Folik Asit Hapı, Kullanımı, Faydaları

Folik asit, suda çözülme özelliği olan B grubu birvitamindir; özellikle hamilelik öncesi ve sürecinde destek besin olarakkullanılır. İnsanlarda metabolik olarak aktif olan ve gıdalarda bulunan folikasit formu ise ‘folat’ veya ‘folasin’dir. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumundaönemli bir rolü olan folik asit beyin sinir dokularını geliştirmeye de yardımcıolur. Folat açısından en zengin besin kaynakları tahıllar, koyu yeşil sebzelerve narenciyedir.

Hamilelik dönemi için hayati değeri olan folik asit, bebeğinsağlıklı gelişimi ve annenin sağlığı için mutlaka alınmalıdır. Doktorlar, doğumkusurlarını önlemek ve bebeğin beyin gelişimini güçlendirmek için anneadaylarına folik asit takviyesi önerir. Kadınların, hamile kalma kararıaldıklarında 400 mikrogram folik asit almaları ve hamilelik dönemi boyunca butakviyeye devam etmeleri önerilir. Bebekte otizm gibi pek çok gelişimgeriliğinin gebelik döneminde folat eksikliği nedeniyle oluştuğukanıtlanmıştır.

Bu makalede ve Folik Asit Hapı Folik Asit Kullanımı Folik Asit Faydaları Folik Asit Eksikliği Folik Asit hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Folat Vitamini Nedir?

Folik asit, B9 vitamini ve folat olarak da bilinmektedir. Folik asit vitamini ismini ise folat-polisin birleşiminden almaktadır. Bu vitamin, doktor Mitchell ve arkadaşları tarafından 1941 yılında yeşil yapraklı sebzelerde keşfedilerek ismini almıştır.

Folik Asit Hapı Ne İşe Yarar?

Bu hap, hamilelik öncesi ve döneminde, anne ve bebeksağlığının gelişimi için kullanılmaktadır. 5 mg dozundaki folat hapları, günlükolarak düzenli şekilde alınmalıdır. Folat hapı kullanılmasının nedeni, buvitaminin vücutta yeteri kadar depolanmamasıdır. Bu nedenle gıdalarda bulunanfolikasit, hamilelik dönemi için yeterli değildir ve ek olarak alınmalıdır.

Folik  asit, anne rahmindeki bebeğin omurilik ve beyin gelişimini sağlamaktadır. Bu nedenle gebelerin her gün düzenli olarak folik asit alması önerilmektedir. Eczaneden çok uygun bir ücret ile temin edilen bu haplar, vücudun ve bebeğin günlük ihtiyacını karşılamaktadır. Folik asit kullanan anne adaylarının bebeklerinde otizm gibi hastalıklar oluşmamaktadır.

Folik Asit Nasıl Kullanılır?

Folik asit, diğer tüm vitamin kaynakları gibi tüketilen gıdalar yolu ile alınmaktadır. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, narenciye ve tahıl çeşitleri, folikasit ihtiyacı için her gün düzenli olarak tüketilmelidir. Ancak, vücutta depolanmayan folik asit ihtiyacı sürekli olarak devam etmektedir.

Bu nedenle gebelik döneminde anne adayları, ihtiyaç duydukları folik asit miktarını ek olarak almaktadır. Doktor tavsiyesi olan folik asit miktarı gıdalara ek olarak karşılanmaktadır. Folat hapı, ilaç kullanımında olduğu gibi günlük olarak önerilen miktarda tüketilir.

Folik Asit İlaçlarını Kimler Kullanmalıdır?

Folat hapları, hamile kalmak isteyen ve hamileliği devam eden anne adayları tarafından kullanılmalıdır. Bebeğin gelişimi için büyük öneme sahip olan folik asit, olası sağlık sorunlarını önlemek için takviye olarak ta alınmaktadır. Doktorlar, kadınlara, hamile kalmak istedikleri süre zarfında, hamilelik döneminde ve sonrasında folat takviyesi vermektedir. Sağlıklı bir bebek gelişimi için çok önemlidir.

Gebelik Döneminde Ne Kadar Folik Asit Alınmalı?

Folikasit, diğer vitamin ve mineral gruplarında olduğu gibigünlük olarak alınmalıdır. Hamilelik döneminde ise bu alım miktarı artışgöstermektedir. Her gün gıdalardan ve takviyelerden alınması gereken folatmiktarı, dünya sağlık örgütü tarafından belirlenmiştir. Günlük olarak alınmasıgereken folat miktarı;

 • Hamile kalmaya çalışan kadınların günlük folat miktarı 400 mcg,
 • Hamilelik döneminin ilk üç ayı içerisinde günlük 400 mcg,
 • Hamilelik döneminin dört ve dokuzuncu ayları arasında günlük 600 mcg,
 • Emzirme döneminde ise günlük 500 mcg folik asit alınmalıdır

Folik Asidin faydaları

Anne adaylarına ve bebeğe faydaları;

 • Folik asit, nöral defekti ve spina bifida riskini büyük ölçüde azaltmaktadır. Spina bifida, anne rahmindeki bebekte meydana gelen açık ve ayrık omurga anlamına gelmektedir.
 • Folik asit, otizm gibi pek çok önemli gelişim geriliği sorununu önlemektedir.
 • Doğum sırasındaki düşük riskini azaltan folik asit, aynı zamanda rahimdeki yetersiz büyümeyi de engellemektedir.
 • Folik asit, erken doğum riskini azaltmaktadır.
 • Bebeklerde oluşan yarık dudak ve damak sorunlarını önlemektedir.
 • Preeklampsi olarak bilinen yüksek tansiyon, idrarda protein ve ödem oluşumu gibi gebelik komplikasyonları riski folik asit kullanımı ile engellenmektedir.

