Hapşırdıktan Sonra Neden Elhamdülillah Denir? Yerhamukellah Ne Anlama Gelir?

Hapşırmak, genelde hastalandığımız zaman meydana gelen bir eylem olsa da bazen karabiber kaçması, kaşıntı, burundaki bir sorundan da ortaya çıkabilir. Her hapşırdıktan sonra da elhamdülillah deriz. Ama neden diyoruz? Bunu sebeplerini ve Yerhamukellah’ın ne anlama geldiğini sizler için hazırladık.

Hapşırmak aslında bizler için iyi bir şeydir, rahatlatır. Tutmak zaten zordur ve kesinlikle de tavsiye edilmez. Basınç nedeniyle; kalbe, ciğerlere ve damarlara zararlıdır, sonu felç hatta ölümle bile sonuçlanabilir. Her hapşırmadan sonra da Rabbimize övgüler iletmeliyiz.

Hapşırma eylemini yaptığımız zaman bir rahatlama gelir. Kimimiz sessiz kimimizse çok sesli şekilde yaparız. Aslında bu eylemde bile bizim için Rabbimiz hikmetler saklamıştır. Otomatik olarak gözlerimiz kapanır, zaten eğer gözler açık olarak hapşırabilsek görme yetimizi kaybedebiliriz. Hapşırma ardından elhamdülillah demek de Liderimiz Sevgili Peygamberimiz (s.a.v)’in söylediği bir zikirdir ve bizler için de sünnettir.

Hadisi şerifte şu şekilde geçmektedir: Müminlerden herhangi birisi aksırırsa ardından hemen elhamdülillah demelidir.

Hapşırma sırasında kalbimizin bir an atmayı bırakıp yeniden atması büyük bir hikmettir. Zira bazı rivayetlerde kalbin dinlendiği söylenir. Elhamdülillah zikri ile birlikte kalbin durması ve tekrar atması için Rabbimize şükretmek anlamına gelir. Eğer ki aksıran, hapşıran kişi, anımsamak maksadıyla elhamdülillah demelidir, zira hapşıranın, aksıranın Rabbine övgüler dizmesi birçok hastalığa çaredir.

Bir hadisi şerifte şöyle geçmektedir. Rabbimiz, aksırandan hapşırandan hoşnuttur, lakin esneyenden hoşnut olmaz. Eğer ki bir kul aksırıp, hapşırıp Elhamdülillahdiye zikrederse bu sözü duyan müminler Yerhamükellah diyerek cevaplamalıdır.

Esnemeden hoşnut olmama kısmı aslında bu eylemin şeytandan gelmesidir. Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız imkanınız el verdikçe esnememeye çalışın. Eğer bir kul esnerse şeytanın ona güldüğü rivayet edilmiştir.

Yerhamükellah Ne Anlama Gelir?

Yerhamükellah, hapşırdıktan sonra Elhamdülillah diyen müminlere söylenir ve manası da Rabbim seni bağışlasın demektir. (rahmet etsin)

Yehdina ve yehdikumullah meali ise: Rabbim hem bizlere hem de sizlere İslam yolunu nasip etsin. (hidayet versin)

Yerhamükellah az duyulan bir kelime olsa da artık günlük hayatımızda kullanmaya başlayabiliriz.

62496