Hangi Yemek Çeşidine Hangi Soğan Türü Kullanılmalıdır?

Hangi Yemek Çeşidine Hangi Soğan Türü Kullanılmalıdır? Soğan ile yemek yapmak kaçınılmaz bir durumdur. Yemeğin malzemeleri arasında mutlaka soğan bulunması lezzet açısından olduğu gibi sağlık açısından da önemlidir.

Aslında tam bu aşamada kafaları karıştıran birkaç farklı unsur var. Bunların başında da soğan türleri geliyor. Sarı soğan hepimizin en sık kullandığı alternatif iken kırmızı ve beyaz soğan bazı yemekler için en ideal kullanım şekli olarak görülüyor.

Uluslararası mutfaklarda ve bazı yemeklerin soslarında bu soğanların daha fazla tercih edilmesinin belli başlı sebepleri var.

Öncelikli olarak yemek yapmaya başlamadan önce tüm malzemeleri hazırlarken hangi soğan türünü kullanacağınızı belirlemeniz gerek. Çok sayıda farklı alternatif pişirme tekniği olduğu gibi pişirme aşamasında da bazı değişik malzemelerle farklılıklar oluşturulabilir.

Hangi Yemeklerde Hangi Soğan Kullanılır?

Hangi Yemeklerde Hangi Soğan Kullanılır?

Yemek yaparken hangi soğanı kullanacağınız konusunda aklınız karışıyorsa bunu bazı temel bilgilere dayanarak çözebilirsiniz. İlk olarak dikkat etmeniz gereken şey yemeğin hangi kategori içerisinde yer almasıdır. Tüm soğan türleri az bir değişkene sahip olsa da benzer besin değerlerini içerisinde taşır.

Dolayısıyla A, B6, B9 ve C vitamini, kalsiyum, demir, sodyum, kükürt, potasyum, magnezyum, fosfor bileşenleri ile sağlık açısından büyük önem taşır.

Temelde üç farklı soğan türünün ülkemizde mutfaklarda ciddi bir kullanım oranı olduğunu biliyoruz. Bunlar sarı soğan, beyaz soğan ve kırmızı soğan olarak biliniyor. Hangi yemek için bunlardan hangisinin kullanılması gerektiği ise biraz işin püf noktaları arasında yer alıyor.

  • Sarı Soğan

Hemen hemen herkesin en çok tercih ettiği soğan olmakla beraber uyumluluk açısından da tüm yemekler için kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Tadının biraz hafif olması yemeğin ana tatlarını bastırmamasını sağlıyor. Yani ne pişirirseniz pişirin bir yardımcı oyuncu gibi davranıyor. Yemeğin ana tadı ise diğer ana malzemeler olarak alınıyor. Karamelize tekniğini uygulayacağınız zaman tercih edeceğiniz ilk soğan türü de sarı soğandır.

  • Kırmızı Soğan

Yanlış kullanılan soğan türlerinden birisi ise kırmızı soğandır. Kırmızı olmasına rağmen ülkemizde aynı zamanda mor soğan olarak anıldığına da şahit olunabilir. Bu soğanın diğerlerinden en büyük özelliği ise yemeklerde pişirilmemesi gerektiğidir.

Çünkü bu aşamada hem besin değerlerini ciddi oranda kaybeder hem de tadı büyük oranda kaçar. Yani salatalarda kullanacağımız soğanı kırmızı soğan olarak ayrı bir kategoriye koyabiliriz.

  • Beyaz Soğan

Salata ve soslar için en çok tercih edilen bir diğer soğan türü ise beyaz soğandır. Daha çok soslarla ilgili olan tariflerde görülüyor. Çünkü sarı soğan ile kıyaslandığında en temel farkı daha keskin bir yapısı olmasıdır.

Keskin tadını yavaş yavaş daha ideal seviyeye getirmek için pişirme süreci önemli bir faktördür. Sosların bir yandan kıvamını arttırmayı başarır diğer taraftan ise lezzetiyle daha harika olmalarını sağlar. Meyve ve sebzelerden hazırlanan salatalarda da sıklıkla tercih edilmesi o tazeyken sağladığı keskin tadın getirisidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap