Hafsa İsminin Anlamı

Hafsa İsminin Anlamı Nedir?

Hafsa İsminin Anlamı Derin anlamlar içeren isim arayışında iseniz Hafsa ismini tercih edebilirsiniz. Bu isim birçok önemli anlamları içerisinde barındırmaktadır. Ayrıca tarihte Hafsa Sultan olarak bildiğimiz bazı önemli kişiler de bulunmaktadır. Hafsa isminin anlamı nedir? Kimler bu adı taşımaktadır gibi merak edilenler olmaktadır. Bu isim Arap toplumlarında uzun yıllardan beri kullanılmaktadır. Ülkemizde de tercih edilen isimler arasında yer alır.

Hafsa, koruyan ve gözeten anlamına gelmektedir. “Hıfz” kökünden gelmektedir. Arapçada muhafız kelimesinin yerine Hafsa kullanılmaktadır. Farsçada aslan yavrusu anlamına gelir. Diğer anlamlarını incelediğimizde gülen, güleç yüzlü olan terimlerine de rastlamaktayız. Güçlü olmayı, azmi ve kararlılığı temsil etmektedir.

Hafsa, Hz. Muhammed’in eşi aynı zamanda Hz. Ömer’in kızının adıdır. Kanuni Sultan Süleyman’ın annesinin adı da Ayşe Hafsa Valide Sultan’dır. Kız çocuklarına verilen bir isimdir. Arapça kökenlidir. Hafsa ismi Kur’an da geçiyor mu? Araştırmalarını yapanlar ismin Kur’an da herhangi bir ayette ya da surede geçmediğini görür. Önemli ve anlamlı isimler arasında yer aldığı için Hafsa ismi tercih edilmektedir. Kur’an da mutlaka geçmeli düşüncesi olmayanlar Hafsa ismini kızlarına koyabilir.

İsim analizi konusunda uzman araştırmaları bulunur. Hafsa isminin analizi için şunlar söylenebilir: Bu isme sahip olan kişilerin dostları azdır. Çünkü seçicidirler. Az ve öz dostum olsun diye düşünürler. Onların birine bağlanmaları zordur. Bağlandığı zaman da gözleri hiçbir şey görmez. Heyecanlı bir yapıya sahiptirler. Bazen kırıcı olabilirler.

Olumlu yönlerini inceleyecek olursak Hafsa isminde olanların arkadaş canlısı ve dostluğa önem verdiklerini görürüz. Yaratıcıdırlar, sanatsal konularda beceriklidirler. Tatlı dilli, nazik, uyumlu, iyimser, zarif, sevecen, huzurlu yaşamayı seven kişiler olduklarını görürüz.

Olumsuz yönleri ise detaycı olmalarıdır. Zor affederler. Kuşkucu bir yapıya sahiptirler. Detaylara önem verirler. Bazen de onları memnun etmek oldukça zordur.

Fiziksel özelliklerine bakacak olursak Hafsa isminde olan kişilerin atletik bir yapıya sahip olduklarını görürüz. Ciltleri pürüzsüz, kaşları düz ve ince, gamzeli, düz saçlı olmalarıyla dikkat çekerler. Ses tonları da kalın ve gürdür.

Hafsa ismi Arap ülkelerinde oldukça fazla tercih edildiğine göre ülkemizde ne kadar kullanılıyor hemen inceleyebiliriz. Türkiye’de 5871 kişi bu ismi kullanmaktadır. En çok kullanılan 1381’inci isimdir. Kız isimleri arasında ise 651’inci sırada yer almaktadır. Hafsa ismini kullananların sayısı son bir yılda 1410 kişi olarak artış göstermektedir.

Uzmanlar isimlere göre kişilik analizleri de yapmaktadır. Hafsa isminin kişilik analizi yapıldığında; bu isimde olan kişilerin sanat dallarında ilgili olduğuna rastlanır. Becerileri ve kendi yeteneklerini ortaya çıkarma konusunda başarılıdırlar. Tutkulu, şefkatli, romantik ve duygusal kişilikleri bulunmaktadır. Birine kolay aşık olabilirler. Kolay bir şekilde incinirler. Bazen sinirli olduklarına da rastlanır.

İsimler ve anlamları konusundan başka benzer isimler de merak edilmektedir. Hafsa isminin benzerleri olarak şunları söyleyebiliriz: Hafıza, Hafize, Halide, Hadiye, Efsa, Hayrunnisa, Hansa, Hülya, Havva, Hira, Hüsna, Hesna gibi kız isimleri Hafsa’nın benzerleri arasında yer alır. Hamza, Hüma, Hüda, Hafız, Hafid, Hadra gibi erkek isimleri de Hafsa ile uyumludur. İkinci isim düşünenler Hatice Hafsa, Zeynep Hafsa Ülkü Hafsa, Hafsa Nur isimlerini tercih edebilir.

hafsa-isminin-anlami-97475
Hafsa İsminin Anlamı

Seçilen isimlerin caiz olup olmadığı da araştırılan konular içinde yer almaktadır. Hafsa ismi caiz mi diye düşünenler için bu ismin sakıncalı olmadığı söylenebilir.

Bazı ünlü kişiler de bu isme sahiptir. Hafsa ismini taşıyan ünlüler: Oyuncu Hafsanur Sancaktutan, yazar Hafsa Bilgin ilk olarak akıllara gelmektedir. Diriliş Ertuğrul dizisinde Hafsa hatunu Burçin Abdullah canlandırmıştır. Yavuz dizsindeki Hafsa sultanı ise Hazal Filiz Küçükköse canlandırmıştır.

Hafsa isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Hz. Ömerin Kızı. Hz. Peygamberin Zevcelerinden, Ümmü1-Müminin.
  • 2 – Gülen, güleç
  • 3 – Bazı sözlüklerde “arslan yavrusu”, “sırtlan yavrusu” gibi anlamlara geldiği yazılır.
  • 4 – İkinci halife Ömer b. Hattab’ın kızı.
  • 5 – Arapça’da Hafsah veya Hafsa şeklinde kullanılan bir kız ismidir. Anlamı, Genç Aslan dır. Hz. Muhammed’in eşinin adıdır.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçmiyor.

Hafsa ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Hafsa ismini kullanan 5.871 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Hafsa ismini kullanan 1.469 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Hafsa ismini kullanan 365 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Hafsa ismini kullanan 160 kişi bulunmaktadır.

Hafsa isminin Türkiye sıralaması

Hafsa en çok kullanılan 1381. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 651. isimdir.

Hafsa ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1.410 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Hafsa isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Hafsa isminin Harf Analizi

Kişiye Hafsa ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Hafsa İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Hafsa ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Hafsa isminin anlamını gözden geçirin!

Hafsa İsminin Numerolojisi

Hafsa isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

H: on
A: bir
F: yedi
S: yirmi iki
A: bir
TOPLAM: 41

Hafsa ismini taşıyan bazı ünlü kişilere örnekler:

  1. Hafsa Sultan: Osmanlı İmparatorluğu’nun Kurucusu Osman Bey’in annesi ve I. Orhan’ın eşi olan Hafsa Sultan, Osmanlı tarihinde önemli bir figürdür.
  2. Hafsa Şefkatli Tuksal: Türk sinema oyuncusu. “Beyaz Melek” ve “Issız Adam” gibi filmlerde rol almıştır.

Bu listedeki kişiler, Hafsa ismini taşıyan bazı ünlü örneklerdir. Hafsa ismi özellikle Osmanlı İmparatorluğu dönemi ve Türk kültüründe önemli bir yere sahiptir.

8334