Hamile Kalmanın En Kolay Yolu Nedir, Nasıl Olur?

Hamile Kalma, Bebek sahibi olmak, çiftlerin hayatının dönüm noktası diyebiliriz. Bu önemli karar, her iki taraf için de büyük bir sorumluluk getirir. Maddi manevi bir hazırlık gerektiren bir karardır. Bütün bu hazırlıkların yanında, bir de beklentiyi karşılaması için Hamile kalmanın en kolay yolu aranır.

Bazen fiziki durumlar, bazen de bir takım hastalıklar hamile kalmayı engelleyebilir. Bu nedenle en önemli nokta, doğru zamanda doğru teknikleri kullanmaktır.

Gebelik kararı öncesi kullanılan doğum kontrol ilaçları, stres, sigara ve alkol kullanımı gibi dış etkenler, hamile kalmayı engelleyebilir. Düzenli olarak ve korunmasız bir şekilde ilişkiye giren genç yaştaki kadınların hamile kalma şansı %20’dir. Bu oran, 35 yaşını geçtikten sonra düşer.

Erkeğin yaş durumu da gebe kalmada büyük bir etkendir. 40 yaşın üzerindeki erkek bireylerde sperm sayısı ve hızı düşüktür. Bu nedenle gebelik ihtimali büyük oranda düşüş gösterir. 35 yaşını üzerinde bir kadın ve 40 yaşın üzerinde bir erkeğin çocuk sahibi olma ihtimali yarı yarıya düşer.

Çiftlerin, 1 yıl boyunca düzenli ve korunmasız ilişkiye girmeleri sonucunda gebelik oluşmuyorsa, bu bir sağlık problemi olduğu anlamına gelir. Bu durumda her iki tarafta doktora görünmeli, gerekli kontroller yaptırılmalıdır.

Hamile kalmada bir diğer etken de adet döngüsüdür. Gebe kalmak isteyen kadın, adet döngüsünü takip etmeli ve yumurtlama dönemlerinde ilişkiye girmeye özen göstermelidir.

Hamile Kalmanın En Kolay Yolu Nedir, Nasıl Olur?

Cinsel İlişkiden Sonra Hamile Kalmak İçin Ne Yapmalıyım?

Gebe kalmak isteyen kişilerin en çok merak ettiği, cinsel ilişkiden sonra hamile kalmak için ne yapmalıyım konusudur.Bu konuda en önemli nokta ilişkiden sonra hemen yataktan kalkmamaktır. Eğer kalkılırsa erkek tarafından vajinaya bırakılan meni dışarı doğru akacaktır. Meni içerisindeki spermler rahme ulaşmak için zaman bulamadığı zaman da gebelik gerçekleşmez. Bu nedenle ilişkiden sonra idrar yapmak ya da yıkanmak sakıncalıdır.

Cinsel ilişki sonrası yapılması en uygun hareket, kalçanın altına bir yastıkla destek vererek 20 dakika ila 30 dakika arasında bu şekilde beklemektir. Erkeğe düşen görev ise, meninin dışarı çıkmasını engellemek için birkaç dakika boyunca kendini çekmeden beklemek olacaktır. Hamile kalmanın en kolay yolu hususunda buna uyulması önerilir.

Yapılan bir diğer hata da vajinal duştur. Vajina, herhangi bir müdahaleye gerek duymadan kendini temizleyebilen bir organdır. Günlük rutinlerde, adet sonrasında veya ilişki sonrasında vajina kendi sağlığını korumak için gerekli önlemleri zaten alacaktır.

İlişkiye girmeden önce alınan duş, bölgenin PH dengesini değiştirecektir. Bu durum spermlerin vajinada yaşama ihtimalini düşürür. İlişkiden sonra duş almak da, vajinadaki spermleri uzaklaştırarak yine gebelik şansını düşürür. Vajinal duş sırasında bakteriler rahme ve üreme sistemine doğru ilerler. Bu da kısırlık ve enfeksiyon gibi sorunlara yol açabilir.

Bebek Sahibi Olmak İçin Ne Zaman İlişkiye Girilmeli?
Bebek Sahibi Olmak İçin Ne Zaman İlişkiye Girilmeli?

Bebek Sahibi Olmak İçin Ne Zaman İlişkiye Girilmeli?

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunların başında zamanlama gelir. İlişkiye girilen dönem ve ilişki sıklığı, hamile kalma ihtimalini büyük ölçüde etkiler. Bu yüzden bebek sahibi olmak için ne zaman ilişkiye girilmeli sorusu çiftlerin aklını kurcalamaktadır.

Hamile kalmanın en kolay yolu içinen önemli nokta yumurtlama dönemini takip etmektir. Bu dönemlere denk gelen zamanlarda ve düzenli olarak ilişkiye girmek, gebe kalma ihtimalini yükseltir. Bu yumurtlama dönemleriyle ilgili ayrıntılı bilgiyi, İgrus aracılığıyla siz değerli okurlara bir sonraki başlıkta açıklayacağız.

Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Adetten Kaç Gün Sonra Hamile Kalınır?

Adet gören her kadının, istisnasız bir yumurtlama dönemi vardır. Bu dönemleri takip etmek ve ona göre ilişkiye girmek ihtimalleri arttırır. Kadınların en çok merak ettiği ise, adetten kaç gün sonra hamile kalınır sorusudur.

