Gelin Çeyizi Nasıl Hazırlanır? Hangi Ürünler Satın Alınmalıdır?

Çeyiz, genç kızlar için çok erken yaşlarda hazırlanır. Yeni ürünler çıkmaya başladıkça satın alınması gereken ürün çeşitliliği de artmıştır.

Evlilik aşamalarının şüphesiz en stresli, en masraflı, aynı zamanda en heyecanlı aşaması çeyiz alışverişidir. Gelin çeyizinin içeriği ve anlamı eski zamanlarda daha farklıydı. Önemi daha büyüktü. Gelinin evlenirken evine getirdiği eşyalarla adeta gösteriş yapılırdı. İğne oyası yazmalar, danteller, havlular, patikler, lifler ve daha neler neler. Gelen çeyizdekiler ne kadar fazla ve gösterişli olursa o kadar gurur duyulurdu. Ancak günümüzde bu durum bir takım varyasyonlara uğradı. Artık evlenecek çiftler, evlerinin ihtiyacını belirleyip buna göre kendi alışverişlerini ve çeyizlerini hazırlar oldu. Bu yüzden de yeni evlenecek çiftlere fikir ve yardım amaçlı, gelin çeyizinde neler olmalı konulu bir araştırma yaptık. Sonuçları sizlerle paylaşıyoruz.

Çeyiz Hazırlığı Aşamaları

Alışveriş, ne konuda olursa olsun, gerekli gereksiz birçok şeyin, farkında olarak veya olmadan alındığı bir etkinliğe dönüşebiliyor. Bu nedenle çeyiz alışverişi yapılmadan önce, mutlaka gelin çeyiz listesi yapılmalıdır. İhtiyaç duyulan şeyler yazılmalı, bütçe ayarlaması yapılmalıdır . Liste net ve gerekli şeylerden oluşmalıdır. “Belki lazım olur” diye alınmaya başlayan şeyler, alışverişin sonunda ciddi bir masraf ve bütçe açıklığı olarak size geri dönebilir. Listeden sonra ilk iş büyük eşyalardan başlamak gerekir. Beyaz eşya, salon takımı, yatak odası takımı gibi ihtiyaçları karşıladıktan sonra ayrıntılara dönmek daha mantıklı olacaktır. Zira gelin çeyizine alınması gerekenler bu eşyalarla bitmeyecek. O yüzden bu gereksinimlerinizi öncelikli ve makul fiyata halletmiş olursanız, diğer kısımlar daha rahat olacaktır. Eve eşya alırken ilk dikkat edilmesi gereken şey evin büyüklüğüdür. Salonunuza sığmayacak bir takımın tekli koltuğunu başka bir odaya koymanın hiçbir anlamı yok. Bu nedenle evin büyüklüğüne uygun eşyalar seçilmesinde fayda var.

Gelin Çeyizine Alınacaklar

Yatak Odası ve Tekstil Ürünleri Alışverişi

Yatak odası takımını almak, odanın hazır olduğu anlamına gelmez. Gelin çeyizi süsleme yapmadan bitmez. Gelin çeyizi paketleme kısmındaki özen çok önemlidir. Bu yüzden odayı gelin odasına çevirmek için daha fazlası gerekir. Bunun için yatak örtüsünden başlayabilirsiniz. Odada şık bir görüntü oluşturmak için, saten yatak örtüsü takımları tercih edilebilir. Aynı şekilde hem şık hem de zarif görünsün derseniz, en iyi seçim Fransız danteli takımlar olacaktır. Her ikisi de odaya muhteşem bir hava katar. Perde, halı, nevresim takımları, yorgan ve yastıklar, battaniye ve alez. Bunların hepsi tamamlayıcı ürünler olup alınması gereklidir. İhtiyacınıza göre alacağınız ürünlerin sayısını belirleyebilirsiniz. Ürünleri isterseniz beğendiğiniz ve istediğiniz yerlerden tek tek alabileceğiniz gibi, bazı markaların oluşturmuş olduğu gelin çeyizi setlerini de tercih edebilirsiniz. Bütün bu ürünlerin yer aldığı tekstili ürünleri alışverişiniz 12-15 bin TL civarında olacaktır.

