Her Yaşta Karın Kası Yapmak için Bu Hususlara Dikkat!

Her Yaşta Karın Kası Yapmak için Bu Hususlara Dikkat! Sizde kendi yaş grubunuza göre hazırlanan bazı ipuçlarını uygulayarak, kısa zamanda karın kaslarınızı ortaya çıkarabilirsiniz.

20 yas antrenman

20’li Yaşlar

Süre: 8-10 Hafta

Testosteronu Arttır

Genç yaşlarda testosteron seviyeniz zaten oldukça yüksek durumdadır. Fakat seviyeyi daha da yukarı çekerek, karın yağlarınızı yakıp kül etmeniz de mümkün. Fitness salonunda biraz daha fazla zaman harcamanız gerekebilir. Merkez bölgenizi geliştirmek için squat, deadlift gibi aynı anda pek çok kası çalıştıran ve yüksek enerji sarfettiğiniz egzersizleri tercih etmeniz gerekiyor.

Bol Bol Et Tüket

20’li yaşlarda metabolizma çok hızlı çalıştığını biliyoruz. Bunu yüksek testosteron seviyenizle birlikte yararınıza çevirip kaslanmayı amaçlayabilirsiniz. Yağsız kırmızı et, tavuk ve balık gibi besinlerin, bu konuda en ideal alternatifler olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Paketli Gıdalardan Uzak Dur

10 hafta süresince öğünlerinizde taze gıdaları tercih ederek, bedeninizi gözlemleyin. Sebzeleri buharda pişirerek besin değerlerini kaybetmesine engel olarak tüketmeniz en sağlıklısıdır. Yapışmaz tavada, yağsız olarak da pişirebileceğinizi unutmamalısınız.

her yaşta karın kası 40li yaslar 30'lu Yaşlar

30’lu Yaşlar

Süre: 12 Hafta

Yağlara Savaş Aç

Bu yaşlar şişmanlığa karşı savaş başlatmak için en verimli zamanlar. Nedeni ise metabolizma hızınız yüzde 25-30 oranında yavaşlamaya başlıyor. Ağırlık egzersizlerinin yoğunluğunu arttırarak bu durumla baş etmeniz mümkün olabiliyor.

Proteini Arttır

Hindi, kırmızı et gibi amino asit bakımından zengin besinleri tüketerek, kaslarınızı geliştirip yağ yakarken, vücudunuzu da sakatlıklara karşı koruyabileceğinizi aklınızdan çıkartmayın.

Fast Food’dan Uzak Dur

İş yaşamınızdaki yoğun tempo, beslenme alışkanlıklarınızda başrol oynayabiliyor. Kendinize hazırlayacağınız ton balıklı sandviçin arasına koyacağınız bir avakado, sizi 2-3 saat boyunca tok tutacağı gibi sağlık yönünden de ideal bir seçim olacaktır.

her yaşta karın kası 40li yaslar

40’lı Yaşlar

Süre: 5 ay

Düşük Kalori Al

Her yaşta karın kası yapmak için düşük kalori şart ama ileri yaşlarda daha da önemlidir. Birçok balık, et kadar protein içermediği bir gerçek. Ancak yaş grubu nedeniyle kalori alımına özen gösterilmesi gerektiği için balık tüketimine daha fazla ağırlık vermek gerekiyor. Haftada 3-4 öğün balık tüketmenin, sizi kalp hastalıklarından koruyacağını da bilmelisiniz.

Sakatlıktan Korun

Bedeniniz ve onun sağlığı sizin en iyi dostun olduğunu bilmeli ve ona çok iyi bakmanız gerektiğini öğrenmelisiniz.,Karın kasları için mükemmel bir egzersiz olan Plank hareketini tercih edebilir, aynı zamanda kalça, bel ve omuzları sabit tutarak sakatlıklardan da kendinizi koruyabilirsiniz.

Kontrolü Ele Al

Stresin, kortizol hormonu salgılanmasını üst düzeye çıkarttığını biliyoruz. Bu durum karın bölgesindeki yağların artmasına neden oluyor. Yoga, masaj ya da açık hava yürüyüşleri kortizol seviyenizi düşüreceğinden daha rahat olabileceğinizi de hatırlatmak istiyoruz.

87627