır. Vakıa, Rahman, Duhan ve Tur gibi surelerinde Huri adına rastlamaktayız. Kur’an da cennette bulunan dişi varlık olarak kullanılıyor olsa da genellikle eş olarak ifade edilmiş ve cinsiyetten bahsedilmemiştir.

İsimler ve anlamları incelenirken ismin analizini yapmak birçok sorulara cevap olabilmektedir. Son yıllarda uzmanlar isme göre farklı analizler yapmaktadır. Huri isminin analizi yapılacak olunursa; bu ismi taşıyan kişilerin yoğun duygulara sahip olduklarına rastlanır. Olaylar karşısında birden sinirlenme durumu yaşıyor olsalar da asla kin tutmazlar. Birden parlar ve sönerler. İçindeki duyguları açığa çıkarmayı severler. İşinde başarılı olmayı ve para kazanmayı severler. Cimri kişiler değillerdir. Kazandığı parayı harcamayı da severler.

Olumlu özellikleri; neşeli ve sıcakkanlı olmalarıdır. Dışa dönük, enerjik, kendine güvenen, cömert, dürüst, lüks yaşantıyı seven, iddialı ve yaratıcı kişiler olmalarıyla dikkat çekerler. Düşünceli ve merhametlidirler.

Olumsuz özellikleri; biraz tutucu ve hassas olmalarıdır. Olaylar karşısında alınganlık yapabilirler. Fazla sahiplenici olmaları olumsuz özellikleri arasında sayılabilir.

Fiziksel özellikleri; uzun boylu olmaları, dolgun yüz yapısında olmaları, kestane renkli saçlar, ince boyunlu, düzgün bir görünüş ile dikkat çekerler.

Huri ismini tercih edenler oldukça fazladır. Türkiye’de 10.972 kişi bu isme sahiptir. En çok kullanılan 1.032’inci isimdir. Ayrıca tercih edilen kız isimleri arasında da 508’inci sıraya sahiptir.

Uzmanların yapmış oldukları analizler arasında isme göre kişilik analizi konusu da ilgiyle karşılanır. Huri isminin kişilik analizi incelenecek olunursa bu ismi taşıyan kişilerin oldukça fazla enerjileri olduğu görülür. Pozitif kişilerdir ve hataya güzel gözlerle bakarlar. Çabuk sinirlenmezler. Sakin ve sabırlı olmalarıyla bilinirler. Ama onların damarına basmamanız gerekir. Kendisiyle ilgilenilmekten hoşlanırlar. Eğer onlarla fazla ilgilenmezseniz hemen kırılırlar.

huri-isminin-anlami-69461
Huri İsminin Anlamı

İsimler ve anlamları incelenirken benzer olan isimler de kişilerin merak ettikleri arasında bulunur. Huri ismine benzer isimler; Huriye, Hurinaz, Hurimelek, Nurhuri, Gülhuri, Hurrem, Hurşide, Hurhanım, Huribanu, Hurma olan kız isimlerini sayabiliriz. Benzer erkek isimleri ise; Nuri, Hurşit, Sururi, Mensuri, Zururi, Belazuri olmaktadır.

Huri Kur’an da geçmektedir. Cennette hurilerin olduğundan bahsedilir. Huri ismi caiz midir? Konusunda merak içinde olanlar için bu ismin sakıncalı olmadığını söyleyebiliriz. Kız bebeğiniz için gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Huri ismini taşıyan birçok ünlü kişi de vardır. Huri ismini taşıyan ünlüler arasında ilk akla gelen kişi Huri Sapan’dır. Müzik dünyasında önemli bir yere sahiptir. Çevirmen yazar Sofi Huri de bu ünlüler arasında bulunmaktadır. Sofi Huri 1897- 1983 yılları arasında yaşamıştır ve birçok kitap hakkında geniş araştırmaları bulunmaktadır. Kız bebekler için güzel anlamlara sahip olan Huri ismini sizler de değerlendirebilirsiniz.

Huri isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Çok Ağır Akan Su.
  • 2 – Yılın Dördüncü Ayı
  • 3 – Cennet Kızı.
  • 4 – Çok güzel kadın.
  • 5 – Sevgili. – Daha çok lakab olarak kullanılır. Kur’an-ı Kerim’deVakı’a, Rahman, Tur, Duhan Surelerinde Geçmektedir.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Söylenişi: hu:ri:
Kuran ‘da geçiyor.

Huri ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Huri ismini kullanan 10.972 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Huri ismini kullanan 1.200 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Huri ismini kullanan 635 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Huri ismini kullanan 324 kişi bulunmaktadır.

Huri isminin Türkiye sıralaması

Huri en çok kullanılan 1032. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 508. isimdir.

Huri isminin Harf Analizi

Kişiye Huri ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Huri İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Huri ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Huri isminin anlamını gözden geçirin!

Huri İsminin Numerolojisi

Huri isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

H: on
U: yirmi beş
R: yirmi bir
İ: on iki
TOPLAM: 68

20167