Genişlemiş Gözenekler için Pratik Maske Uygulamaları

Genişlemiş Gözenekler için Pratik Maske Uygulamaları. Büyük gözenekler kötü bir görünüme sebep olur ve bu sorun estetik açıdan can sıkıcı bir hal alabilir. Genişlemiş gözenekleri tedavi etmek zaman isteyen bir süreçtir ve gözenekleri kapatmak da bu süreci uzatabilir. Bu genişlemiş gözenekler birçok sebebe dayandırılabilir. Bunlar, genetik özellikler, cilt bakımsızlığı, UV ışınları, sigara kullanımı, havanın kirliliği ve kullanılan kozmetikler olarak sıralanabilir. Genetik özellikler, cilt tipimizi oluşturan birinci ve en önemli etkendir. Cilt tipimiz de doğrudan gözeneklerimizin geniş veya sıkı olacağını belirleyen unsurdur. Örneğin yağlı ve karma ciltlerde genişlemiş gözenekler daha sık görülüyor buna karşın kuru ciltlerde ise gözenekler daha sıkıdır.

Genişlemiş Gözenekler için Tedavi

Genişlemiş Gözenekler için Tedavi

Genişlemiş gözenekleri tedavi etmek, ileri yaşlarda daha zor bir hal alabilir. Çünkü yaş ilerledikçe, ciltteki kollajen ve elastin miktarı azalır. Bunlar cilde esneklik kazandırır ve azaldığı takdirde cilt sarkar, gözenekler genişler. Bunun önüne cilt bakımıyla geçilebilir. Cilt gözenekleri yok edilemez fakat sıkılaştırmak ve küçültmek için lazer, mikro iğneleme, kimyasal soyucular kullanılabilir. Bu yöntemler ile ciltteki keratin hücrelerin oluşumu sağlanır, kollajen sentezi ile genişlemiş gözenekler daraltılır. Bu tedaviler sonrasında ciltte oluşan ölü deriler de yok edilerek gözeneklerin sıkılaştırılması sağlanır.

Gözeneklerin Açılmasının Nedenleri

Gözeneklerin Açılmasının Nedenleri

Gözenekleri kapatmak, cildin hava almasını engeller ve tıkanan gözenekler zamanla genişler. Genişleyen gözeneler ise, sivilce ve siyah nokta oluşumuna sebep olur. Birçok kadın genişleyen gözeneklerini makyaj ile kapatmak ister fakat bu durum gözeneklerin daha da genişlemesine sebep olur. Ciltte sebum üreten salgı bezleri vardır ve bunlar salgılandığında gözenekler genişler. Gereğinden fazla sebum üreten ciltlerde, genişlemiş gözenekler, sivilce ve siyah nokta sorunları daha çok görülür. Gözenekleriniz aynı zamanda terlemekten dolayı da genişleyebilir.

Gözenekler genişledikçe cilt daha fazla sebum üretmeye başlar ve bu sebum cildinizdeki bakterilerle mücadele eder. Bu yönden bakıldığında iyi bir şey gibi dursa da fazla sebum daha geniş gözenek demektir. En geniş gözenekler burun ve çevresinde görülür bu yüzden siyah noktalar da en fazla bu bölgede oluşur.

Gözenek Sıkılaştırıcı Maskeler

Genişlemiş gözenekler için maske kullanmak, diğer tedavi yöntemlerinden daha doğal ve daha maliyetsiz olabilir. Evde hazırlayabileceğiniz maskeler sayesinde genişlemiş gözenekleri tedavi etmek oldukça kolay bir hale geliyor. Gözeneklerinizin sıkılaşması ve daha pürüzsüz bir cilt görünümü için, birçok maske çeşidi vardır. Genişlemiş gözenekler için maske tarifleri de cilt tiplerine göre değişebilir.  Bunlardan biri buğday unu ve limon kullanarak hazırlayabileceğiniz maskedir.Bunu hazırlamak için,

 • 3 yemek kaşığı un, yarım limon suyu ve yarım bardak ılık suyu karıştırın.
 • Homojen bir karışım elde ettiğinizde, yüzünüze uygulayın ve 20 dakika bekletin.
 • Soğuk su ile durulayın ve daha sonra herhangi bir nemlendirici ile nemlendirin.

Hazırladığınız bu maskeyi haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

Buğday unu, çinko, E ve B vitamini içerdiğinden çok faydalıdır. Cilde ihtiyacı olan besini verir ve yağlanmayı büyük oranda azaltır. Zaten yağlı ciltler için tasarlanan çoğu yüz bakım ürününün içeriğinde çinko vardır. Nemlendirici etkiye de sahip olan buğday unu aynı zamanda cilde esneklik kazandırarak gözeneklerin küçülmesinde önemli rol oynar. Limon suyu ise, ciltteki fazla yağı yok ederek siyah nokta oluşumunu engeller. Arındırıcı özelliğe sahiptir ve damarları büzüştürdüğünden dolayı genişleyen gözenekleri sıkılaştırmaya yardımcı olur.