Folik Asidin İnsan Sağlığına Etkileri

Kalp Sağlığını Korur:B grubu vitamin sınıfında olan folik asit, kalp hastalıklarına yol açan homosisteinseviyelerini korumaktadır. Eksikliği ise kardiyovasküler rahatsızlıklara (kalpve kan damarları hastalıkları) yol açmaktadır.

Alzheimer Hastalığını Engeller: Folik asit, yaşlılığa bağlı olarak gelişen hafıza kaybını önlemektedir. Yapılan klinik araştırmaları, alzheimer riskini önlemek için gıdalardan ve takviye olarak folat alınması gerektiğini ortaya koymuştur.

Kötü Kolesterolü Düşürür: Düzenli olarak yeterli seviyede alınan folik asit miktarının LDL olarak bilinen kolesterolü düşürdüğü kanıtlanmıştır.

Diyabet Hastalığına İyi Gelir: Folik asit, trigliserid (kandaki bir değer) dağılımı üzerinde etkili bir bileşendir. Kanda bulunan ve enerji için kullanılan trigliserid düzeyinin yüksek olması, diyabete ve karaciğer hastalıklarına yol açmaktadır.

Kırmızı Kan Hücreleri Üretiminde Etkilidir: Folik asidin bir diğer faydası ise kan hücre üretimindeki rolü ile kendini göstermektedir. Bu nedenle folik asit eksikliği, vücudun kansere karşı dirençsiz kalmasına neden olmaktadır.

Kanser Riskini Azaltır: Yemek borusu, servikal ve beyin dahil birçok kanser hastası üzerinde yapılan araştırmalarda düşük folik asit oranları gözlenmiştir. Kanser hastalıklarının en temel nedeni DNA hasarıdır. Folik asit, DNA ve RNA sentezinde önemli rol üstlenir ve bu da sağlıklı hücre bölünmesini sağlar.

Saç ve Cilt İçin Faydalıdır: B grubu vitamini olan folik asidin en iyi bilinen faydalarından biri, saç ve cilt sağlığını korumasıdır. B vitamin grubu, saç köklerinin güçlenmesini sağlayarak daha parlak canlı görünmesine neden olur. Aynı zamanda cilt kusurları ve sorunları da folik asit alınımı ile birlikte ortadan kalkar.

Folik Asit Eksikliği

Folik asit eksikliği, her yaş gurubunda kendini göstermeklebirlikte genellikle doğum sonrasında önem kazanmaktadır. Gebelik ve emzirmedöneminde annede meydana gelen folat eksikliği, bebeğin sağlığını da olumsuzbiçimde etkilemektedir. Bu durumun en önemli belirtileri DNA ve omurilikoluşumunda gözlemlenmektedir. Folat eksikliğinin sonuçları ise;

 • Hamilelik sürecinde önemli ölçüde yaşanan folik asit eksikliği, anansefaliye neden olabilmektedir. Anensefali, bebeğin kafatası ve beyninin bir kısmının oluşmaması olarak tanımlanır. Bu sağlık sorunu ile dünyaya gelen bebekler, genel olarak uzun süre hayatta kalamamaktadır. Düzenli folik asit takviyesi, bu sorunun oluşumunu büyük ölçüde engellemektedir.
 • Nöral tüp defekti, en sık karşılaşılan doğum sorunudur. Omurilik ve beyin gelişiminin tamamlanmaması olarak bilinen nöral tüp defektinin temel nedeni folik asit eksikliğidir.
 • Folik asit eksikliği bebeklerde yarık dudak ve damak sorunlarına yol açar.
 • Hamilelik sürecinde yeterli seviyede folik asit alınmaması, düşük ve erken doğum riskini meydana getirmektedir.
 • Folat eksikliğinin diğer sonuçları ise inme, diyabet, kalp rahatsızlığı, bazı kanser türleri ve erkeklerde sperm azlığı olarak sıralanabilmektedir.

Folik Asidin Yan Etkileri

Tüm mineral ve vitamin değerlerinin günlük alım miktarıfarklılık göstermektedir. Folik asit de diğer vitaminler gibi, vücudun günlükihtiyacı kadar alınmalıdır. Gereğin fazla alınan folik asit takviyesinin yanetkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler;

 • Günlük olarak alınan 1000 mikrogramın altındaki folik asit, yetişkin bireyler için faydalıdır. Ancak folik asidin fazla alınması halinde; mide rahatsızlığı, ishal, karın krampları, bulantı, sinirlilik durumu, uyku sorunu, gaz ve deri reaksiyonları gibi yan etkilere neden olur.
 • Gebelik ve emzirme döneminde uygun miktarda alınan folat, büyük bir öneme sahiptir ve bebekteki vücut kusurlarını önlemektedir. Ancak yan etkilerinden korunmak için günlük dozdan fazla alınmaması gerekir.

Folik Asit İçeren Gıdalar

Paragraf

Koyu yeşil yapraklı sebzeler, yulaf ezmesi, mercimek, kurufasulye, ıspanak, marul, maydanoz, kara lahana, bezelye, bamya, kuşkonmaz,brokoli, avokado, karnabahar, kereviz, mısır, portakal, greyfurt, mandalina velimon.

 

17077