HIIT: Yağ Yakma Mucizesi! Faydaları Nelerdir?

HIIT: Yağ Yakma Mucizesi! Faydaları Nelerdir? Son zamanların popüler antremanlarından biri olan (High Intensity Interval Training / Yüksek Yoğunluklu Aralıklı Antreman) ile kısa sürede yağ oranınızı azaltmanız mümkündür. Kas kütlenizi ya da performansınızı arttırmanıza yardımcı olur. HIIT sizi formda ve güçlü bir vücuda kavuşturabilecek bir çalışmadır.

HIIT egzersizleri öncelikle atletizmde iyi koşucular yetiştirilmek üzere atletler üzerinde uygulanmaya başlamıştı fakat antrenman sistemi düşük ve yüksek yoğunluklu egzersizlerin arka arkaya ve dönüşümlü olarak uygulanması şeklinde devam ettirildi. Yüksek yoğunluklu çalışma sonrasında vücut güçlenir ve yağ yakımı da hızlanmış olduğundan, sıkça tercih edilen bir çalışmadır.

HIIT Faydaları Nelerdir?

Yoğun ve Eğlenceli Antrenman

Kondisyon bisikletinde, elinde telefonla sosyal medyada gezdiği sırada “iş olsun” diye pedalları çeviren kişiler olası ki neredeyse her spor salonunda karşımıza çıkıyor . Öyleyse bu kişilerin gerçekten spor yaptığını söyleyebilir miyiz? HIIT ile çalışırken, yüksek yoğunluklu kısımda bütün eforunuzu ortaya koyduktan sonra, dinlenme kısmında telefonu elinize almayı bırakın, nefesinizi bile zor toplayacak olmanız gerekiyor.

HIIT Faydaları Nelerdir?

Kısa ve Daha Verimli Kardiyo

Tüm kardiyo programları uzun zamanınızı alırken HIIT kardiyo ile antrenman süreniz yaklaşık 10-15 dakika süre almaktadır. Daha kısa süreli olmasına rağmen, çok daha yüksek efor ortaya koyduğunuz için, benzer miktarda kalori yakmanızı sağlayacaktır.

Kas Kütlesi Artışı

Kardiyo ile ilgili sporcuların belki de en büyük korkusu kas kütlesini kaybetme sorunudur. HIIT egzersizi ile böyle bir kaygı yersizdir. Şöyle ki; kaslar üzerinde yüksek stres ve baskı yaratacağı için kas kütlenizi korumakla kalmaz, hatta artış bile sağlamanız muhtemeldir.

Kas Kütlesi Artışı

Kondisyon ve Metabolizma Hızı Artışı

Kalp atışınızı düşük tempolu kardiyolara göre daha yüksek olacağı için HIIT kondisyonununuzu yükseltir ve vücudunuzu daha dayanıklı yapmanıza yardımcı olur.

Ayrıca bu program sayesinde spordan sonra vücudunuzun hala yağ yakmaya devam edeceğinizin farkında mısınız? Kulağa saçma gelmesine rağmen, spor bittiğinde bile metabolizma hızınızı (düşük tempolu spora kıyasla) yüksek tutmayı sağladığından tercih edilmektedir.

 

Örnek HIIT Programı

Koşu bandı için örnek bir program hazırlayarak, sizlere yardımcı olmak istedik. Siz dilerseniz eliptik bisiklet, kondisyon bisikleti vb. gibi kondisyon aletleri ile de kullanabilirsiniz. Aşağıdaki program sadece bir örnek teşkil eder. Siz süreleri kendinize göre yenileyebilirsiniz.

Başlangıçta 5 dakika düşük tempoda yürüyerek veya koşarak ısınmalı. Hemen sonrasında:

30 saniye: Çok yüksek hızda koşun, depar atmalısınız. Kalp atışınızın hızlandığını hissetmeniz gerekir.

60 saniye: Koşu bandını yürüme hızına düşürüp dinlenmelisiniz. Bir sonraki set için hazırlanmaya bakın bu süreçte.

Düşük yoğunluklu egzersizlerin tam tersine, HIIT sizin kas, eklem, kemik ve sinir sisteminiz üzerinde büyük stres oluşturacağını söyleyelim. Kas gelişimini sağlayan nedenlerinden biri de budur. Bu yüzden haftada 2-3 defadan fazla HIIT yapılmaması tavsiye ediliyor.

 

HIIT Güvenli Mi?

HIIT genel olarak herhangi bir sağlık problemi olmayan ve antrenman geçmişi olanlar için sıkıntı oluşturmuyor ancak kafanızda bir soru olmaması adına bir eğitmene yada doktorunuza danışmanız en doğrusu olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap