Haseki İsminin Anlamı

Haseki İsminin Anlamı

Haseki İsminin Anlamı İnsanlar hem bebeklerine hangi adı koyacakları konusunda endişelidir hem de bazen bazı isimler konusunda meraklıdırlar. Bu isimlerden biri Haseki ismidir. Haseki isminin anlamı, hükümdarlara tahsis edilmiş şahıslara verilen addır. Osmanlı döneminde çocuk doğuran cariyelere verilen unvandı. Doğan çocuğun kız veya erkek olması önemli değildi, Haseki ismi çocuk doğuran cariyelere her şekilde verilirdi. Birçok kişi yeni doğan çocuklarına aradıkları isimlerin değişik ve özel olmasını ister. Bu noktada en özel isimlerden biri de Haseki ismidir. Bu ismi ülkemizde çok fazla bulunmaması sebebiyle bebeğiniz için güzel bir isim seçeneği olabilir.

İnsanların bebeklerine koyarken merak ettiği konulardan biri de koyacakları ismin Kuran’da geçip geçmediği olmaktadır. Aynı zamanda birçok insan koyacakları ismin dinen caiz olup olmadığını da merak eder. Ülkemizde birçok insanın ismi Kuran’da geçmektedir. Buna ek olarak ülkemizde koyulan isimlerin büyük çoğunluğu da dinen caiz isimden oluşmaktadır. Ebeveyn adaylarının merak ettiği “Haseki ismi Kuran’da geçiyor mu?” sorusunun yanıtı olarak ne yazık ki “hayır” şeklinde veriliyor. Ancak İslami açıdan bu ismin kullanılmasında bir sakınca yoktur ve caizdir.

Günümüzde uzmanlar birçok ismin harf analizini yapabilmektedirler, insanlar harf harf isimlerinin anlamını öğrenebilmektedir. Bu ismi koymak isteyen ebeveyn adaylarının en çok araştırdıkları konulardan biri de Haseki isminin harf analizidir. Harf analizinize göre eğer Haseki ismine sahipseniz oldukça anlayışlı ve sakinsiniz karşınızdakini kırmamak için kibar davranıyorsunuz. Kararlarınıza olan saygı çözüm üretme yeteneğinizden dolayı oldukça yüksek. Düşüncelerinizin arkasında durma konusunda iyisiniz ve güvenilir bir insansınız. Barış yanlısı bir insansınız; hem aile hem çevre hem de düşünce bakımından. Son olarak plan ve program sahibi bir insan olmanız dolayısıyla kariyerinizde iyi yerlere gelme ihtimaliniz çok yüksek.

Son zamanlarda birçok insanın merak ettiği konuda kendilerine veya bir başkalarına ait isimlere sahip kaç adaşı oldukları konusudur, Haseki ismi anlam bakımından oldukça popüler bir isimdir, dünyada yaklaşık 510.000 insanda kullanılmaktadır. Oldukça popüler olan ve ülkemizde de çok sevilen Haseki ismi Türkiye’de de fazlasıyla kullanılmaktadır ancak en çok tercih edilen 2500 isim arasında bulunmadığı tespit edilmiştir.

Ülkemizde Arapça kökenli birçok isim kullanılmaktadır ve birçoğumuzda kendi ismimizin hangi kökene dayandığını merak ederiz. Haseki isminin kökeni ise Arapçaya dayanmaktadır. Haseki ismi aynı zamanda üniseks bir isimdir hem kızlar hem de erkekler için kullanılabilmektedir, ancak çoğunlukla kız çocukları için tercih edilir.

Haseki ismi çocuk doğuran cariyelere verilmesiyle beraber, kültürümüzdeki yeri oldukça önemlidir. Arapça kökenli olan bu kelime kültürümüze Osmanlı devrinden kalma bir kelimedir. Osmanlıca yazılışı, خاصكی şeklindedir. Bugün ülkemizde oldukça çok kullanılan eskiden kalma ve farklı dillerden gelme pek çok isim vardır. Haseki ismi de bunlardan biridir. 

Haseki isminin kişilik analizi yapıldığında hayalperest, heyecanlı, tasarım becerisi olan, sorumluluk sahibi, güler yüzlü her durumda olaya pozitif bakabilen, yardımsever kişilik özellikleri bulunduğu görülmektedir. Kısacası Haseki ismine sahip olmak oldukça güzel bir avantajdır. 

Günümüzde Haseki ismine sahip ünlü isim bulunmamaktadır. Ancak Haseki isminin benzeri olan oldukça fazla isim vardır . Bunlar, hilesiz anlamına gelen Halise, sonsuz anlamına gelen Halide, övgüye değer anlamına gelen Hamide, Kâbe’nin duvarında bulunan kara taş anlamına gelen Hacer, ayın ya da güneşin çevresinde bazı zamanlar görülen ışıklı halka anlamına gelen Hale, gülüş anlamına gelen Hande gibi Haseki ismine benzer ve uyumlu oldukça fazla isim vardır. 

haseki-isminin-anlami-41971
Haseki İsminin Anlamı

Haseki isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Osmanlı Devleti’nde bir görevde eskimiş olanlara verilen unvan.
  • 2 – Bostancı ocağının küçük dereceli subayları.
  • 3 – Osmanlı sarayında cariyeler arasından çocuk doğurana verilen unvan, seçilen padişah gözdesi.
  • 4 – Hükümdarların hizmetine tahsis edilmiş şahıs ve zümrelere verilen ad

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça+Farsça
Kuran ‘da geçmiyor.

Haseki ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Haseki ismini kullanan bulunmamaktadır.
İstanbul’da Haseki ismini kullanan bulunmamaktadır.
Ankara’da Haseki ismini kullanan bulunmamaktadır.
İzmir’de Haseki ismini kullanan bulunmamaktadır.

Haseki isminin Türkiye sıralaması

Haseki en çok kullanılan 41177. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 11859. isimdir.

Haseki isminin Harf Analizi

Kişiye Haseki ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

İ : Hassas ve duygusal anlamlarını çağrıştırır, i harfi olmazsa da olur.

Haseki İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Haseki ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Haseki isminin anlamını gözden geçirin!

Haseki İsminin Numerolojisi

Haseki isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

H: on
A: bir
S: yirmi iki
E: altı
K: on dört
İ: on iki
TOPLAM: 65

Haseki ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler:

  1. Hürrem Sultan (Roxelana): Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi olan Hürrem Sultan, Osmanlı İmparatorluğu’nda etkili bir konuma sahip olan ve “Haseki Sultan” olarak anılan bir şahsiyettir.
  2. Haseki Sultan: Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki sultan eşlerine verilen “Haseki Sultan” unvanıyla anılan birçok kadın vardır. Bunlar arasında Ayşe Haseki Sultan, Mahfiruz Haseki Sultan ve Hürrem Haseki Sultan gibi isimler bulunmaktadır.

Bu listedeki kişiler, Haseki ismini taşıyan bazı ünlü örneklerdir. Haseki ismi özellikle Osmanlı İmparatorluğu döneminde sultan eşlerine verilen bir unvan olarak kullanılmıştır

42413