Hardal Ne İşe Yarar?

Hardal, kısa boylu, otsu, tüylü yaprakları olan, sarı çiçekleri ve sarı meyveleri olan bir bitkidir. Hardalın meyvesi doğal ilaç yapımında kullanılır ve bahara..

Hardal, kısa boylu, otsu, tüylü yaprakları olan, sarı çiçekleri ve sarı meyveleri olan bir bitkidir. Hardalın meyvesi doğal ilaç yapımında kullanılır ve baharat olarak tüketilir.

Hardalın çeşitleri vardır;

Siyah hardal,

Beyaz hardal,

Kırmızı hardal

Vücut sağlığında en çok kullanılanı siyah hardaldır, siyah hardal denir fakat aslında koyu sarı bir rengi vardır. Hardal vücut sağlığında önemli bir yere sahiptir, pek çok hastalık tedavisinde kullanılmaktadır.

Hardalın İyi Geldiği Hastalıklar Nelerdir?

1- Sindirim Sistemini Düzenler:

Hardalın taze tohumları dövülerek püre haline getirilir ve her gün sabahları aç karnına yarım çay kaşığı tüketilir. Bağırsaklarda tutunan hardal kolay kolay sindirim sisteminden temizlenmez ve uzun süre sindirim sisteminin düzenli olmasını sağlar.

2- Gastriti Önler:

Gastrit insan yaşamının kalitesini bozan ve mideyi rahatsız eden bir problemdir. Hardal tüketirseniz bu rahatsızlık en hafif düzeye iner. Yediğiniz yemeklerde hardalı baharat olarak kullanmak sağlığınız için faydalı olacaktır. Özellikle bulgur ve tavuk yemeklerinde öğütülmüş toz hardal kullanılmalıdır. Bulgur ve hardal birleştiğinde mide için faydalı bir besin olmaktadır. Günde bir öğün yemeklerde yarım çay kaşığı hardal kullanmak gerekir.

3- Romatizma Ağrılarını Azaltır:

Romatizma ağrılarının hafiflemesine faydalı olur, içeriğindeki doğal kas gevşetici enzimler ile romatizmayı yenmek mümkündür. Hem tohum olarak hem de öğütülmüş halde bol bol tüketmelisiniz. Toz baharat halini zeytinyağı ile karıştırarak salatalarınıza sos olarak kullanabilirsiniz. Bu şekilde kullanıldı takdirde romatizmalı bölgelerde daha etkili olur ve romatizma ağrılarına iyi gelir.

4- Kanı Sulandırmaktadır:

Hardalın doğal yapısı bol miktarda kan sulandırıcı özelliğe sahiptir. Kan sulandırıcı özelliği sayesinde kalp damar hastalıkları için faydalıdır. Kalp ve damar hastalığı bulunanlar tohum ve toz baharat halini yemeklerinde bol miktarda kullanmalıdırlar. Ayrıca hardal bitkisi, göğüs hastalıklarında da faydalıdır, öksürüğe iyi gelir, göğsü yumuşak tutar, zatürree ve bronşite iyi gelir. Hardalın kusturucu özelliği vardır, bu özelliği ile zehirlenmelerde kullanırsanız faydasını görürsünüz. Sinirleri güçlendirir ve sakinlik verir. Cinsel bezlerin çalışmasını hızlandırır ve cinsel arzuyu arttırır. Vücudun toksinlerden arınmasına etki ede, sağlıklı bir vücuda kavuşursunuz. 20771