Hangi Yemeğe Hangi Yağ Eklenir? Yemeklerde Kullanılan Yağlar

Hangi Yemeğe Hangi Yağ Eklenir? Yemeklerde Kullanılan Yağlar Nelerdir? Yemek pişirmeden önce kullanabileceğiniz onlarca farklı yağ vardır. Bunlar arasında ülkemizde en popüler kullanım oranı tabii ki ayçiçek yağıdır. Ancak zeytinyağı gibi daha sağlıklı ve organik yağlar sağlığımız açısından önerilmektedir.

Bitkisel ve hayvansal yağlar pek çok farklı yemek için kullanılmakla beraber tekil olarak tüketilebilir. Zira her gramında yaklaşık olarak 9 kalori bulunan yağın kalori ihtiyacımızın belirli bir kısmını karşıladığını söylemek mümkündür.

Uzmanlara göre yağ kullanımından alacağımız kalori miktarı toplam kalori miktarımız içerisinde maksimum %30-35 seviyesinde olmalıdır. Bunun üzerinde bir yağ tüketimi sağlığa zararlı olabilir.

Ülkemizde üretilen ve tüketilebilecek yağlara bakıldığında ise ayçiçeği yağı, zeytinyağı, susam yağı, fındık yağı, mısır yağı, kabak çekirdeği yağı, ceviz yağı, soya fasulyesi yağı, badem yağı ön plana çıkıyor. Bunların tümü bitkisel yağlardır. Hayvansal yağlar ise tereyağı kullanılarak sağlıklı bir standarda çekilebilir.

Hangi Yemek Hangi Yağ İle Yapılır?

Hangi Yemek Hangi Yağ İle Yapılır?

Hangi Yemekler Hangi Yağ İle Yapılır? Yemek yaparken kullanılacak olan yağın hangisi olacağı ise damak zevki, sebzenin ya da etin durumu ve sağlık standartlarına göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin bir yemeği ayçiçek yağı ile yapabileceğiniz gibi zeytinyağı ile de yapabilirsiniz. Bu durum lezzetini, sağlıklı oluşunu ve kokusunu gibi pek çok kıstası etkiler.

En çok tercih edilen yağlar olarak bir grafik hazırlandığında ülkemizde dört farklı seçenekle karşılaşılıyor. Bunların ikisi katı iken ikisi ise sıvı yağ kategorisinde yer alıyor. Sıvı yağlar arasında ayçiçek yağı uygun fiyatıyla neredeyse kullanım oranının büyük bir bölümünü kapsıyor.

Daha sağlıklısı ise zeytinyağı olarak görülüyor. Margarin ise katı yağ tercihinde ayçiçek yağı gibi bazı besinlerde uygun fiyatı sebebiyle tercih ediliyor. Yine sağlıklı olarak kullanabilmek için tereyağı tercih etmekten başka çaremiz yok.

  • Ayçiçek Yağı Kullanımı

Hangi yemeğe hangi yağ sorusunda en çok karşılaşacağınız cevap ayçiçek yağı olacaktır. En sık tercih edilen yağ olmasında uygun fiyatı dışında hafif bir yağ olması önemli bir etkendir. Örneğin hamur işlerinde daha leziz bir tat yakalamak ve sertlik olmamasını sağlamak için ayçiçek yağı tercih edilir. Bakliyat yemeklerinde de lezzetli sonuçlar yakalamak mümkündür.

Buna ek olarak kavurma yapacağınız zaman tavsiye edilen yağ türü olacaktır. Bazı et ürünlerini tavada sote yaparken zeytinyağı kullanılması önerilebilir. Etler için kullanılacak ayçiçek yağı da tamamıyla damak tadına bağlı olarak tercih edilebilmektedir.

  • Zeytinyağı Kullanımı

En sağlıklı bitkisel yağların başında gelen bu yağ türünü yemek ayrımı yapmadan tüm pişen yemeklerde kullanabilirsiniz. Sebze yemekleri bunun başında gelmektedir. Çoğunlukla et pişirirken tercih edilmemesi donabilen bir yağ olmasından kaynaklıdır. Ancak çiğ tüketilen salatalar için de en önemli alternatiftir. Eğer hızlı tüketilecek bir et pişiriyorsanız direkt olarak zeytinyağı da tercih edebilirsiniz.

  • Margarin Kullanımı

Tereyağı ile kıyaslansa da margarin sağlık açısından pek tavsiye edilmemektedir. Kolay yanabilen bir yağ olarak et yemeklerinde de sebze yemeklerinde de kullanılması önerilir. Sadece hamur işlerinde deha kolay ve iyi bir kıvam yakalayabilmek için tercih edilebiliyor. Ancak bunun yerine tereyağı kullanıldığında da aynı sonuç alınabiliyor. Üstelik daha lezzetli olduğundan şüphe yok.

  • Tereyağı

Tereyağı kullanarak yapacağınız yemekler için bir sınırlama söz konusu değil. Et yemeklerine muhteşem bir lezzet kattığını söylemek gerekiyor. Üstelik soğuk mezeler ve ara sıcaklar için de tercihen tereyağı ve zeytinyağı bir arada tercih edilebiliyor. Kahvaltıların vazgeçilmezi olması dışında hamur işlerinde de diğer katı yağlardan ziyade tereyağı kullanılması sağlıklı ve lezzetli sonuçlar doğuracaktır. Et için hazırlanan özel soslarda da tercih edilen tereyağı sofraların lezzet arttırıcı besinleri arasında sayılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap