Fileto Et Kesmenin En Önemli Püf Noktalarına Göz Atın

Fileto et denildiğinde herkes bir et türü olduğunu anımsasa bile aslında bunun bir kesim tekniği olduğunu söylemek gerekiyor. Tabii ki her et için uygulamak pek mümkün değil. Ancak et türünden ziyade kesime verilen isim olduğu için pek çok yiyecekte tercih edilmektedir. Balık bunlar arasında çokça bilinmesine rağmen kırmızı et ve hatta beyaz et için de gayet yaygın bir kullanımdır.

Fileto yapmadan önce doğru et tercihinin öneminden söz etmiştik. Bu aşamada önceliği buna ayırmak gerekiyor. Eğer kırmızı et tüketecekseniz dana eti için kontrfile ya da bonfile kısmından almanız en doğrusu olacaktır. Benzer şekilde kanatlı hayvanlar yani beyaz et için de bu durum geçerlidir. Tavuk bonfile ile yapılarak lezzetli bir yemek çıkarılabilir.

Ördek, hindi ve tavuk için göğüs kısmında bulunan bonfileden hazırlanmaktadır. Tümünde aynı metot uygulanır ve beyaz et için bu yüzden biraz daha basittir. Kırmızı et ise dokusu sebebiyle fileto yaparken biraz daha zorlayabilir. Bu sebeple Avrupa’da daha çok tercih edilirken ülkemiz ve geleneksel mutfağımızda kuşbaşı kesim daha da popülerdir.

Fileto Et Kesmenin En Önemli Püf Noktalarına Göz Atın

Balık Etinde Fileto Kesim

Balık için omurgası ayrılmış olması önemli bir unsurdur. Fileto tüketilen balık türlerinde omurga, iç organları, kılçık, yüzgeç gibi kısımlar ayrılır. Geriye kalan etin durumuna göre somon gibi yoğun etli balık türlerinde fileto kesim daha yaygın gözlemlenir.

Yemeğinizi hazırlarken kırmızı et, beyaz et ya da balık için fileto tercih edeceğiniz zaman kesme tahtanızı ve bıçağınızı hazırlayın. Ardından kesim işlemine başlamak için fileto için uygun olan et tipini önünüze alın. Kırmızı etlerde bonfile kısmı zaten kemiksiz bir et dokusu olduğu için eti yatay biçimde kesme tahtasına yerleştirin.

Ardından sağ tarafından başlayarak sol tarafa doğru ince bir kesi atarak adeta eti dilimler gibi kesimi sürdürün. Beyaz et için alacağınız göğüs bonfilede de aynı yöntemi uygulayarak net sonuca varabilirsiniz. Beyaz et kesiminin daha kolay olması daha düzgün bir fileto yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Balık içinse genellikle hazır olarak fileto haline getirilmiş satışlar yapılır. Somon ve mezgit ise fileto denildiğinde ilk akla gelen balık türleridir. Omurgasız ve kılçıksız olduğundan balık sevmeyen insanların bile rahatlıkla tükettiğini görebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap