Hay İsminin Anlamı

Hay İsmi

Hay İsminin Anlamı Yeni isim arayanlar için büyük önem taşıyan birden fazla isim bulunmaktadır. Bu isimler arasında en çok kullanılan isimlerden birisi olan Hay ismi de dikkat çeken isimlerden birisidir. Hay ismini kullanmak isteyenler bu isim hakkında bilgi edinmek istiyorlar bu yazımızda bu isim hakkında bilgileri ela alarak isimlerin daha cazip ve nitelikli olduğu hakkında bilgileri ulaşmaktayız. Eğer Hay ismi için buradaysanız bu isim hakkında hiçbir detayı kaçırmadan sizlere sunmaktayız.

Hay isminin ilk merak edilen noktası Hay isminin anlamı nedir sorusudur. Hay isminin cinsiyeti erkek olup bu isim Arapça’dan Türkçemize geçmiş isimler arasında yer almaktadır. İsmin anlamında canlı diri anlamına gelmektedir. Yani canlı diri olan varlıklar için kullanılan bir kelimedir. Arapça’da isim olarak kullanılan bu kavram Türkçemizde de kullanılan isimler arasında yer almaktadır.

Hay ismine Türkçemizde ise Abd kavramı eklenerek ismin Abdülhey şeklinde okunduğunu da söyleyebiliriz. Siz de isimler hakkında bilgi edinmek açısından bu ismi de gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Hay isminin merak edilen bir diğer noktası Hay ismi caiz mi değil mi caiz olması için herhangi bir neden olmayan bir isim olup Kuran’da gaçmemektedir. Aynı zamanda bir nida anlamı da bulunan bu isim caiz değildir. Gönül rahatlığı ile kullanılabilir. Anlamlı isimler kategorisinde ilk sırada yer almaktadır. İsmi kullanırken dikkat çeken isimler arasında yer alıyor.

Bu ismin kişilik özelliklerine de bakalım Hay isminin kişilik analizi aşağıdaki gibidir, bu kişiler özellikle bütün duyguları oldukça yoğun bir şekilde yaşayan kişilerdir aynı zamanda aniden hiç ummadık bir şekilde öfkelenmeleri belki de en dikkat çeken olumsuz özellikleridir. Ama güzel bir yanı da hiçbir şekilde kin tutmazlar. Başka insanların tesiri altında kalan bu kişilerin aynı zamanda sanatsal özellikleri de gelişmiştir. Yaratıcı kişiliklerini resim video ve benzeri ögelerde rahat bir şekilde göstermektedirler. Buna bağlı olarak aynı zamanda neşeli sıcakkanlı dışa dönül ve rahat kimseler olarak da görebiliriz. Hassas kırılgan olmaları da olumsuz yönleri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hay isminde kişilik analizinin ardından birde Hay isminin harf analizine de bakalım Hay isminin harf analizi açısından H harfi burada sakin ve durağan anlamı olarak karşımıza çıkmaktadır.  Fakat bu sakinlik geçici sürelidir. İsmin ikinci harfi olan A harfi ise atılganlığa işarettir. Aynı zamanda enerjik anlamı uyandırmaktadır. Enerjik bir harf olan A harfi bu isimle birlikte ikiden fazla kullanılmamalıdır. İsmin üçüncü harfi olan Y harfi de geçmişten çokça der alan ve ders veren manası da uyandırmaktadır.

Hay ismine benzer isimler kategorisinde de birçok isim dikkatimizi çekmektedir. Bu isimler arasında kayda değer isimleri de Hay ismine benzer şekilde verebilirsiniz. Hay ismine benzer isimler arasında Haydar ismi başta olmak üzere Hayri Hayrettin Abdülhey Hayriye ve benzeri isimler bulunmaktadır.

Burada isim vermeden önce özellikle Hay isminin çevresel faktörlerine de bakarak isim verebilirsiniz. İsim bir insanın kimliğidir. Bu nedenle isim vermeden önce bunu düşünerek hareket etmeniz en doğruısudur. Burada aynı zamanda Hay ismindeki ünlüler kategorisine bağlı olarak Hay isminde ünlüler ne yazık ki yok fakat olduğu zaman güncellenecektir.

Hay isminin merak edilen bir diğer noktası da Hay isminin TDK deki anlamıdır. Hay isminin TDK de ki anlamı  iyi dilek, azarlaöa olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda şaşma ve sevinç bildirmede kullanılan bir söz olarak da karşımıza çıkmaktadır.

hay-isminin-anlami-45738
Hay İsminin Anlamı

Hay isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 2 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Canlı, diri
  • 2 – Allahın Sıfatlarından. – “Abd” Takısı Alarak Kullanılır. “Abdülhay”.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Hay ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Hay ismini kullanan bulunmamaktadır.
İstanbul’da Hay ismini kullanan bulunmamaktadır.
Ankara’da Hay ismini kullanan bulunmamaktadır.
İzmir’de Hay ismini kullanan bulunmamaktadır.

Hay isminin Türkiye sıralaması

Hay en çok kullanılan 41184. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 11879. isimdir.

Hay isminin Harf Analizi

Kişiye Hay ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Y : Geçmişten iyi ders alan manası uyandırır,duruma göre konabilirse de olmaması daha iyidir.

Hay İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Hay ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Hay isminin anlamını gözden geçirin!

Hay İsminin Numerolojisi

Hay isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

H: on
A: bir
Y: yirmi sekiz
TOPLAM: 39

23772