Banyo Ürünleri Alışverişi

Çok basit gibi görünse de, banyoda uyum ve şıklığı yakalamak önemli bir detaydır. Oturacağınız evin banyosunun fayans rengi bile çeyiz alışverişinizi etkileyebilir. Öncelikle gelin ve damat için bornoz seti alınmalı. Bu setin dışında kalan el yüz havluları, misafir banyo havluları, ayak havluları lif ve keseler de listeye eklenebilir. Banyoda klozet bulunuyorsa, klozet takımını da unutmayalım. Banyonun olmazsa olmazı çöp kovası, sabunluk, fırçalık ve kirli sepeti de gelin çeyizine alınması gerekenler listesine eklenmelidir. Bütün bu banyo ürünleri alışverişinizi marka ve çeşidine göre 1000-2000 TL arasında halletmeniz mümkün.

Beyaz Eşya Alışverişi

Temel ihtiyaçlar arasında elbette ki beyaz eşyalar var. Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, ocak, fırın ve davlumbaz setleri gelin çeyizi mutfak eşyaları ihtiyaçları arasındadır. Markası, modeli gibi konular elbette beyaz eşya alışverişinde önemlidir. Ancak dikkat edilmesi gereken başka hususlar da var. Örneğin buzdolapları, farklı boyut ve genişliklere sahip olabiliyor. Alacağınız buzdolabının evinizdeki mevcut yere uygun olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. Aldıktan sonra yaşanabilecek herhangi bir soruna karşı satıcı firmanın hizmet koşulları ve garanti durumu da oldukça önemli bir etken. Elektronik eşyalarda önemli bir özellik olan enerji sınıfına da dikkat etmek gerekir. Aldığınız ürünün fiyatının uygun olmasını tercih edebilirsiniz. Ancak enerji sınıfı düşük olduğu takdirde yakacağı elektrik ile size fazlasıyla külfet olacaktır. Tüm bu beyaz eşya alışverişinizi, zevk ve istekleriniz doğrultusunda yaklaşık olarak 20000 TL harcayarak yapmanız mümkün.

Salon Takımı ve Tekstil Ürünleri Alışverişi

İster oturma odası, ister misafir odası olarak kullanın; salon takımının olmazsa olmaz parçalarını almalısınız. Örneğin yemek odası takımı olmayan ya da abajur avize gibi tamamlayıcıları olmayan bir salon, şık olmaktan uzak kalacaktır. Bu nedenle öncelikle istediğiniz bir koltuk takımı ya da köşe takımını listenin başına ekleyin. Takımınıza uygun bir yemek odası ve TV ünitesi de alınması gerekenlerden. Bunları da kitaplık, abajur gibi tamamlayıcı ürünler ile kombin yapabilirsiniz. Salon takımınıza uygun halı, perde, kırlent gibi tekstili ürünlerini ve tabii ki avizeyi unutmamak gerekir. Orta sehpa, zihin sehpa derken salonun maliyeti ortalama 15-20 bin TL olacaktır.

Elektrikli Ev Aletleri Alışverişi

Gelin çeyizinin olmazsa olmazları arasında bulunan küçük ev aletleri, oldukça fazla çeşitte renk, model, ve marka seçeneği ile kafa karıştırıcı bir ayrıntı. Özellikle mutfak kapsamı içerisinde kullanılacak olan bu ev aletleri, işinizi çok kolaylaştıracak parçalar olduğundan, mutlaka gelin çeyizine alınması gerekenler arasında yer alır. Elbette herkesin kullanacağı ve ihtiyaç duyacağı ürün farklıdır. Ancak genel itibariyle, mutfak için mutfak robotu, çay makinesi, kahve makinesi, blender seti, tost makinesi gibi ürünlere ihtiyaç vardır. Bunların dışında elektrikli süpürge, dilerseniz şarjlı süpürge, saç kurutma makinesi ve ütü de alınması gerekenlerdendir. Bütün bu küçük ev aletleri alışverişinizi ortalama 5-7 bin TL arasında bir bütçe ayırarak yapabilirsiniz.

