Hatun İsminin Anlamı

Hatun İsminin Anlamı

Hatun İsminin Anlamı Hatun isminin anlamına baktığımız zaman hatun isminin birçok anlamı olduğunu gözler önüne serilmektedir. Hatun isminin anlamlarına baktığımız zaman önümüzde altı farklı anlamı çıkmaktadır. Bunlardan ilki eriten, yakan ikincisi kadın, hanım üçüncüsü bayan dördüncü anlamı ise eskiden hakan eşlerine verilen isim anlamındadır beşinci anlamı zevce ,eş altıncı ve son alamı ise yüksek kişilikli kadınlara verilen isim anlamında kullanılmaktadır.

Hatun ismi Türkçe kökenli olmakla birlikte kuranda geçip geçmediği merak konusu olduğu için “Hatun ismi caiz mi?” sorusu akıllara gelmektedir. Ancak Hatun ismi Kuran’da geçmemektedir. Uzmanların bu konu hakkında çeşitli görüşleri olmakla birlikte Hatun isminin anlamının güzel olması nedeniyle çocuklara verilmesinde sakınca bulunmamaktadır.

Hatun ismi çocuklara verilmeden önce dikkatli olunması gereken en önemli hususlardan biri hatun isminin analizinin yapılmasıdır. Genellikle hatun isminin analizi yapıldığı zaman bu isme sahip kişilerin genellikle işkolik olduğu ve bu kişilerin işlerinin zevklerinden önce geldiği söylenebilir. Bu kişiler genellikle aşırı planlı ve zamanlarını boşa harcamayı sevmeyen kişilerdir. İşlerine karşı tutumları ise mantık çerçevesinde ve kuralcıdır. Hatun ismine sahip kişilerin yönetici vasfı ve sözünün güvenilirliği ise oldukça fazladır. Kısa bir özetle Hatun isminin özellikleri bu şekilde sıralanabilmektedir. Ancak unutulmamalıdır ki her isimde olduğu gibi hatun isminde de hem olumlu hem de olumsuz özellikler bulunmaktadır.

Hatun ismi hakkında bilinmesi gerekenler arasında Hatun isminin numerolojisi de yer almaktadır. İsimde yer alan harflerin alfabede karşılık geldikleri sıraya göre ismin numerolojisi ortaya koyulmaktadır. Buna göre H harfi on, A harfi bir ,T harfi yirmi dört, U harfi yirmi beş, N harfi ise on yedi sayısına karşılık gelmektedir. Bu harflerin karşılık geldiği sayılar toplandığında ise Hatun isminin numerolojisi 77 olarak bulunmaktadır.

Genel bir değerlendirme yapıldığında Hatun isminin özellikleri, anlamı, numerolojisi ve harf analizi gerçekleştirildiğinde bu ismin oldukça hayırlı isimlerden biri olduğu görülmektedir. Eğer çocuğunuza Hatun ismini vermek istiyor ancak tereddüt yaşıyorsanız ismin anlamına ve diğer özelliklerine bakarak tercihinizi oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Hatun isminin birden fazla anlamının bulunması ve bu anlamların birbirinden özel olması sebebiyle pek çok kişi kararını ismin anlamına baktıktan sonra verebilmektedir. Ancak yalnızca anlam yeterli gelmez diyorsanız diğer özellikleri de inceleyerek kararınızı verebilirsiniz.

Çocuklarına Hatun ismini koymak isteyen ancak ikiz bebek beklediği için bu isimle uyumlu bir isim arayan pek çok ebeveyn bulunmaktadır. İki çocuğuna da benzer isimler koymak isteyen kişiler için yazımızın bu kısmına Hatun ismi ile uyumlu isimler listesi paylaşıyoruz. Eğer siz de Hatun ismine benzeyen, Hatun ismi ile uyumlu olan isim arayışı içerisindeyseniz Hatun ismi ile uyumlu isimler listesinde yer alan isimleri incelemek işinize yarayabilir. Birçok ebeveyn çocuklarına koydukları isimlerin özellikle ilk üç harfini ya da son üç harfini aynı seçmektedir. Bazı durumlarda ise iki harfinin benzemesi bile isimler arasında güzel bir ahenk uyandırabilir.

hatun-isminin-anlami-15747
Hatun İsminin Anlamı

Havva Hatun , Bilge Hatun, Gülhatun, Hatice, Emine Hatun, Katun, Hatem, Oytun, Ayhatun, Hatunana, Balahatun, Umhatun, Ağahatun, Beyhatun, Hatime, Hatıra, Hatife, Hatire, Hatırnevaz, Aykatun, Ağakatun, Tanhatun, Turhatun, Acarhatun, Acarkatun, Aytun, Akaltun, Dayahatun, Burlahatun, Altınhatun, Gümüşhatun, Hatip, Hatay, Hatim, Hatır, Eflatun, Akbatun, Altun, Artun, Meftun, Oytun ve Aytun isimleri Hatun ismine benzerlik gösteren isimlerdir. Bu isimlerden bazıları erkek bebekler için bazıları ise kız bebekler için uygundur. Çocuğunuzun cinsiyetine göre herhangi bir ismi seçebilir ve sizin için uygun olan ismi bebeğinize verebilirsiniz.

Hatun isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Eriten, yakan
  • 2 – Kadın, Hanım Anlamındadır.
  • 3 – Zevce, eş
  • 4 – Eskiden Yüksek Kişilikli Kadınlara Ya Da Hakan Eşlerine Verilen Unvan.- Örfte İsim Olarak Kullanılır.
  • 5 – Bayan, hanım
  • 6 – Eskiden yüksek kişilikli kadınlara veya hakan eşlerine verilen san.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Türkçe
Kuran ‘da geçmiyor.

Hatun ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Hatun ismini kullanan 39.998 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Hatun ismini kullanan 6.816 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Hatun ismini kullanan 2.053 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Hatun ismini kullanan 1.017 kişi bulunmaktadır.

Hatun isminin Türkiye sıralaması

Hatun en çok kullanılan 419. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 221. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Hatun isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Hatun isminin Harf Analizi

Kişiye Hatun ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Hatun İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Hatun ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Hatun isminin anlamını gözden geçirin!

Hatun İsminin Numerolojisi

Hatun isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

H: on
A: bir
T: yirmi dört
U: yirmi beş
N: on yedi
TOPLAM: 77

Hatun ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler:

  1. Kösem Sultan (Mahpeyker Hatun): Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşamış ve IV. Murad’ın annesi olan Kösem Sultan, Osmanlı tarihinde önemli bir figürdür.
  2. Aynur Hatun Özkan: Türk sinema oyuncusu. “Beyaz Melek” ve “Güneşi Gördüm” gibi filmlerde rol almıştır.
  3. Hatun Çomak: Türk güreşçi. Türkiye güreş milli takımında yer almış ve uluslararası müsabakalarda başarılar elde etmiştir.
  4. Hatun Tuğluk: Kürt siyasetçi. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) kurucusu ve siyasi aktivisttir.

Bu listedeki kişiler, Hatun ismini taşıyan bazı ünlü örneklerdir. Hatun ismi özellikle Osmanlı tarihinde ve Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir.

14203