Fettah İsminin Anlamı

Fettah İsminin Anlamı Nedir?

Fettah İsminin Anlamı Yüz yıllardır toplum içerisinde insanlara konulmuş olan ve insanlar üzerinden iletişim de büyük önem farz eden isimler bizi biz yapan en büyük özelliklerdendir. Her ismin farklı anlam ve değerleri bulunmaktadır. Bu anlam ve değişiklikler isimden isime göre ayrılır. Bazı isimler anlam gereği diğer isimler arasında öne çıkar. İsim koyarken en dikkat edilen unsur anlamı güzel olmasıdır. Bu anlamlı ve güzel öne çıkan isimler arasında yer alan Fettah isminin anlamı oldukça değerlidir. Anlamı olarak bakıldığı zaman Fettah ismi  kuranda geçen Allah’ın isimleri arasında yer alır ve yer alması ile değerli isimler arasında oldukça sevilir. Tam olarak anlamı iyilik kapılarını açan, manevi kapıları açıp maddi engelleri ortadan kaldıran anlamına gelmektedir.
 

Yaşadığımız ülke Türkiye’ de her ismin Türk dil kurumuna göre anlamları olmuştur. Bu anlamlar isimler arasında değişiklik göstermektedir. Bu anlamda Fettah isminin anlamı değerli manevi yönü oldukça ilgi çeken olduğu gibi Türk dil kurumuna göre de anlamı bulunmaktadır. Akıllarda kalan Fettah TDK deki anlamı; üstün gelmiş, zafer kazanmış anlamına gelir.

Aileler tarafından koyulan her ismin araştırılması ve analizi yapılmıştır. Değeri ve özelliği bakımından Fettah isminin anlamı olduğu gibi analizi de bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonunda bu anlamda bakıldığı zaman Fettah isminin analizi sayısal olarak yaşadığımız ülke Türkiye’de toplam olarak 4.407 adet bu isme ait insan bulunmakta. Aynı zamanda sıralama olarak 1.407. sırada yer almaktadır. Türkiye’nin güzel şehri İstanbul da toplam 554 tane Fettah ismi bulunmaktadır.

İsimlerin anlamlarına bakılırken güzel anlamlı olanları genelde konulması istenmektedir. Aileler tarafından koyulan Fettah isminin anlamı güzel olduğu gibi kişilik analizi olarak ta oldukça ilgi çekmektedir. Araştırmalar sonunda Fettah isminin kişilik analizi olarak da yorumlamalar şu şekildedir; Anlayışlı yapıya sahip aynı zamanda sorumluluklarından kaçınmayan bireylerdir. Hayal kurmayı seven ve yeniliklerden hoşlanmamaktadırlar. Kendinden çok etrafındaki insanları düşünen insanlardır. Okumayı seven iş yaşantısında da oldukça başarıya sahip kişilerdir. Aynı zamanda sakin güvenilir ve mazlum yapısı ile insanlar üzerinden dikkat çeken bir özelliği vardır. 

İsimler arasında Fettah isminin anlamı ve kişilik özelliklerini seven insanlar oldukça fazla olmaktadır. Doğacak diğer çocuklarına da bu isme benzer isimler arayan insanlar da oldukça fazla olmaktadır. Bu anlamda bakıldığı zaman Fettah ismine benzer isimler de olmaktadır. Bu isme benzer isimler; Berzah, Ferah, Neslişah, Nigah, Nurmah, Nursabah, Rabah, Refah ve Segah gibi isimler olmaktadır.

İslami açıdan uygun isimler koymak insanlar için önemli bir unsurdur. Bu anlamda sevilen ve konulan Fettah isminin anlamı güzel olduğundan ziyade İslami açıdan uygun mu diye sorular sorulmaktadır. Bu konuda Fettah ismi caiz mi diye sorulan sorulara bu isim caiz isimler arasında yer almaktadır. İslami anlamda kuranda geçen oldukça anlamlı ve değerli bir isim olmaktadır.

fettah-isminin-anlami-97278
Fettah İsminin Anlamı

Popüler ve değerli Fettah isminin anlamı seven aileler bu isme ait ünlüler var mı diye merak etmişlerdir. Sanat dünyası oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Her ünlü kişilerin farklı isimleri ve kişilik özellikleri bulunmaktadır. Bu anlamda Fettah ismine sahip olan ünlüler sorulduğu zaman en bilinen isim sanat dünyasında şarkıları ile yer almış ve oldukça takip edilen isim Fettah Can olmaktadır. Bunun dışında bu isme ait olan henüz bir ünlü bulunmamaktadır. Fakat ilerleyen dönemlerde bu isme sahip ünlü olması da imkânsız değildir. Sebep olarak bakıldığı zaman sanat dünyası sevilen bir alan olduğu için genç nesiller tarafından her gün yenilenmektedir.

Fettah isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 6 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Yiğit, Mert. Binici, At Yetiştirici.
  • 2 – Açan, Açıcı, Zafer Kazanmış, Üstün Gelmiş.
  • 3 – Kullarının Kapalı İşlerini Açan, Cenab-I Hakkın İsimlerinden.
  • 4 – Fetheden, açan
  • 5 – Allah’ın adlarındandır.
  • 6 – Allah’ın isimlerinden birisidir. Bkz. Fettâh

Cinsiyeti: Erkek
Kökeni: Farsça/Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Fettah ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Fettah ismini kullanan 4.385 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Fettah ismini kullanan 537 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Fettah ismini kullanan 176 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Fettah ismini kullanan 237 kişi bulunmaktadır.

Fettah isminin Türkiye sıralaması

Fettah en çok kullanılan 1573. isimdir.

Erkek isimleri arasında, en çok kullanılan 753. isimdir.

Fettah isminin Harf Analizi

Kişiye Fettah ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

T : Duygularını zor açabilen birini akılda uyandırır,T harfini çok tercih edilmemelidir.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

H : Sakin ve durağan anlamı uyandırılır,olmazsa da olur.

Fettah İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Fettah ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Fettah isminin anlamını gözden geçirin!

Fettah İsminin Numerolojisi

Fettah isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

F: yedi
E: altı
T: yirmi dört
T: yirmi dört
A: bir
H: on
TOPLAM: 72

Fettah ismini taşıyan bazı ünlü kişiler:

  1. Fettah Can: Türk pop müziği sanatçısı Fettah Can, birçok hit şarkıya imza atmıştır. “Aşkın Gözyaşları” ve “Rüzgar Ektim Fırtına Biçeceğim” gibi şarkılarıyla tanınmıştır.
  2. Fettah Tamince: Türk iş insanı ve otel işletmecisi Fettah Tamince, birçok büyük projenin sahibidir. Özellikle turizm sektöründe önemli yatırımlar yapmıştır.

Bu, bazı ünlü Fettah’ların örnekleridir.

82624