Hikmet İsminin Anlamı

Hikmet İsminin Anlamı

Hikmet İsminin Anlamı Bebeklere verilecek güzel isimler arasında Hikmet adı da aklınıza gelmiş olabilir. Haliyle ne anlama geldiği konusunda merak ettikleriniz olacaktır. Hikmet isminin anlamı nedir? Bu ismin özellikleri nelerdir? Bunun gibi soruların cevaplarını öğrenerek bebeğinize Hikmet ismini verip vermeyeceğinize karar kılabilirsiniz.

Hikmet, güzel ve ay gibi özgür anlamına sahip olmakla birlikte; Allah’ın lütuf ettiği, sebep, felsefe, öğüt verici kısa söz, yüksek bilgi anlamına da gelmektedir. TDK’da Hikmet isminin anlamı bilgelik, gizli neden, özlü söz, vecize olmaktadır.

Hikmet ismi genellikle erkeklerde görülür fakat kız isimleri arasında da yer almaktadır. O yüzden üniseks bir isim olarak nitelendirebiliriz. Arapça kökenli bir isimdir. Eğer Hikmet Kur’an da geçiyor mu diye merak ediyorsanız geçmediğini söyleyebiliriz.

Türkiye’de 66.617 kişi Hikmet ismine sahiptir. En çok kullanılan isim sıralamasında 247’inci, erkek isimleri arasında 118’inci sırada bulunmaktadır.

İsim analizi yapmak kişinin olumlu ve olumsuz özelliklerini ortaya çıkarabilmektedir. Hikmet isminin analizi için şunlar söylenebilir: Merhametli, fedakar, şefkatli kişilerdir. Kendilerini adeta iyilik yapmaya adamışlardır. Başkalarının iyiliği için uğraşır dururlar. Hatta bazen kendinden çok başkalarını düşünürler. Yaptıkları işte başarılıdırlar. İşkolik oldukları söylenebilir. Ev yaşamından hoşlanırlar ve müsrif kişiler değillerdir.

Olumlu yönleri arasında; kararlı, araştırmacı, dikkatli, çekici, hırslı, gizemli, hassas, sözüne sadık, sezgilerine güvenen ve biraz da çekingen olduklarını söyleyebiliriz. Aşk onlar için önemlidir. Aşık oldukları kişiyi bulunca ona sıkı sarılırlar.

Olumsuz yönleri ise; zevkine ve sefasına düşkün, rahat olmayı seven, tartışmaktan uzak duran kişiliktedirler. Bazı şeyleri sürekli erteleme huyları da bulunmaktadır.

Fiziksel özellikleri arasında uzun boylu ve belirgin yüz hatlarının olması dikkat çekmektedir. Saçları dalgalı, gözler genellikle açık renklidir. Dik omuzludurlar. Ses tonları da oldukça etkileyici ve kararlıdır.

Kişilik analizi konusuna ilgi duyanlar da olabilmektedir. Hikmet isminin kişilik analizi için iyimser ve idealist yapıda olduklarını söyleyebiliriz. Bazı konulara pozitif yaklaşım göstererek çevresindekileri etki altında bırakabilirler. Farklı arkadaşlar tanımak onların kültürlerini incelemek hoşlarına gider. Özgürlüğüne düşkündürler. Sanatsal alanda yeteneklidirler. Güzel olan her şeye karşı ilgileri bulunur.

Benzer isimler konusunda merak ettikleriniz varsa Hikmet ismine benzer isimler olarak şunları söyleyebiliriz: Hikmettin, Hikmetullah, Mehmet, İsmet, Samet, Ahmet, Himmet, Hidayet, Himayet, Halit, Hamit, Haşmet, Hazret benzer erkek isimlerine önektir. Demet, Ümmet, Kıymet, Hasret, Kifayet, Hamiyet, Hürriyet, Nimet kız isimlerine örnektir. Hikmet isminin yanında ek isim düşüncesi de kafanızda belirmiş olabilir. Hikmet Ali, Hikmet Selim, Hikmet Can, Hikmet Cem, Ali Hikmet, Kamil Hikmet bunlara örnek teşkil etmektedir.

