Göz Yaşartan Soğan En Kolay ve Pratik Nasıl Doğranır

Göz Yaşartan Soğan En Kolay ve Pratik Nasıl Doğranır? Soğan, yemeklerde olmazsa olmaz olarak nitelendirebileceğimiz, sağlığımız için de çok faydalı olan bir besin iken doğramak zor gözükebiliyor. Aslında son derece kolay bir biçimde kesilebildiği için doğrama aşamasının pratik olduğunu söylemek mümkün. Yine de koku ve göz yaşartması gibi durumlar insanlar üzerinde böyle bir etki yaratabiliyor.

Her yiyecek için olduğu gibi bazı pratik bilgiler ve dikkat edilmesi gereken püf noktaları ile bunun problem olmadığını göstereceğiz. Keza soğan kullanmadan yemek yapılamayacağını baz aldığımızda doğramaktan başka bir çare yok. Bunu en kolay ve en hızlı şekilde yapabilmeniz için bazı taktikler mevcut. Üstelik gözlerinizin yaşarmaması için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler de var.

Göz Yaşartan Soğan Doğramanın Pratik Yolu

Göz Yaşartan Soğan Doğramanın Pratik Yolu

Soğan ve sağlık kelimeleri birbiriyle bütünleşmiş halde olduğundan dolayı hepimizin tüketmesi gerekiyor. B ve C vitamini, kükürt, besin lifi zenginidir. Kan şekerini dengelediği gibi viral hastalıklar için de antibiyotik etkisi yaratır. İlaç sektöründe de sıklıkla kullanılması bundan kaynaklanmaktadır. Buna rağmen soyarken zorlandığınızı düşünerek soğan için pratik bilgileri derledik.

Kesme tahtasına aldığınız soğanı ortadan ikiye kestikten hemen sonra dikey şeklinde kesmeniz durumunda elde edeceğiniz sonuç yarım ay olarak tarif edilen türdür. Bunu çoğunlukla et sote ve salatalar için tercih ederler.

Ayrıca soğan sade tüketileceği zaman bazı yemeklerin yanına bu şekilde dilimlenerek dahil edilir. Fakat bundan ziyade küp şeklinde kesilmesi daha da zorlaştırıcıdır. Çünkü soğana vurulan her bıçak darbesiyle birlikte gözleriniz yaşlanmaya başlayacaktır.

Bu noktada soğanla mesafeniz ne kadar çoksa o kadar az etkilenirsiniz. Ayrıca küp küp kesilen soğanlar yemeklerde kullanıldığı gibi çoban salatası ya da kaşık salatası gibi ufak parçalar içeren salata türlerinde de çok yaygındır.

Damak tadınıza bağlı olarak soğanları dilediğiniz şekilde kesebilirsiniz. Burada yüzünüzü oldukça uzak mesafede tutmak ve hareketlerinizi hızlandırmanız gerekiyor. Soğanın kesme tahtası üzerinde ne kadar uzun süre kaldığıyla yaydığı koku ve gözlerinize yansıttığı etki doğru orantılıdır.

Soğan Keserken Gözlerinizin Yaşarmaması İçin Öneriler

Soğan Keserken Gözlerinizin Yaşarmaması İçin Öneriler

Soğan ile göz yaşarmasının birebir bağlantılı olduğunu söylemek gerekiyor. Hatta doğrama aşamasında da soğan ile ilgili sorun yaşayanların ilk şikâyeti bu oluyor. Öncelikle soğan için uygulanabilecek en temel unsur nemden faydalanmaktır.

Eğer mutfakta lavaboya yakın bir noktadaysanız musluğu açın ve suyu açık bırakın. Bu sayede musluğa yakın noktada doğramaya başladığınızda gözlerinizin normalde olduğu kadar yanmadığını ve daha az etkilendiğinizi göreceksiniz.

Bundan daha popüler olan bir diğer yöntem ise soğuk uygulamadır. Tabii ki soğan öncelikle kabuklarından ayrılır ve ondan sonra doğrama işlemine başlanır. Kabuklarından ayırdıktan sonra buzdolabına koymanız ve soğutmanız bu noktada işinize yarayacaktır.

Çünkü soğuk iken kesmeye başladığınız zaman soğanın göz yaşartıcı etkisinin azaldığını hemen fark edersiniz. Ayrıca soğana dokunduktan sonra ellerinizi yüzünüze götürmeyerek bile ciddi bir sonuç alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap