Furkan İsminin Anlamı

Furkan İsminin Anlamı

Furkan İsminin Anlamı İsimler insanları ve karakterlerini etkiler. Çocuğa koyulan isim onun geleceğine de şekil vermektedir. Yaygın olarak bilinen erkek isimlerinden biri de Furkan ismi olmaktadır. Tanımları, özellikleri, sözlükteki anlamı, kişiye kattığı değerler, kişiye etkileri her isimde olduğu gibi bunda da vardır.

Diğer isimler gibi Furkan isminin anlamı da oldukça fazladır. İlk anlam olarak akarsu adı olarak bilinir. Yine Çok uzak olmayan diğer bir anlamı daha su birikintisi demektir. Başka anlamları araştırıldığında öcünü alan, yerde koymayan anlamına geldiği görülür. Furkan adının taşıdığı en önemli anlam ise Kur’an-ı Kerim’in diğer bir adı olmasıdır. Müslümanlar için büyük önem ve anlam taşıyan kutsal kitabın adı olması çok tercih edilen isimlerden biri olmasının en önemli nedenidir.

Türk Dil Kurumu’nun tanımına bakıldığında da kutsal kitabımızı destekler nitelikte olduğu görülür. Bu kurumun yaptığı tanımda iyiyi kötüden ayıran ve arasındaki farkı belirten anlamına geldiği görülür. Kur’an-ı Kerim’de yer alan anlam ise hak olanı batıl olandan, doğru olanı yanlış olandan ayırandır. Kur’an-ı Kerim’de geçen bir isimdir. Bu isimde bir surede bulunmaktadır. Aynı zamanda Bakara Suresi’nde de bu isim geçmektedir.

Türkiye geneline bakıldığında Furkan isminin sayısı 183644 olmaktadır. Bunun büyük çoğunluğu İstanbul’da yaşayanlardır. Bu ilde yaşayan Furkan sayısı Ankara’da ise 12736 Furkan bulunmaktadır. İzmir’de de 7079 tane bu ismi taşıyan birey vardır. Toplam rakama bakıldığında Türkiye’de oldukça yaygın olarak kullanılan bir isim olduğu görülmektedir. Türkiye sıralamasında 42. sırada yer alır. Genel sıralama olduğu için geride görünse de erkek isimleri arasında yapılan sıralamada daha önlerdedir. Sadece erkek isimleri ile yapılan sıralamada 24. sırada yer alır. Son 1 yılda doğan bebeklere verilen Furkan ismi ise 2190dır.

Her ismin bir rengi vardır. Furkan isminin rengi isteği yeşildir. Yeşil rengi evlerinde, kıyafetlerinde ve her alanda kullanmak isterler. Yeşil sevgilerini doğayı severek de gösterirler. Bitkiler ile uğraşmak en büyük hobileridir. Balkonda dahi bitki büyütmeye çalışırlar. Uğurlu rakam olan kader sayısı Furkan ismi için de vardır. 7 rakamı en sevdiği rakamdır.

Furkan ismindeki kişiler doğru ile yanlış ayırma konusunda çok hassastır. Bu neden ile çevrelerindeki kişilere her ne olursa olsun doğruyu söylemekten kendini alıkoyamazlar. Her zaman doğruyu duymak insanların hoşuna gitmemektedir. Tam bu sebeplerden dolayı da çok arkadaşları yoktur. Arkadaşları azdır ama özdür. Arkadaşlar için her şeyi yaparlar. Sevdiklerini her zaman korurlar. Kolay kolay arkadaş silmezler.

Olumlu yönü çok olan Furkan isminin olumsuz yönleri de vardır. Doğruyu yanlıştan her zaman ayırdığı ve bunu istediği için detaya çok önem verir. Gereksiz olan ayrıntılar onlar için çok önemli olabilir. Arkadaşlığını ve sevdiklerini zor seçer ve zor silerler. Ancak sildiği zamanda çok zor affederler. Bir Furkan ismindeki bireye kendinizi affettirmeniz oldukça zordur. Çıtası her zaman çok yüksektir. Zor beğenir ve zor memnun olurlar.

Furkan isminin numerolojisine bakıldığında F:7, U:25, R:21, K:14, A:1, N:17 olmak üzere toplam 85 olduğu görülür. Tek başına tercih edilse de Furkan ismine benzer olan isimler de vardır. Ahmet, Mehmet, Ömer,Mustafa, Ali, Nurkan, Burrkan, Turkan, Onurkan, Durkan, Timurkan, Songurkan, Serkan, Gürkan, Erkan, Berkan, Birkan, Tarkan, Emirkan, Hakan, Volkan, Özkan, Okan, Doğukan, Atakan, Efekan, Türkan, Barkan, Soykan, Sevkan, Pekkan, İlban, Nikan, Füsun, Figen, Ferikan bunlardandır.

Furkan ismi Kur’an-ı Kerim’de yer alan isimlerden biridir. Çocuğuna bu ismi koymak isteyenler öncelikle ismi kişiye olan etkilerini incelemelidir.

Furkan isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Bir Akarsu Adı, Su Birikintisi
  • 2 – Öcünü Onda Koyma, Öcünü Al, Öç Al
  • 3 – Hakkı Batıldan, Doğruyu Yanlıştan Ayıran Kitabımız Kur’Anı Kerim’İn Bir Adıdır.
  • 4 – İyi ile kötü, doğru ile yanlış arasındaki farkı gösteren her şey.
  • 5 – Hakkı, batıldan, doğruyu yanlıştan ayırma, tefrik. Kur’an-ı Kerim’de Bakara suresinde geçmektedir.

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

furkan-isminin-anlami-90196
Furkan İsminin Anlamı

Furkan ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Furkan ismini kullanan 183.644 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Furkan ismini kullanan 36.105 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Furkan ismini kullanan 12.736 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Furkan ismini kullanan 7.079 kişi bulunmaktadır.

Furkan isminin Türkiye sıralaması

Furkan en çok kullanılan 42. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 24. isimdir.

Furkan ismini kullananların sayısı, son bir yılda 2.190 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Furkan isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen erkek isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Furkan isminin Harf Analizi

Kişiye Furkan ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

U : Bereketi ve bolluğu çağrıştırır, bir taneden fazla olmaması kaydıyla olur.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

N : Sağduyulu bir özelliğe sahip olduğunu çağrıştırır, n harfi fena değildir.

Furkan İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Furkan ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Furkan isminin anlamını gözden geçirin!

Furkan İsminin Numerolojisi

Furkan isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

F: yedi
U: yirmi beş
R: yirmi bir
K: on dört
A: bir
N: on yedi
TOPLAM: 85

Furkan ismi Türkçe kökenli bir isimdir ve oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. İşte bazı ünlü Furkan’lar:

  1. Furkan Palalı: Türk oyuncu Furkan Palalı, “Güneşin Kızları” ve “Aşk ve Mavi” gibi dizilerde rol almıştır. Genç yaşına rağmen başarılı bir oyunculuk kariyerine sahiptir.
  2. Furkan Andıç: Türk oyuncu Furkan Andıç, “Çalıkuşu” ve “Tatlı İntikam” gibi dizilerde rol almıştır. Kendine özgü oyunculuk tarzıyla dikkat çekmektedir.
  3. Furkan Kızılay: Türk şarkıcı ve oyuncu Furkan Kızılay, “Çocuklar Duymasın” dizisindeki rolüyle tanınmıştır. Aynı zamanda müzik kariyeri de bulunmaktadır.
  4. Furkan Yaman: Türk futbolcu Furkan Yaman, Fenerbahçe’de forma giymektedir. Genç yaşında yetenekleriyle dikkat çekmiş ve Türk Milli Takımı’nda da görev almıştır.
  5. Furkan Aldemir: Türk profesyonel basketbolcu Furkan Aldemir, hem Türkiye’de hem de yurtdışında birçok takımda oynamıştır. Türk Milli Basketbol Takımı’nda da yer almıştır.

Bu, bazı ünlü Furkan’ların örnekleridir. Elbette daha birçok ünlü Furkan ismi mevcuttur.

69829