Göbekten Kurtulmak için Bu Tavsilere İhtiyacın Olacak

Göbekten Kurtulmak için Bu Tavsilere İhtiyacın Olacak. Göbeğinizde biriken bölgesel yağlar, ciddi anlamda sağlığınızı tehdit ediyor olduğunu bilmelisiniz.

Bu makalede ve Göbekten Kurtulmak Tavsiyeler Kilo Verme Diyet Egzersiz Sağlıklı Yaşam Vü hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Yaşamınızın pek çok döneminde önemsemediğiniz göbeğiniz, aslında sağlığınızı tehlikeye atabilecek kadar önemli bir durum uyarıcısıdır. İşte bu sebeple uzmanlar, yağlı bir göbeği başlı başına bir organmış gibi değerlendiriyor ve son derece sağlıksız bir durum olduğunu vurguluyor.

Yağlanmış bir göbek vücudunuzda sadece balkon görevi görmez, aynı zamanda mide, karaciğer ve bağırsaklar gibi iç organlarınızın yağlanmasına ve böylece bu organların görevlerini yapamamasına neden olacağı için birçok sağlık sorunu yaşamanıza neden olur. İç organ yağlanması ise hormonlara da zarar vererek, tip 2 diyabet, kardiyovasküler problemler ve hatta kansere kadar sağlık sorunlarına sebep olabileceğinden tehlikeli bir durumdur.

Türkiye yüzde 32’lik oranla Avrupa’nın en obez ülkesi olduğu 2022 Avrupa Sağlık Raporu’na göre kanıtlanmıştır. Üsteli yapılan araştırmalar, vücut kitle indeksi normal olan ancak göbek bölgesinde yağlanma problemi yaşayan kişilerin sağlık sorunları yaşama riski, yağsız kişilere göre dört kat daha fazla olduğunu belirtiyor.

Peki yağlarla savaşmak mümkün mü, neler yapmalıyız?

Göbekten Kurtulmak için Kas Kütleni Arttır

Göbekten Kurtulmak için Kas Kütleni Arttır

Bildiğiniz gibi yağların en büyük düşmanı, kaslardır. Vücudunuzdaki tüm kaslar dinlenme esnasında bile aktiftir ve içsel yağlanmayla savaşmaya başlar. Kaslar, kandaki glukozu atar ve karaciğerin yağ asitlerini işlemesi için destek olmakla görevlidirler.

Dikkat ederseniz, göbekli kişilerin alt vücut kas kütlesi zayıftır ve yaş ilerledikçe daha da zayıflamaya meyillidir.  Vücudunuzdaki en büyük kas kütleleri olan bacak ve kalça kaslarının hacmi arttıkça yağ yakım hızı artar ve yağ-kas oranının sağlıklı bir hale gelmesi için alt vücut kaslarının iyi duruma gelmesi gerektiğini de bilmelisiniz.

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, düzenli ağırlık antrenmanı yapan kişilerin karın bölgesinde oluşan yağlanmanın, aynı süre boyunca sadece kardiyo egzersizleri yapanlara göre daha az olduğu kanıtlanmıştır.  Fazla yağ yakımı için deadlift, squat ve bench press gibi birçok kası çalıştıran bileşik hareketleri tercih etmeniz gerekiyor. Ayrıca araştırmada, kardiyonun da yağ yakımı konusunda büyük etkileri olduğu görüldüğünden iki antrenman tipini de farklı günlerde değişmeli olarak uygulamanız daha verimli olacaktır.

İştahını Kontrol Et

İştahını Kontrol Et

Beyniniz de göbekteki yağlanmadan mideniz kadar sorumludur. İçsel yağlanmadan kurtulmak oldukça zordur çünkü vücudunuz için hayatta kalabilme adına yağlar onun kurtarıcısıdır. Vücudunuz besinleri depolar ve kaynaklar tükendiğinde onları kullanmayı tercih ederler.

Geç saatlerde kalori tüketimi  yapmamaya özen gösterin. Yapılan bir araştırmada, 20 obezite hastasına 16 saat yemek yememe ve 8 saat serbestlik kuralı konuldu. Sabah 10.00 ve akşam 18.00 saatleri arasında istediği şeyleri yiyebilecekleri ancak bu saatler dışında sadece su ve kalorisiz içecekler içebilecekleri belirtildi. Katılımcıların 10 hafta sonunda yüzde 5 oranında yağ yaktıkları saptandı. Katılımcıların hiçbiri diyetten şikayetçi olmadı ve hatta bu diyetin diğer katı diyetlere göre daha kolay uygulanabildiği görüşünü ortaya koydular.

Göbekten Kurtulmak için İşlenmiş Gıdalardan Uzak Dur

Göbekten Kurtulmak için İşlenmiş Gıdalardan Uzak Dur

Karın bölgesindeki yağlardan kurtulmak için doğal ve işlenmemiş yiycekleri tercih etmelisiniz. Özellikle sebze, meyve, baklagiller, yulaf ve tam tahıllı besinler gibi lif açısından zengin yiyecekler, enflamasyon ve metabolik problemlerinizin azalmasını sağlayarak yağlara savaş açtığından oldukça önemlidir. Ortalama olarak günde yaklaşık 30 gram lif tüketmeniz gerekir. Araştırmalar, günlük lif alımını 15 gram arttıran kişilerin içsel yağlanmalarında yüzde 4’lük bir azalma olduğu yönünde.

Beyaz Yağları Kahverengi Yağlara Dönüştür

Beyaz Yağları Kahverengi Yağlara Dönüştür

Muhtemelen ilk defa duyacağınız bir şeyden söz edeceğiz. Kahverengi yağ. Zıpladıkça sallanan beyaz yağların aksine, kahverengi yağlar sıkıdır ve metabolizmada aktif rol almaktadırlar. İrisin hormonu, günlük harcadığınız kaloriler sonucunda, beyaz yağları kahverengi yağlara dönüştürebiliyor. Geçen yıllarda yapılan araştırmalar, insan vücudunda irisin hormonunun var olduğunu kanıtlanmıştır. Kısaca, irisin hormon salınımını ne kadar arttırırsanız, sizi rahatsız eden beyaz yağlardan kurtulmanız o kadar kolaylaşacğınızı bilmelisiniz.

Ayrıca İç organ yağlanmasına neden olan yağlar, beyaz yağlardır. Kahverengi yağlar ise kalori yakımına yardımcı olur. Vücudumuzda çok fazla kahverengi yağ bulunmaz ve yaşlandıkça da bu sayı azalmaktadır. Bel çevreniz genişledikçe sağlıklı kahverengi yağlar, sağlıksız beyaz yağlara dönüştüğünden dikkatli olmamız gerekir.

31428