Gribe İyi Gelen Yiyecekler

Gribe İyi Gelen Yiyecekler   Üst solunum yollarının iltihaplanması sonucu yani virüs dolayısıyla oluşan bir hastalık türüdür. Halsizlik, öksürük, burun ak..

Üst solunum yollarının iltihaplanması sonucu yani virüs dolayısıyla oluşan bir hastalık türüdür. Halsizlik, öksürük, burun akıntısı, ateş ve vücudun genel haline yayılan ağrıların daha sürede yok olması için alınması gereken bazı yiyecekler mevcuttur. Bu yiyecekler sayesinde vücut daha çabuk kendine gelip toparlanmaya başlayacaktır. Vitaminler vücudumuz için fazlasıyla gereklidir. Bilindiği üzere belli miktarda vitamin eksikliklerinden sonra bazı hastalıklar baş göstermektedir. Mineral ve vitamince zengin değişik çorbalar yapılarak gribi alt etmek mümkündür. Hastalık sırasında vücut çok fazla su kaybına uğrar. Bu kaybı azaltmanın en etkili yolu grip sürecinde bol miktarda çorba tüketmekten geçer. Hastalığın şiddetinin attığı zamanlarda bol miktarda bitki çayı tüketmekte yapılacaklar arasındadır.

Grip İçin Çorba Önerileri

Malzemeler:

Lahana 1 adet soğan Havuç 3-4 diş sarımsak Zencefil Taze sıkılmış limon suyu

Yapılışı:

Sebzeler yarım saat hep birlikte haşlanıp bütün vitaminlerin birbirine geçmesi sağlanmalıdır. Daha sonra zencefil ve sarımsağı ekleyerek 5 dakika daha kaynatmalıyız. En son limonu ekledikten sonra grip için faydalı olan kırmızıbiberi de ekleyerek içmeye hazır hale getiririz.

Gribe İyi Gelen Yiyecekler

C vitamini gribin en büyük dostudur. Gribin vücuttan daha hızlı sürede atılması için bol bol  C vitaminine sahip gıdalar tüketmeliyiz. Tavuk suyu, balık, evde kendi sıktığımız taze olmak kaydıyla meyve suları, tavuk ve sebze çorbaları, mandalina, zencefil, limon suyu, papatya çayı, kuşburnu, ada çayı grip sürecinde bize yardımcı olacak gıdalar arasındadır. Bu saydığımız besinlerde bol miktarda c vitamini vardır. C vitaminin vücuttan mikropları atıp bağışıklık sistemini daha da güçlendirdiği herkes tarafından bilinmektedir. BU süreçte bunların tüketimi sayesinde vücut kendisini daha hızlı toparlayıp sağlığımıza daha kısa sürede kavuşmamızda etkili olacaktır. Grip süresince vücut oldukça susuz kalmaktadır. Vücudumuzu susuz bırakmak demek gribi daha uzun bir süreçte atlatmak demektir. Vücut su ihtiyacını sadece günlük içtiğimiz sudan değil saydığımız besinlerden de almaktadır. Bu besinler sayesinde vücut ihtiyacı ola suyu alacaktır. Ayrıca bu süreçte sindirimi zor daha fazla enerji tüketmemize neden olacak gıdalardan da uzak durmalıyız. Çünkü enerjimiz zaten normal seviyenin altında olduğu için bunları sindirmeye çalışan vücut daha fazla enerji harcayacak ve biz de daha halsiz duruma düşeceğizdir. Abur cubur diye nitelendirdiğimiz cips gibi ürünler (çikolata, kola vs. ), alkol, kola, kızartma, aşırı tuzlu ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Diğer Öneriler

Günümüzde teknolojiyle birlikte pek çok hastalık için çeşitli araştırmalar yapılmaktadır. Grip aşısı da bunlardan birisidir. Uzmanlar yaşlıların, bebeklerin özellikle 0-4 yaş arasında olanların, şeker hastalarının ve kronik hastalığa sahip bireylerin her yıl düzenli bir şekilde grip aşısı olmaları gerektiğini vurgulamaktadırlar. Böylece grip olmadan önce bu aşı olunduğu takdirde normal insana vücuduna göre daha savunmasız olan bu bireyler grip olmaktan yüksek ölçüde kurtulacaktırlar. Grip insandan insana öksürükteki zerreciklerin sıçraması sırasında virüslerin buluşmasıyla oluşan bir hastalıktır. BU zerreciklerin içinde bulunan virüsler elinize, kolunuza, yüzünüze denk geldiğinde ister istemez size de gribin geçmesine neden olacaklardır. Grip olan bir kişiyle aynı ortamda bulunduğunuz takdirde daha dikkatli olmaya özen göstermelisinizdir. Grip olan bir kişi grip olmaya başladıktan sonra bu virüsü vücudunda 1 ile 7 gün arasında bulundururlar. Bu süreç normal, belirli bir kronik hastalığı olmayan kişiler için geçerlidir genelde. Yaşı küçük ya da yaşlı bir insanda bu süreç 7 günden daha uzun bir süreci kapsar. Kişi bu virüse sahip olduğu halde başlangıçta belli belirtileri göstermeyebilir. Ama bu virüs vücudunda yayılmaya devam ederken çevresindeki insanlara da bulaştırmaya devam eder. Gribin en yoğun olduğu günlerde kişi kalabalık yerlerden uzak durmaya çalışmalıdır. Örneğin bu süreç boyunca toplu taşıma araçlarını kullanmamak hem kendi hem de çevresindeki insanların sağlı açısından daha iyidir. Temizlik konusunda daha hassas olunmalı sabunla temas sık sık yapılmalı ve anti bakteriyel sabunların kullanımına özen gösterilmedir.

Dinlenme

Grip sürecini en sorunsuz şekilde atlatmanın en sağlıklı ve gerekli yolu bol bol dinlenmekten geçer. Çünkü aldığımız enerjilerin büyük bir miktarı virüsle savaşta kullanıldığı için vücut çok halsiz düşecektir. Eğer dinlenmezsek enerjimiz en alt seviyeye düşer ve griple mücadele pek mümkün olmayabilir. Fiziksel olarak yorulduğumuz sürece halsizlik hali oluşacak ve grip süreci istemediğimiz halde daha çok uzayacaktır. Yani gripken kendimizi daha halsiz hissetmemizin nedeni enerjinin virüslerle mücadelesinde kullanılmasıdır. Bol bol dinlenmek, C vitamini açısından zengin meyve ve sebzeleri tüketmek (mandalina, limon, portakal vb. ), içerisinde zencefil ve limonu bol miktarda barındıran gıda maddelerini tüketmeye özen gösterdiğimiz sürece grip sürecini daha kolay ve sağlıklı bir şekilde atlatırız. 39411