Fonksiyonel Antrenman Nedir Faydaları Nelerdir?

Fonksiyonel antrenman, vücutta bulunan farklı kas gruplarını aynı anda çalıştırarak; kuvvet, esneklik, koordinasyon, mobilizasyon ve kardiyorespiratuar uygunluğun gelişmesine yardımcı olan antrenmanlardır.

Posturü düzeltme, core bölgesi kaslarını geliştirme ve omuz mobilizasyonu açısından etkili olan fonksiyonel antrenmanların temelini, pek çok eklemin hareketini aynı zamanda aktive eden fonksiyonel egzersizler oluşturmaktadır. Çeşitli fitness akımları, crossfit gibi bazı bilindik antrenman çalışmalarının da oluşumu, farklı kas gruplarını çalıştırmaya dayanmaktadır.

Fonksiyonel Antrenmanda Neler Bilmeliyiz?
Fonksiyonel Antrenmanlar

Fonksiyonel Antrenmanda Neler Bilmeliyiz?

Fonksiyonel antrenmanlar için kişinin mükemmel bir spor geçmişi olmasına gerek duyulmaz ancak elbette spor geçmiş olanlar için daha kolay çalışma imkanı tanıyabilir. Zorluk derecesi, set tekrar sayıları ve yoğunluğu ayarlanabilen fonksiyonel antrenmanlar; anlık kondisyon, kişinin spor geçmişi, kas kuvveti ve esneklik derecesi doğrultusunda programlanabilmektedir.

Yeni başlayanlar için kendi vücut ağırlıklarını kullanarak uygulama yapmaları en sağlıklı yöntem olacaktır. Daha önce spor geçmişi olan ya da uzun ve istikrarlı bir şekilde bu antrenmanlara devam eden kişiler ise çalışmalarında dambıl, bar ve ya sağlık topu gibi ekstra ağırlıkları antrenmanlarına katarak daha fazla verim alabilirler.

İleri düzeyde olanlar için bir diğer seçenek ise antrenman çalışmalarında sabit zemin kullanmak yerine, zorluk derecesini arttırmak için pilates topu gibi sabit olmayan zeminleri tercih etmek olacaktır. Farklı zorluk düzeyleri ve kombinasyonu bulunan fonksiyonel egzersizlerden, kendinize uygun bir çalışma programı hazırlayabilirsiniz.

Fonksiyonel Antrenman Alternatifleri;

Fonksiyonel Antrenman Alternatifleri;

  1. Esneklik ve genel stabilizasyonu arttırmayı amaçlayarak yapılan direnç bandı çalışmaları,
  2. Belirli kas gruplarını hedefleyen ve kas gücünü arttırmaya yönelik uygulanan dumbıl ve kettlebell gibi ağırlık destekli yapılan egzersizler,
  3. Core bölgesinde bulunan kasların kuvvet ve dayanıklılığını arttırmak amacıyla yapılan plank egzersizi ve kombinasyonları,
  4. Bütün kasları kaplayan miyofasiyel dokunun güçlenmesini sağlayan; halat, ip, kum torbası gibi tüm vücudu çalıştırabilen egzersizler,
  5. Şınav, barfiks, dips ve squat gibi kendi vücut ağırlığınızı kullanabileceğiniz egzersiz hareketlerini tercih edebilirsiniz.
Fonksiyonel Antrenman Bize Ne Kazandırır?
Fonksiyonel Antrenman Alternatifleri

Fonksiyonel Antrenman Bize Ne Kazandırır?

Fırlatma, itme, çökme, zıplama, çömelme gibi egzersizleri, değişik sıra ve sürelerle uygulamak vücyt esnekliği için oldukça önemlidir. Vücudunuzun günlük yaşamda dahil olmak üzere işlevsellik kazanmasında etkili olan fonksiyonel antrenman çalışmaları; hız, esneklik, denge ve dayanıklılık kazandırmaya yardımcı olur.

İri ve ufak demeden tüm kaslarınızın, en doğal yollarla aynı anda ve doğru bir sırayla çalışmasını sağlayan fonksiyon antrenmanlar; uzun ve düzenli yapılması halinde tendonlarınıza, ayaklarınıza ve omurganıza binen yükün dengelenmesini sağlayarak duruşunuzu da olumlu yönde değiştirecektir.

Fonksiyonel egzersiz uygulamalarınızda; vücut duruşunuzu gözlemlemeli, tekrar sayınızı gün geçtikçe arttırmalı ve antrenmanı bitime sürelerinize dikkat etmelisiniz. Vücudunuzda gerçekleşen değişimleri, en kolay bu veriler ile tespit edebileceksiniz. Aynı çalışmayı, her defasında aynı sürelerde bitirmemeli, ne kadar yol kat ettiğinizi görmelisiniz.

Fonksiyonel Antrenman mı, Kardiyo mu?

Aslında bu sorunun cevabı, sizin nasıl bir sonuç elde etmek istediğiniz, antrenman yapma amacınız ile doğru orantılıdır. Hedefiniz fit görünmek, gün içinde aldığınız kaloriyi harcamak yada kilo vermek ise tercihinizi fonksiyonel antrenmandan yapabilirsiniz.

Hedefiniz kilo vermekten ziyade, spor performansınızı arttırmak ise kardiyo antrenmanlarına yönelmelisiniz. Fonksiyonel antrenmanlara kıyasla, kardiyo çalışmaları; vücudun laktik asit ve kan akışı yönetimini etkiler, mental dayanıklılığınızı test eder, vücut kuvvetinizi çok daha yüksek düzeyde etkiler.

Dilerseniz bu iki antrenman grubunu kombinleyerek de program yapabilirsiniz. Hem sağlığınız, hem de hedeflerinize ulaşmak için son derece etkili bir antrenman programı elde etmiş olacaksınız. Kas çalışmalarını esas alan egzersizler de antrenman programına alınarak, daha verimli çalışmalar yapabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap