Geleneklerin En Güzel Mangalda Pişmiş Etler

Geleneksel olarak mangalda pişirilen etlerin daha lezzetli olduğu düşünülmektedir. Özellikle kalabalık gruplarla, aileyle ve sevdiklerinizle mangal başında eti..

Geleneksel olarak mangalda pişirilen etlerin daha lezzetli olduğu düşünülmektedir. Özellikle kalabalık gruplarla, aileyle ve sevdiklerinizle mangal başında eti pişirip birlikte yemek oldukça keyif veren bir etkinliktir. Yurtdışında da oldukça yaygın olan bu tarz pişirme yöntemleri genel olarak barbekü adıyla anılmaktadır. Herkesin yeme zevki farklı olabildiği gibi pişirme tekniği de faklıdır. Ancak mangal pişirmenin kendine özgü püf noktaları da vardır. Öncelikle mangal seçimi iyi yapılmalıdır. Bu konuda seçme şansı varsa dökümden yana tercih hakkı kullanılmalıdır. Böylece daha uzun süren bir sıcaklık kazanılırken ısı ve enerji kaybının da önüne geçilir. Mangal kömürü de doğru seçildikten sonra pişirilecek malzeme yani en önemli unsura sıra gelmektedir.

Mangalda et yapmadan önce

Bir gün önceden dinlendirilmiş ve genel tabiriyle marine edilmiş etlerin lezzeti her zaman fazladır. Bu nedenle iyi bir sos hazırlamak, damak zevkine uygun ve etine doğru şekilde uygulanacak bir terbiye hazırlanmalıdır. Genellikle eti yumuşatmak için yoğurt tercih edilir. İsteğe göre kekik, süt, sirke gibi terbiye malzemesi de kullanılabilir. Tavuk veya kırmızı et tercihine göre terbiye etmek damak zevkine kalmıştır. İpucu olarak terbiyeye tuz katılmaması önerilmektedir. Tuzu pişirmeden bir süre önce ya da tam mangaldayken eklemek daha yaygın bir uygulamadır.

Mangalın ve kömürün hazırlanması

Mangalın ve ızgaranın temiz olması gerekmektedir. Izgarayı yarım bir soğanla temizleyebilirsiniz. Mangalın yüksekliği doğru ayarlanmalıdır. Ayrıca kömürün miktarı da doğru ayarlanmalıdır. Yeterli miktarda kömürün harlanmasını beklemek gerekir. Kömür kırmızı rengini aldığında hazır demektir.

Pişirme

Mangalda sırasıyla sebzeler, et, sucuk pişirilmelidir. Sebzeleri etlerden önce pişirmek salatayı hazırlamak için de süre kazandırmaktadır. Etleri pişirdikten sonra sucuk pişirmek daha doğrudur.

Ne kadar pişirmeliyiz

Etlerin dinlenmiş ve yağsız olanlarını birer kez çevirerek pişirmek genellikle yeterlidir. Ancak suyunu muhafaza etmesine özen gösterilmelidir. Çatal gibi delici aletlerle pişirilen et delinir ve suyu kömüre akar. Bu da etin lezzetini kaçırır. Maşa veya ıspatulayla çevirerek pişirmek gerekir. Damak zevkine göre pişirme süresi arttırılıp azaltılabilir. Ancak çok pişirip kömüre dönüşmesi önlenmelidir. Pişirme işlemi tamamlandıktan sonra bir süre dinlenmesi gerekmektedir. Önerilen süre soğumasında fırsat verilmeden 5 dakikadır. 1465