Adet döngüsü içerisinde, yumurtlama (ovulasyon) dönemi mevcuttur. Bu dönem hamile kalma ihtimalinin en yüksek olduğu zamanlardır. Adetten sonraki 13 ve 16. günlere denk gelir.

Bu döngünün dışında, ayın her günü herhangi bir zamanda hamile kalmak mümkündür. Adet günü de bu mümkünatın içine dahildir. Bu nedenle gün takip etmek, takvime göre hareket etmek her zaman sonuç vermeyebilir.

Doğurgan olunduğu kabul edilen günler, adet döngüsü içerisindeki 9 ve 20. günlerdir. Bu nedenle bu günleri ve yumurtlama tarihlerini takip ederek en uygun günü tespit edebilirsiniz.

Hamilelikte Haftada Kaç Kez İlişkiye Girilir?

Hamilelikte Haftada Kaç Kez İlişkiye Girilir?

Bilinenin aksine, hamilelikte cinsel ilişki, bebeğin gelişiminden tamamen uzak bir durumdur. Cinsel ilişkiye girmek, sanıldığı üzere bebeğe bir zarar vermez. Hatta bazı kadın doğum uzmanları, doğum zamanı geçtiği takdirde cinsel ilişkiye girilmesini tavsiye etmektedir.

Çünkü ilişki sırasında salgılanan hormonlar ve salgılar doğumu kolaylaştırabilmektedir. Bu konuda fikir ve durum çokça değişkenlik gösterdiği için, bireylerin akıllarını hamilelikte haftada kaç kez ilişkiye girilir sorusu kurcalamaktadır.

Eğer hamilelikte düşük yapma veya enfeksiyon riski varsa, ilişkiye son vermek hem bebek hem de anne sağlığı için önem taşır. Ancak bunun dışında cinsel ilişkinin, çok abartılmadığı sürece, bebeğe bir zararı yoktur.

İlişkiye girmenin, bebek ve anne sağlığından sonra gebe kişinin istek ve ruh haliyle alakası vardır. Hamilelik süreci oldukça stresli bir dönemdir. Korku ve kaygılar hat safhadadır. Hormonlar ise kendi içinde bir karmaşa yaratır. Bütün bu gelişmeler, anne adayının cinsel isteğini ortadan kaldırabilir.

Baba adaylarında ise, hem anneye stres yaşatmamak hem de bebeğe zarar vermemek amacıyla cinsellikten uzaklaşma durumu görülür. Ancak yukarıda belirttiğimiz üzere, ilişki çok abartılmadığı ve bazı hamilelik riskleri olmadığı sürece cinsel ilişkinin bebeğe hiç bir zararı yoktur.

Kesin bir sayı vermek gerekirse, hamilelikte haftalık cinsel ilişki durumu yaşa göre değişiklik gösterir. 25-30 yaş aralığında iseniz, haftada 4 kez ilişkiye girmenizde bir sakınca yoktur. Ancak 30-35 yaş yaş aralığında bu sayı 3’e düşer. Fizyolojik olarak bebeğin olması ilişkiye girmeye engel değildir.

Kolay Hamile Kalmak İçin Yöntemler

Kolay Hamile Kalmak İçin Yöntemler

Hamile kalmakta zorlanıyorsanız, bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekir. Bunun için de kolay hamile kalmak için yöntemler, oldukça önem taşır.

Öncelikle yukarıdaki başlıklarda belirttiğimiz üzere doğru zaman kavramı çok önemli. Adet döngüsü ve yumurtlama dönemleri takip edilerek, doğru zamanda ilişkiye girmek gebelik riskini arttırır.

Bir diğer önemli nokta ise ilişki sonrası pozisyondur. İlişkiden sonra hemen kalkmak, spermin dışarı çıkmasına neden olur. Döllenme olmasını engelleyen bu durum, gebelik oluşumunu da engellemiş olur. Bu nedenle ilişkiden sonra bir süre daha yatar pozisyonda kalmak gerekir.

Stres hali, gebelik için engel oluşturur. İlişkiye girerken endişeli olmanız, ilişki sırasında hamile kalmaya odaklanmanız gebe kalmanızı engeller. Stres ve baskı altında vücutta döllenme gerçekleşmez.

Gebelik kararı verildiğinde, 3 ay öncesinden korunmanın bırakılması gerekir. Kullanılan ilaçların veya diğer korunma yollarının etkilerinin geçmesi için ideal bir süredir. Ayrıca gün aşırı ilişkiye girmek gebelik ihtimalinin yükseltecektir.

Sabah erken saatlerde ilişkiye girmek daha sağlıklı olacaktır. İlişki sırasında kayganlaştırıcı gibi maddelerin kullanılması önerilmez. Ayrıca kesinlikle vajinal duş yapılmaması gerekmektedir.

Su altında ilişkiye girmek, vajinal sağlık ve gebelik açısından sıkıntılı bir durumdur. Bu nedenle duşta ilişkiye girmekten kaçının. Hamile kalmanın en kolay yolu araştırması içerisindeyseniz diğer yöntemleri denemeniz faydalı olacaktır.

35114