Aloe Vera ve Portakal Maskesi

Aloe Vera ve Portakal Maskesi

Genişlemiş gözenekleri tedavi etmek için kullanabileceğiniz en etkili maskelerden biri de aloe vera ve portakal maskesidir. Portakalın cildi ölü derilerden arındırmak gibi bir özelliği vardır ve gözenekleri temizleyerek cilde ihtiyaç duyduğu C vitamini takviyesi yapar. İçeriğinde bulunan alfa hidroksit asitler sayesinde genişlemiş gözenekler sıkılaşır ve zamanla kapanır. Aloe vera ise cilt için harikalar yaratır. Cilt problemlerinde çokça kullanılan aloe vera, cildi dengeler ve arındırır böylece canlı bir cilt görünümü sağlar.

 • Bu maskeyi hazırlamak için yapacağınız şey,
 • 1 portakalın suyunu sıkın.
 • Ardından aloe vera yaprağının üzerindeki jelden bir yemek kaşığı alın.
 • Sıktığınız portakalın suyunu ısıtın ve aloe vera jeline ekleyip karıştırın.
 • Karışımı homojen hale getirdiğinizde soğumaya bırakın.
 • Ilık olduğunda pamuk yardımıyla cildinize uygulayın.
 • 20 dakika bekledikten sonra soğuk su yardımıyla cildinizi durulayın.
 • Maske uygulamanız bittikten sonra düzenli olarak kullandığınız bir nemlendirici varsa cildinizi nemlendirmeyi unutmayın.

Düzenli kullanımda ciddi oranda gözenekleri sıkılaştırdığı ve küçülttüğü görülmüştür. Cilt tipinize göre haftada 1 veya 2 kere uygulayabilirsiniz. Sadece genişlemiş gözenekler için değil aynı zamanda, sivilce ve siyah nokta gibi cilt problemlerinde de sıkça kullanılan bir maskedir.

Yumurta Akı ve Karbonatlı Maske

Genişlemiş gözenekler için maske genelde ilk olarak yumurta akı deneniyor. Özellikle yağlı ciltlerin vazgeçilmezi olan yumurta akı, ciltteki fazla yağı alarak cildin yağ dengesini sağlıyor. Hepimizin bildiği gibi karbonat, çoğu cilt bakım maskelerinde kullanılan bir üründür. Cilt sağlığını olumlu yönde etkileyen karbonat peeling etkisi yaratır ve ciltte aşırı yağ oluşumunu engeller. Ayrıca cildin pH seviyesini dengeleyerek ciltte akne oluşumunu engeller. Sadece karbonat ile yapacağınız bir macun bile cildiniz için çok faydalı olabilir. 2 yemek kaşığı karbonat ile bir miktarı ılık suyu karıştırıp elde ettiğiniz macunu cildinize uygularsanız pürüzsüz bir cilde sahip olabilirsiniz.

 • Yumurta akı ve karbonat ile yapacağınız maskeye gelecek olursak,
 • Yarım bardak süt, 1 yemek kaşığı karbonat ve 1 yumurtanın akını hazırlayın.
 • Sütü ılık olacak şekilde ısıtın.
 • Yumurta akı ve karbonatı da süte ekleyin.
 • Homojen bir karışım elde ettiğinizde bir pamuk yardımıyla cildinize uygulayın.
 • Bu maskeyi öylece bırakmak yerine cildinize masaj yaparak maskeyi yedirin.
 • 15 dakika boyunca yüzünüze masaj yapın ve daha sonra soğuk su ile yıkayın.
 • Soğuk su, gözenekleri sıkılaştırır ve küçültür.
 • Bu maskeyi haftada 2 defa uygulayabilirsiniz.

Bir ipucu vermek gerekirse, genişlemiş gözenekleri tedavi etmek için sıcak bir duştan sonra bu verilen maske tariflerini uygularsanız olumlu etkilerini daha fazla görebilirsiniz. Bunun sebebi, buharın gözenekleri açması olarak söylenebilir.

Buz ile Cilt Sıkılaştırma

Bahsettiğimiz gibi soğuk su gözenekleri sıkılaştırır. Buz da aynı etkiyle gözenek sıkılaştırma özelliğiyle bilinir. Özellikle makyaj yaptıktan sonra genişlemiş gözeneklere dolan makyaj ürünleri kötü bir görünüme sebep olur. Bu görüntüyü düzeltmek için makyaj yapmadan önce 15-20 dakika boyunca yüzünüze uygulayacağınız buz kompres anında gözeneklerinizi sıkılaştıracak ve makyajdan sonra daha güzel bir görünüm sağlayacaktır fakat tekrardan söylemek gerekir ki, gözenekleri kapatmak bu sorunun daha fazla genişlemesine sebep olacaktır.

77219