Hastalıkların İyileşmesi İçin En Etkili Ve Mucizevi Dualar

Sağlık için her ne kadar tıbba ihtiyaç duysak da yaradana dua etmekten geri kalmamalıyız. Çaresi olmayan hastalıklar bile dua ile geçebilir.

Büyüklerimiz “Nereniz ağrırsa canınız ordadır.” derler. İnsan sağlığı yerli yerindeyken genelde kıymetini bilmemektedir. Sağlığın para ile ölçülemez kadar değerli olduğunu söylemek çok doğru olmaktadır. Kimi zaman küçük ağrılarda doktora gitmek istememektedir. Böyle durumlarda şifa ayetleri en etkili çözüm olmaktadır. Tabi bu doktora hiç gitmeye gerek yok demek değildir. Şifa için elimizden geleni yapmalı, duaya sığınmalıyız. Şifayı Allah’ın bize hediye ettiği ayetlerde bulacağımız doğrudur. Bunun için Allah’a sığınmak ve inanarak bu duaları okumak gerekmektedir. En küçük ağrıdan en büyük hastalığa kadar deva bulacağımız aşikar olarak bize şu şekilde hadis-i şerifte dile getirilmiştir: “Allah, şifasını vermediği hiçbir hastalığı yaratmamıştır. Onu bilen bildi, bilmeyen de bilmedi.”.  Bu kadar açık bir şekilde her derdin bir şifası olduğu belirtilmiştir. Bize düşen ise hastalık sahibi hastaya hangi dua okumalı bunu öğrenmektir.

Şifa Ayetleri Nedir?

Hastalara şifa veren dualar nedir diye mutlaka düşünüp merak etmişsinizdir. Şifa bulmak için ayetlere sığınmak gerekmektedir. Bütün hastalıkların mutlaka bir şifasının olduğu da hadis-i şeriflerle desteklenmektedir. Hastalıkla ilk karşılaştığımızda aldığımız tavır, hastalığımızın seyrini etkileyecektir. İyi ya da kötü her şeyin Allah (c.c) tarafından geldiğini bilmek ve bunu idrak edebilmek gerekmektedir. Bize şer görünen bu olaylardan isyan etmeden çıkmak, karşılaştığımız hayırlı olaylarda ise şükretmek yapmamız gereken davranışlardır. Peki bir hastalık karşısında hiçbir şey yapmadan bekleyecek miyiz? İsyan etmemek demek hiçbir şey yapmadan olacakları beklemek değildir. İyiyi arayıp bulmak gerekmektedir. Hastalıkta bize iyi gelecek olan şifa için dua okumaktır. İşte bunun için hastaya hangi dua okunmalı araştırmak ve bulmak lazım gelmektedir. Allah (c.c) tarafından bize bahşedilen akıl ve zekanın kullanılması bizim elimizde olmaktadır.

Ağır Hastalık ve Çaresiz Hastalık İçin Hangi Şifa Ayetleri Okunur?

Sıkıntılarımıza sadece dünyevi çözümler bulmak bazı zamanlar yetmeyebilir. Alemlerin Rabbi olan Allah’a sığınmak dertlerimizin çözümü olacaktır. Ona tüm kalbimiz ve inancımız ile inanmak hastalıklarımız için şifa olacaktır. Kimi hastalıkların tıpta çaresi bulunmamaktadır. Artık çare yok denilen yerde bile bir çare vardır. Allah’a tüm inancımız ile sığınmak bize bahşettiği şifa dualarını okumak bu çarelerdendir. Bu duaları arayıp bulmak gerekmektedir. Şifa için dua okumak Allah’a sığınmanın da bir yolu olmaktadır. Ağır geçen hastalıklar ya da dermanı bulunmayan hastalıklara şifa olacak dualardan biri şudur: ”Essâlatü ve selâmü aleyke yâ seyyidi yâ Resulallâh huzbiyedii kallet hileti veşfi marazi yâ şafil ileti bi lûtfike ve keremike yâ tabibe külli dâin ve devâin külli şey’in yâ nebiyyir rahmeti ve yâ kaşifel gummeti ve yâ şefiil ümmeti ve yâ rahmeten lil âlemin”. Bu dua okuyana ya da okunan kişiye kısa sürede Allah’ın izni ile şifa verecektir. Şifa ayetleri kitabı ya da internet aracılı ile ulaşılabilecek dualardan. Peygamber efendimiz (s.a.v) kendisine bir hasta getirildiğinde ya da kendisi bir hastayı ziyaret ettiğinde şu duayı okurdu: “Allâhümme ezhibil-be’se Rabben-nâsi veşfi fe-enteş-şâfî lâ şifâe illâ şifâüke şifâen lâ yuğâdiru sekamen.” Anlamı ise: “Ey insanların Rabbi! Acıyı gider, şifa ver, şifa veren sensin. Senin şifandan başka şifa yoktur. Senden hiçbir hastalığı hariç tutmayan şifa istiyoruz.” şeklindedir.

Diş Ağrısı, Baş Ağrısı İçin Hangi Şifa Ayetleri Okunur?

İnsanların en sık karşılaştığı ağrılardan biri diş ağrısı olmaktadır. Ağrıdığı anda doktora çoğu zaman gidilememektedir. Hal böyle olunca da evde çözümler aranmaktadır. Tıbbi çözümlerin yanı sıra manevi çözümler de bulunmaktadır. Gönüllü ve içten okunan dualar diş ağzınıza şifa sağlayacaktır. İmam Bakır şu şekilde ve şu duanın okunmasını söylemiştir. Elinizi ağrıyan dişinizin üzerine yanak tarafından koyarak Fatiha ve İhlas sureleri okunmalıdır. Ardından ise: “Ve tera’l-cibâle tehsebuhâ câmideten ve hiye temurru merra’s-sehâbi. Sun’allahillezî etgane kulle şey’in innehu habîrun bimâ tef’elûn.” okunmalıdır.

Bu duanın anlamı ise:

“Ve görürsen dağları da yerinde duruyor sanırsın, halbuki onlar bulut gibi geçip gider, dağılır. Her şeyi sapasağlam ve yerli yerinde halk eden Allah’ın işidir bu. Şüphesiz O, ne yapıyorsanız hepsinden haberdardır.” şeklindedir. Baş ağrısı da en sık karşılaşılan ağrılardandır. Günlük işlerimizi kısıtlayan bu ağrı için ilaç almak gereksiz olmaktadır. Dua ile şifa bulmak mümkündür. Hastalara şifa veren dualar mevcutken ilaç almak yersizdir. Şifa ayetleri baş ağrısı için oldukça etkilidir. Peygamber efendimiz (s.a.v) baş ağrısı için şu duayı önermiştir: “Bismillâhil kebir neûzu billâhil azîmi min şerri ırkın na’arin, ve min şerri hârinnâr.” Anlamı ise:  “Büyük Allah’ın adıyla, zonklayan her damarın şerrinden ve cehennem ateşinin hararetinin şerrinden ulu Allah’a sığınırız.” şeklindedir. Şifa ayetleri baş ağrısı derdine çözüm sağlayacaktır.

Kanser İçin Hangi Şifa Ayetleri Okunmalı?

Tıbbi olarak tedavisini de aksatmadan mutlaka her hastalık için duaya sığınmak gerekmektedir. Bu hastalıklardan biri cevap kanserdir. Farklı türleri bulunan bu tümör için Allah’a sığınarak şifa  istemek gerekmektedir. Hem acısını dindirmek hem iyileşmeyi sağlamak için kendisi ya da başkasının onun için okuyabileceği şifa ayetleri en etkili şekilde inşallah fayda edecektir. Bunları şifa ayetleri kitabı edinerek okuyabileceğiniz gibi internetten de bulabilirsiniz. “Es’elüllâhel-azîme, Rabbel-arşil-azîmi en yeşfiyeke.” okunacak dualardan biridir. Anlamı ise: “Ulu Arş’ın Rabbi Yüce Allah’tan sana şifa vermesini isterim, derse, Yüce Allah ona mutlaka o hastalıktan şifa verir.” şeklindedir.

Mide Ağrısı İçin Hangi Şifa Ayetleri Okunmalı?

Günlük hayatta sık karşılaşılan ağrılardan biri de mide ağrısıdır. Kimi zaman yanma kimi zaman sızı kimi zaman zonklama şeklinde belirti gösterebilir. Mide ağrıları için de şifa ayetleri arapça okunabileceği gibi Türkçe de okunabilir. Peygamber efendimiz ziyaretine gittiği bir hastanın ağrısının çok olduğunu görünce şu duayı şu şekilde okumasını buyurmuştur: “Ağrıyan yeri sağ elin ile yedi kere mesh eyle! Her defasında -E’ûzü bi’izzetillahi ve kudretihi min şerri mâ-ecidü ve ühâzirü- oku!” demiştir. Her türlü ağrıya okunabilecek bu şifa ayetleri arapça ya da Türkçe okunabilir. 13135