Hatice İsminin Anlamı

Hatice İsminin Anlamı Nedir?

Hatice İsminin Anlamı Ülkemizde ve İslam dünyasında Hatice ismi oldukça yaygın biçimde kullanılmaktadır. Bu sebepten ötürü Hatice isminin anlamı gerek sosyal medyada gerekse internet aracılığı ile sıklıkla araştırılmaktadır. Her isimde olduğu gibi  Hatice isminin anlamı  da kendine has bir biçimde çeşitli birçok özelliği kendinde barındırmaktadır. Bu ismin kökeni Arapçadan gelmiş olsa da ülkemizde de yaygın biçimde kullanıldığı görülmektedir.

Hatice ismini çocuklarına kullanmak isteyen ebeveynler bu ismin anlamını oldukça merak etmektedir.  Hatice isminin anlamı kısa bir biçimde özetlenecek olursa;  erdemli oluşu, dürüstlüğü ve aynı zamanda güzel ahlakı temsil etmektedir. Ayrıca Hatice ismi erken doğan kız çocuk anlamınada gelmektedir. 

Hatice isminin anlamı  Arapça kökenli olup, kız isimleri kategorisinde yer almaktadır. Hatice isminin TDK’deki anlamı da erken doğan kız çocuğu manasındadır.

Oldukça yaygın biçimde kullanılan bu isimin tercih edilme sebeplerinden biriside Hz. Muhammed  (s.a.v.) efendimizin eşinin ismi olmasıdır. Bu sebepten ötürü Müslümanlar tarafından oldukça yaygın biçimde kullanılan ve fazlasıyla sevilen bir isimdir. Hatice isminin anlamı dışında merak edilen başka konularda mevcuttur.

Hatice isminin anlamı haricinde merak edilen bir diğer konu ise bu ismin analizidir. Oldukça yaygın bir biçimde kullanılan ve sevilen Hatice isminin analizi yapılacak olursa; başkalarına öncülük edebilecek kapasitede liderlik vasıfları bulunan kişilerdir. Denge ve uyumluluğa oldukça inanan, işbirliği yapmayı gayet seven ılımlı kişiler olurlar. 

İsmin içerisinde yer alan i harfi kişiye yaşamın her anından ilham alma özelliğini verir aynı zamanda çok küçük şeylerde bile oldukça mutlu olabilme özelliğini katmaktadır. Hatice isminin anlamı içerisinde bu isme sahiplik yapan kişiler için bilimsellik fazlasıyla ön plandadır ve hayatın getirdiği yeniliklere karşı oldukça açık bireylerdir.

Bu ismi taşıyan ve taşıyacak olan kişilerin nasıl bir kişiliğe sahip olacakları da bir hayli merak edilmektedir. Kısaca bahsetmek gerekir ise Hatice isminin kişilik analizi şu şekildedir; 

Hatice ismi güvenilirliği ve aynı zamanda  saygınlığı çağrıştırmaktadır. Fazlası ile merhametli, gayet hoşgörülü, oldukça uyumlu, çok kibar, dengeli ve  ince düşünceli bireyler olup arkadaş canlısı, oldukça sosyal kişiliklerdir. Bu ismi taşıyan kişilerin en belirgin özellikleri saygılı oluşlarıdır.

Bu isme sahip olan kişiler, gerek iş hayatlarında gerek ise de aşk hayatlarında risk almaktan asla kaçınmayan kişilerdir. Kolay ve gayet hızlı öğrenebilme kabiliyetine sahip, iletişim yetenekleri bir hayli üst düzeyde olup, özgüven sahibi olan bireyler olurlar. Bu isme sahip kişiler yaptıkları her işi adanmış bir ruh ile ve en iyi biçimde yapmak isteyen kişilerden oluşmaktadır.  Bu ismin enerjisine sahip olan bu kişiler öz değer duyguları gayet yüksek bireylerdir.