hikmet-isminin-anlami-82908
Hikmet İsminin Anlamı

Bazı isimleri bebeklere vermek uygun mu değil mi konusunda kişilerin merak ettikleri bulunur. Kur’an da geçmediğinde ismin caiz olup olmadığı hep düşünülür. Hikmet ismi caiz mi konusunda merak ettikleriniz varsa sakıncalı isimler arasında bulunmadığını söyleyebiliriz. İsmin özelliklerini ve analizlerini inceleyerek bebeğinize gönül rahatlığı ile Hikmet adını verebilirsiniz.

Hikmet adına ya da soyadına sahip olan ünlüler de bulunmaktadır. Hikmet ismine sahip ünlüler arasında Türk şair ve yazar Nazım Hikmet ilk akla gelen isim olmaktadır. Sanatçı ve tiyatrocu Hikmet Taşdemir, sinema sanatçısı Hikmet Karagöz, sinema sanatçısı Hikmet Gül, yazar Hikmet Kızıl, yazar Hikmet Öztekin, yazar Hikmet Çetinkaya ilk akla gelen isimler olmaktadır.

Masumlar Apartmanı dizisini izleyenler varsa burada Hikmet karakterini Metin Coşkun canlandırmıştır. Bizim Hikaye dizisinde Hikmet karakterini Nejat Uygur’un torunu Nejat Uygur canlandırmıştır. Kırmızı Oda dizisindeki Hikmet rolünde ise Semra Dinçer oynamıştır.

Hikmet isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 12 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Ay Gibi Özgür Ve Güzel.
 • 2 – İyice Yanarak İçine, Özüne Değin Ateş Olmuş Kömür Ya Da Odun Parçası, (Mecaz Olarak) Kıpkırmızı
 • 3 – Hakimlik, feylesofluk
 • 4 – Sebeb, Gizli, Allahın Hikmeti.
 • 5 – Felsefe.
 • 6 – Ahlaki Söz, Öğüt Verici, Kısa Öz, Öğretici Söz. – Erkek Ve Kadın Adı Olarak Kullanılır.
 • 7 – Yüksek Bilgi,
 • 8 – Sebep, Allah’In Hikmeti.
 • 9 – Bilgelik.
 • 10 – Neden, gizli neden.
 • 11 – Allah’ın insanlarca anlaşılamayan amacı.
 • 12 – Özlü söz, vecize.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Hikmet ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Hikmet ismini kullanan 66.617 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Hikmet ismini kullanan 11.267 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Hikmet ismini kullanan 4.107 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Hikmet ismini kullanan 3.515 kişi bulunmaktadır.

Hikmet isminin Türkiye sıralaması

Hikmet en çok kullanılan 247. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 118. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Hikmet isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Hikmet isminin Harf Analizi

Kişiye Hikmet ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

Hikmet İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Hikmet ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Hikmet isminin anlamını gözden geçirin!

Hikmet İsminin Numerolojisi

Hikmet isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

H: on
İ: on iki
K: on dört
M: on altı
E: altı
T: yirmi dört
TOPLAM: 82

Hikmet ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler:

 1. Hikmet Şimşek: Türk futbolcu. Fenerbahçe ve Türkiye milli takımında forma giymiştir.
 2. Hikmet Kıvılcımlı: Türk yazar, düşünür ve siyasetçi. Marksist düşünceyi Türkiye’ye tanıtan isimlerden biridir.
 3. Hikmet Çetin: Türk siyasetçi. Bir dönem Türkiye Dışişleri Bakanı olarak görev yapmıştır.
 4. Hikmet Müftüoğlu: Türk müzisyen. Türk halk müziği sanatçısı olarak tanınır.

Bu listedeki kişiler, Hikmet ismini taşıyan bazı ünlü örneklerdir. Hikmet ismi Türkçe kökenli ve Türkiye’de yaygın olarak kullanılan bir isim olduğu için çeşitli alanlarda ünlü kişilere rastlamak mümkündür.

83346