Güneşin Zararlı Işınlarından Korunmanın Kuralları

Güneşin Zararlı Işınlarından Korunmanın Kuralları. Özellikle yaz aylarında güneşin ultraviyole (UV) ışınlarına çok fazla maruz kaldığımız bir gerçek.

Büyük bir çoğunluk bronzlaşarak daha güzel bir görünüme sahip olmak istediğinden bolca güneşlenmenin sonucunda, bronz bir görüntüye sahip olabilirler fakat ya güneş ışınlarının tehlikesinden haberdar mısınız?

Güneşin zararlı ışınları, cildinizin bronzlaşarak daha güzel görünmesine yardımcı olurken, ciddi cilt hasarlarına ve cilt kanserlerine yol açabildiği de kanıtlanmıştır. Güneş ışığında bulunan farklı büyüklüklerdeki ışık demetleri, cildinizi pek çok açıdan etkilemektedir. Ultraviyole A (UVA), Ultraviyole B (UVB), kızılötesi ışık (infrared) ışınları, hem cildinizi ısıtır, hem D vitamini sentezlenmesini sağlar, hem de ciltte bronz bir görüntü oluşturmaya yardımcı olur.

Fakat yapılan çalışmalar, güneş ışınlarının ciltte yoğun bir hasara yol açtığını yönünde iddialı. Bu zararı önlemek ve cilt sağlığınızı korumak için en önemli desteği ise güneş kremlerinden alabiliyoruz. Güneş kremlerindeki filtreler, güneşin zararlı UVA ve UVB ışınlarını engelleme konusunda oldukça başarılılar. Güneş kremlerinin üzerinde yer alan “güneş koruma faktörü” (SPF) değerleri, ürünün UV ışınlarını engelleme derecesini gösterdiğinden bilinçli olarak satın almak gerekiyor. En iyi korumayı ise 50 ve üzeri güneş koruma faktörüne sahip olan kremlerin sağladığını bilmelisiniz.

Dikkat etmeniz gereken nokta ise kullandığınız güneş kremleri ne kadar yüksek faktörlü olursa olsun, güneşin kızılötesi ışınlarına karşı yeterli korunma oluşturamama tehlikesinden ötürü, uzmanların önerdiği saatler olan 11.00 – 14.00 saatleri arasında güneş ile direkt temastan kaçınmaya çalışmalı ve bu ışınların cildinize zarar vermesini engellemeniz gerektiğidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap