Havacıva Otu Nedir, Ne İşe Yarar?

Birçok kişinin bilmeden çok kez kullandığı Havacıva otu aslında Türkiye’de yetiştirilen bitkiler arasındadır. Süphan dağında yetiştirilmekte olan bitkini..

Birçok kişinin bilmeden çok kez kullandığı Havacıva otu aslında Türkiye’de yetiştirilen bitkiler arasındadır. Süphan dağında yetiştirilmekte olan bitkinin kırmızı rengin ana etken maddesi olarak kullanılan bir köke sahip olduğunu söylemeliyiz. Buna ek olarak aynı bitkiden çay yapılarak bitkisel anlamda tüm faydalarından yararlanmak mümkün olmaktadır. Buna ek olarak son dönemlerde pek rastlanmayan biçimde çayı yapılan bitkiden cilt bakımı açısından da faydalanabiliyoruz. Cilt bakımı için krem yapabilir, çayını demleyip içebilir, dilersek kendi boyamızı üreterek kırmızı renk oluşturabiliriz . Doğal yollardan faydalarını bize sunan ve çok sayıda hastalıkta doktorlar tarafından önerilen bitkinin egzama ve yanık izlerinde iyileştirici özelliğiyle sükse yaptığını belirtelim.

Havacıva Otu Kremi Nasıl Yapılır?

Havacıva otu cilt bakımı açısından önemli kabul edilen malzemeler arasındadır. Fakat burada bakımdan ziyade iyileştirici etkisinden faydalanıldığını belirtmek gerekiyor. Yanık izleri başta olmak üzere Egzama hastalarının derilerine oluşan izleri silmek için kullandığı bir krem tarifi var. Kullanım alanları arasında farklı kesiklerden ya da alternatif sebeplerden oluşmuş yara izleri bulunmaktadır. Bu açıdan Havacıva bitkisi kremi ile çok daha sağlıklı bir deriye sahip olabilirsiniz. Maalesef en değerli giysimiz olan cildimize her zaman iyi bakabildiğimizi söylemek pek mümkün değil. Gereken bakımı uygulamak için doğan yöntemlerle en doğru sonuçları almak ise hepimizin hakkı.

Malzemeler

Havacıva Otu Kökü Doğal Zeytinyağı Tuzsuz Tereyağı

Hazırlanışı

Toz haline getirmeniz gereken havacıva otu köklerini bir havanda dövebilirsiniz. İkinci adım olarak ise saf zeytinyağını bir kaba boşaltarak karışımı yapmaya başlayabilirsiniz. Zeytinyağının içerisine ekleyeceğiniz bir miktar tuzsuz tereyağı ile kıvamı yakaladıktan sonra içerisine toz haline getirilen Havacıva otu köklerini ekleyin. Bu aşamada iyice karıştırdıktan sonra yavaş yavaş doğal ev yapımı cilt kreminiz kendisini göstermeye başlayacaktır.

Uygulanışı

Havacıva otu kremini uygularken yalnızca yara izinin, yanıkların ya da egzama izlerinin olduğu bölgelere sürmeye dikkat edin. Tamamıyla bir cilt bakımı ürünü olarak görülmemektedir. Yalnızca hücre yenilenme hızını arttırarak iyileşme süresini kısalttığı için Havacıva otu kremi faydalarıyla ön plana çıkmaya başlamıştır. Doğal olarak cilt sorunları için kullanılabilecek ve iyileştirici etkileriyle tedavi yöntemi olarak kullanılabilecek bitkisel bir çözüme dönüşmüştür.

Havacıva Otu Çayı Nasıl Demlenir?

Havacıva otu çayı demlemek için iki farklı seçeneğiniz bulunuyor. Bunlar bitkinin yapısal durumuyla doğrudan alakalıdır. Çünkü çiçekli bir yapıya sahip olduğu için Havacıva otu çayı bu kısımlardan demlenebiliyor. Ancak en yararlı yerlerinden birisi olarak görülen kökleri aynı işlemde kullanılabiliyor. Bu doğrultuda düşünülürse Havacıva otu kökünden çay demlenebildiği gibi otun çiçek kısımları kullanılarak aynı bitkisel çay ortaya çıkarılabiliyor.

Havacıva Otu Çiçeğinden Çay Demlemek

Malzemeler

1 Tatlı Kaşığı Havacıva Otu Yaprağı ve Çiçeği (Kurutulmuş) 1 Fincan Su

Hazırlanışı

Hazırlık aşamasında arıtılmış olan bir fincan klorsuz suyu kaynatmamız gerekiyor. Kaynayan suyun içerisine ise 1 tatlı kaşığı Havacıva otu yaprağını ve çiçeğini atarak demlenmesini sağlıyoruz. Herhangi bir demlik ya da ocağa ihtiyacınız yok. Ortalama 5 dakika içerisinde Havacıva otu çayınız hazır hale gelecek ve günde maksimum 1 fincan tüketebileceğiniz şifa deposunu yudumlayabileceksiniz.

Havacıva Otu Kökünden Çay Demlemek

Malzemeler

1 Tatlı Kaşığı Havacıva Otu Kökü (Toz Halinde) 1 Fincan Su

Hazırlanışı

Bir fincan suyu kaynattıktan sonra doğrudan havan yardımıyla 1 tatlı kaşığı havacıva otu kökünü toz kıvamına getirebilirsiniz. Ardından ise kaynamış olan suya ilave edip 5 dakika içerisinde tutup süzme işlemini yapmalısınız. Toz olduğundan ötürü süzmeden tüketenler için uzmanlar süzme işlemini yapmaları için uyarılar iletiyor. Günde bir bardaktan fazla tüketilmesi ise uygun görülmüyor.

Havacıva Otunun Faydaları

Havacıva otunun yararları denildiğinde ilk olarak cilt sağlığı akla geliyor. Çünkü çayından ziyade kremi daha fazla sükse yapıyor. Fakat doğal mucizelerden olan Havacıva otu faydaları bakımından bize bundan çok daha fazlasını gösteriyor.

Cilt Problemleri

Yanık, Yara izi, Kesik izi, Egzama gibi deri rahatsızlıklarında tedavi edici yapısıyla ön plana çıkar. Bunun haricinde dermatolojik vakalarda iyileştirici etkiye sahiptir.

Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemini güçlendiren bitkisel çaylar arasındadır. Dolayısıyla hasta olmamanız için gereken takviyeyi yapar.

Akciğer ve Karaciğer Rahatsızlıkları

Çayının tüketilmesi bilhassa akciğer ve karaciğer rahatsızlıklarını tedavi etmektedir. Akciğer kanserinde ciğerlerin temizlenmesi için gereken bitkisel yardımcı ürünler arasında yer alır. Balgam ve İdrar Söktürücü Öksürük başta olmak üzere solunum yollarıyla alakalı olan tüm sorunlarda kullanılabilir. Balgam ve idrar söktürücü olarak çok sık tüketilir. 99507