Oldukça güzel anlamlar barındıran Hatice ismine benzer isimler kategorisinde ise Yüce, Ayyüce, Birce, Behice, Büşra, Ece, Gence, Gülce, Günce, Hadime, Hadise, Haziran, Hira, Huriye ve Kübra yer almaktadır. Bu ismi kullanmak isteyen bireylerin sıklıkla merak ettiği bir diğer konu ise caiz olup olmamasıdır. Hatice ismi caiz mi özetle değinmek gerekirse; Bu ismin kullanılması İslami açıdan caizdir ve kullanılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

hatice-isminin-anlami-94497
Hatice İsminin Anlamı

Fazlası ile yaygın biçimde kullanılan bu isme sahip birçok  ünlüde bulunmaktadır.  Hatice ismine sahip olan ünlüler ise birkaç bilindik örnek ile bahsedilecek olursa;  Hatice Şendil, Hatice Aslan ve Hatice Tuba Büyüküstün’dür.

Ayrıca Hatice ismi denilince akıllara ” Muhteşem Yüzyıl” dizisindeki Hatice Sultan da gelmektedir. Hatice Sultan karakterini  Selma Ergeç canlandırmıştır. Aynı zamanda “Aziz” dizisindeki Hatice’yi de Meral Çetinkaya canlandırmaktadır.

Kırmızı renkle bağı bulunan Hatice ismindeki kişiler duygularını çok rahat biçimde ifade edebilme özelliğindeki, enerji dolu bir yapıya sahip olan bireylerdir. Bu isme sahiplik yapan bireyler için uğurlu olan sayılar 1, 7, 16, 22 ve 34’tür.

Hatice isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Erken Doğan Kız Çocuğu. Hz. Haticetül-Kübra; Hz. Peygamberin İlk Eşi Ve 6 Çocuğunun Annesi. Ümmül-Müminin.
 • 2 – Varlık, Yaratılmış Olan.
 • 3 – Parlak, ışıklı, aydınlık
 • 4 – Vakitsiz, Erken Doğan Kız Çocuğu. Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’İn İlk Hanımıdır.
 • 5 – Güvenilir, emin, itibarlı ve saygın.
 • 6 – Hz. Muhammed’in eşinin ve tüm çocuklarının annesinin adı. İslamiyeti kabul eden ilk kişi.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Hatice ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Hatice ismini kullanan 741.970 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Hatice ismini kullanan 95.243 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Hatice ismini kullanan 45.297 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Hatice ismini kullanan 34.832 kişi bulunmaktadır.

Hatice isminin Türkiye sıralaması

Hatice en çok kullanılan 8. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 4. isimdir.

Aşağıdaki grafik, Hatice isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Hatice isminin Harf Analizi

Kişiye Hatice ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

C : Konuşma ve yazma yetenekleri olan çağrıştırır.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

Hatice İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Hatice ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Hatice isminin anlamını gözden geçirin!

Hatice İsminin Numerolojisi

Hatice isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

H: on
A: bir
T: yirmi dört
İ: on iki
C: üç
E: altı
TOPLAM: 56

Hatice ismi Türkçe kökenli ve yaygın olarak kullanılan bir isimdir. İşte bazı ünlü Hatice’ler:

 1. Hatice Sultan: Osmanlı İmparatorluğu’nun kurucusu Osman Bey’in eşi ve Osmanlı Padişahı I. Mehmed’in annesi olan Hatice Sultan, Osmanlı tarihinde önemli bir figürdür.
 2. Hatice Aslan: Türk şair ve yazar Hatice Aslan, edebiyat dünyasında tanınmaktadır. “Bir Anlık Mola” ve “Yan Yana” gibi şiir kitaplarıyla okurların beğenisini kazanmıştır.
 3. Hatice Kübra İlgün: Türk milli güreşçi Hatice Kübra İlgün, Türkiye’yi uluslararası güreş müsabakalarında temsil etmektedir. Olimpiyat ve dünya şampiyonalarında başarılı sonuçlar elde etmiştir.
 4. Hatice Şendil: Türk oyuncu Hatice Şendil, birçok dizi ve filmde rol almıştır. “Muhteşem Yüzyıl”, “Seviyor Sevmiyor” ve “Söz” gibi yapımlarda performans sergilemiştir.
 5. Hatice Tüfekçi: Türk pop müziği sanatçısı Hatice Tüfekçi, “Haberin Var Mı?” ve “Seni Sevmediğim Yalan” gibi popüler şarkılarıyla tanınmıştır.
33464