Mutfak Eşyaları Alışverişi

Gelin çeyizi alışveriş listesinden şüphesiz en fazla ayrıntı mutfak gereçlerindedir. Zaten “gelin çeyizinde neler olur” sorusu akıllara ilk olarak mutfak eşyalarını getirir. Pişirme ürünleri, yemek takımları, bardaklar. O kadar geniş bir yelpazeye sahiptir ki, evlenmeden aldıklarınız yetmeyip sürekli yenilerine ihtiyaç duyabilirsiniz bile. Bu yüzden işinizi kolaylaştırmak için size birkaç önerimiz olacak.

Tencere Setleri ve Pişirme Ürünleri

Pişirme ürünleri, bu listenin en önemlilerinden. Düdüklü tencere, Şahan setleri, çelik tencereler, teflon ve granitler. Çeşit çeşit ürünler olduğu gibi, bunların hepsinden birer takımın olması faydanıza olacaktır. Bu ürünleri ayrı ayrı satın alabilirsiniz. Ancak bazı markaların hepsini içerisinde bulunduran setleri mevcut. Beğendiğiniz takdirde bu setleri de değerlendirebilirsiniz. Bunların dışında kalan diğer pişirme ürünleri de borcam, cezve setleri, kek kalıpları ve çaydanlık gibi malzemelerdir m bunlardan da en az birer tane gelin çeyizi listesi yaparken eklemenizde fayda var.

Sofra Ürünleri

Öncelikle belirtmek gerekir ki, yeterli yeriniz ve bütçeniz var ise, sofra ve servis ürünlerini günlük ve misafirlik olarak ayrı ayrı almanız hem işinizi kolaylaştıracak, hem de misafir gereçlerinizin daha temiz ve uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır. Bu nedenle siz sayacağımız ihtiyaçları ikişer tane olarak düşünebilirsiniz. Öncelikle gelin çeyizinin olmazsa olmazları arasında elbette yemek takımı yer alıyor. Çeşitli renk, desen ve modellerden zevkinize en uygun olanı seçebilirsiniz. Yemek takımını alırken koyacağınız yerin kapasitesini ve kaç kişilik bir takıma ihtiyacınız olduğunu belirleyip buna göre bir takım almanız mantıklı olacaktır. Yemek takımının içerisinde ya da ayrı bir şekilde alabileceğiniz kahvaltı takımları, genellikle rengarenk tasarımlardan oluşurlar. İçerisinde servis tabağı, reçel kaseleri, zeytin tabakları, şekerlik ve çaydanlık, kayık tabaklar gibi birçok parça bulunduran setler, başka bir parça kullanmanıza gerek bırakmayacak, yeterli ürüne sahiptir. Yemeklerinizin yanında sunacağınız çatal-kaşık-bıçak takımı da gelin çeyiz listesi içerisinde mutlaka olmalıdır. Bunun yanı sıra bardak setleri de temel ihtiyaçlar arasında sayılabilir. Sofra için masa örtüsü, kumaş peçete ve runner gibi ayrıntıları da unutmamak lazım. Bütün bunların dışında kalan, mutfak masası, halı, perde, avize gibi mobilya ve aksesuar ihtiyaçlarınızı listeye eklemeyi unutmayın. Bütün bu gelin çeyizi mutfak alışverişi ihtiyaçlarınız için yaklaşık 10-15 bin TL arası bir bütçe ayırmanız gerekmektedir. Evlilik hazırlığı içinde bulunduğunuz dönemde, ihtiyacınız olabilecek bütün ayrıntıları, gelin çeyizinde olması gerekenler listesi yaparak sizlere sunduk. İhtiyacınız olacak ürünler için faydalanarak listenizi oluşturabilir, tahmini bir bütçe ayrılabilir ve ihtiyacınız olan alışverişi yapabilirsiniz. Belirtmiş olduğumuz fiyatlar, tercih edeceğiniz ürüne, ürünün sayısına, markasına ve modeline göre değişiklik gösterecektir. Bu yüzden önemli olan, ne istediğinizi çok iyi bilmeniz ve adımlarınızı bütçenize göre atmanız. Bütçe açığı oluştuğu takdirde ihtiyacınız olan diğer konularda zor durumda kalabilirsiniz. 11658