Glaze Tekniği ile Gıdalara Lezzet Katmak için Püf Noktalar

Glaze Tekniği ile Gıdalara Lezzet Katmak için Püf Noktalar. Glaze, yiyeceklerin pek çoğuna uygulanabilen bir teknik olmakla beraber çikolata için ön plana çıkmaktadır. Tatlı sektöründe çok sık tercih edildiği için.

Glaze uygulamasının diğer uygulama tekniklerine kıyasla daha fazla tercih edildiğini görebiliyoruz. Sebebi ise sunum açısından çok şık bir görünüm yaratmasıdır. Haliyle tabakların daha şık ve gösterişli olması için çikolata başta olmak üzere pek çok üründe de görmemiz gayet normal bir hal alıyor.

Temel anlamda pek çok farklı algıya açık olan Glaze yönteminin aslında temel amacı yiyecekleri parlatmaktır. Fakat deniz mahsullerinde soğuk ve kuruluktan kaynaklı yanmaları ekarte etmek için de tercih edilen bir yöntemdir. Yiyeceğin türüne bağlı olarak tekniği uygulayacağınız malzemeler değiştiği için Glaze için bazı detaylara hakim olmanız gerek.

Glaze Etme Tekniğinin Uygulanışı

Glaze Etme Tekniğinin Uygulanışı

Glaze etmek deyiminin yurtdışında Glaze kelimesinden geldiği söylenebilir. Sır anlamına gelen bu sözcük Türkçe için doğal olarak sırlama gibi bir karşılıkla bazı kesimlerce kullanılmaktadır.

Yiyecekleri Glaze ederken kullanacağınız malzemeler arasında krema, tereyağı, şeker, süt, yumurta beyazı veya yağ gibi alternatifler tercih edilebilir. Bu farklı yiyecekler için farklı kombinasyonlar olarak kullanıldığından temel bir ana malzemeden söz etmek mümkün değil.

Glaze metodunda ana unsur bir sos yaratılarak yiyeceğin üstünün tamamıyla kaplanmasıdır. Bu kaplanma aşamasının en büyük artısı ise görünüm gibi dursa da aslında lezzet açısından da büyük bir pozitif etki yaratır. Ekstradan bir katmana sahip olan yiyecek daha parlak görüneceği için sunumun en ışıltılı tabağına dönüşebilir.

Yine etlere, sebzelere, meyvelere, tatlılara uygulanacak tekniği önceden belirleyeceğiniz bir orana göre uygulamalı ve Glaze için en doğru sonuca varmalısınız.

Tüm yiyecekler için Glaze oranı aynı olmadığı gibi en iyi sonuca varmak için doğru malzemelerin kullanılması da tekniği bir adım öne çıkaracaktır. Dünyaca ünlü şeflerin tercih ettiği bir uygulama olması mutfakta harikalar yaratmanız için güzel bir referans.

Glaze Tekniğinin Uygulandığı Yiyecekler

Glaze Tekniğinin Uygulandığı Yiyecekler

Glaze denildiğinde büyük bir kitlenin aklına çikolata geliyor olabilir. Zira pastane ürünlerinde sıkça rastlanan bir uygulama olduğu için böyle bir algıya yol açıyor. Ancak tekniği incelediğiniz zaman Glaze edemeyeceğiniz çok az yiyecek olduğunu fark edeceksiniz. Özellikle et ve sebzeler üzerinde ciddi bir yelpaze söz konusu oluyor.

İşin uzmanlarına göre beyaz et ve kırmızı et için bu tekniği uygulamak gerçekten lezzet ve görsellik açısından büyük avantajlar yaratıyor. Et pişirirken kullanacağınız tekniği belirledikten hemen sonra Glaze etmek isterseniz toz şeker, pekmez, jöle, bal, reçel kullanabilirsiniz.

Ancak yalnızca tatlı uygulanması tek başına tercih edilen bir Glaze uygulaması değildir. Buna eşlik edenler ise genellikle limon otu, sarımsak, zencefildir. Yine acı notalara yaklaşarak lezzeti bambaşka bir boyuta taşımak için pul biber, acı sos, soya sosu, sirke, mirin, harissa kullanılabilir.

Sebze için Glaze yapmak istediğinizde ise doğramanın hemen ardından kaynatmanız gerekecektir. Kaynatırken kullanacağınız malzemeler ise yine sizin seçiminize bağlı olarak su, portakal suyu veya direkt olarak et suyu olabilir. Seçtiğiniz suya bağlı olarak tereyağı, şeker veya tuz ile kaynatabilir, zencefil ve limon ile aroma katabilirsiniz.

Herkesin yakından bildiği tatlılar içinse genellikle şeker şurubu en yoğun tercihtir. Pastanelerde de kullanılan teknik bu olduğu için Glaze edilmiş yiyecekler hem daha parlak hem de daha lezzetli gözükmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap