Felek İsminin Anlamı

Felek İsminin Anlamı

Felek İsminin Anlamı Bebek bekleyen anne baba adayları, bebeklerin cinsiyetlerini öğrendikten sonra isim arayışına girmektedirler. Tercih edilen isimlerden bir tanesi de Felek ismidir. Bu nedenle kişiler Felek isminin anlamı nedir? hakkında bilgi edinmek isterler.

Felek ismi unisex olarak kullanılan bir isimdir ve hem kız çocuklarına hem de erkek çocuklarına verilebilir. Kuran-ı Kerimde de geçen Felek ismi, Arapça kökenlidir. Yasin Süresi 40. Ayetinde ve Enbiya Süresi 33. Ayetinde geçmektedir.  Felek isminin Kuran’daki anlamı felek ve yörüngedir. Felek isminin TDK’ya göre anlamı dünya, âlem, gökyüzü, baht, şans ve talihtir. Çocuğunuza vermek istediğiniz Felek ismi başka anlamlara da gelir. Bunlar; mehter musikisinde zilli bir çalgı, kızak, topaç, kayığın kolayca çekilebilmesi için kullanılan kertikli ağaçlar.

Felek isminin istatistiki rakamları incelendiğinde Türkiye genelinde 4665 kişinin bu isme sahip olduğu görülmektedir. En fazla kullanılan il 544 kişi ile İstanbul’dur. Bunu 102 kişi ile İzmir, 48 kişi ile de Ankara takip etmektedir. Türkiye sıralamasında isimler arasında 1530. Sırada bulunur. Unisex isimler arasında ise 95. Sırada yer alır.

Felek isminin özellikleri incelendiğinde, eğlenceli, herkes ile dost olabilen, alımlı ve çekici olduğu görülür. Karşısındaki insanın kalbini kolayca kazanabilirler. Sabit fikirli olmayan bu isme sahip kişiler, bazen çok samimiyken bazen de kalp kırıcı olabilirler. Her ismin kendine özgü bir kader sayısı bulunmaktadır. Felek isminin kader sayısı da 5’dir. Rengi ise kırmızıdır.

İnsanlar ismin anlamı kadar ismin analizini de merak etmektedir. Felek isminin analizi yazıda bahsedildiği gibidir. Felek isminin olumlu yönlerine bakacak olursak eğer; özgürlükçü bir ruha sahiptirler. Arkadaş canlısı kişilerdir. Sıcakkanlı bir yapıya sahiptirler. Küçük şeyler ile mutlu olabilen kişiler, şakacı, sempatik, dışa dönük, çekincesiz ve iyimserdirler. Aktif olmayı severler ve spora fazla meraklıdırlar.

Olumsuz yönlerini değerlendirecek olursak Felek ismini taşıyanlar, kolayca incinebilirler. Aşırı duygusal oldukları kadar duygularını da çok iyi bastırırlar. Asla vazgeçmeyen ve kuşkucu bir karaktere sahiptirler.

Felek isminin fiziksel özellikleri değerlendirildiğinde; bu kişilerin saçlarının gür, dalgalı ve kalın olduğu dikkat çekmektedir. Yüz yapısı geniş ve açıktır.  Düz ve geniş bir alın yapıları bulunur. Kaşları eğri, gözleri ise yuvarlak ve büyüktür. Dik, enerjik bir duruşa ve sağlıklı görüntüye sahiptirler.

Aile çoğu zaman çocuğuna isim koymayı düşündükleri ismin kişilik analizini de araştırırlar. Felek isminin kişilik analizi şu şekilde yapılmaktadır; acele iş yapmayı sevmezler ancak gereken planı yaparak yapacakları ise zamanından önce bitirirler. Tanıştıkları yeni insanlar ile çekindikleri için iletişim kurmakta zorlanırlar. Liderlik vasfına sahip değillerdir çünkü başkalarını kontrol etmeyi sevmezler. Hoşgörülü bir yapıya sahiptirler. Ayrıca zamanlarının büyük çoğunluğunu hayal kurmak ile geçirdikleri için hayalperesttirler.  

felek-isminin-anlami-52842
Felek İsminin Anlamı

Felek ismi caiz mi sorusu da çok sık karşımıza çıkmaktadır. Felek isminin çocuklara verilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Bu nedenle caiz isimler listesinde yer almaktadır. Ebeveynler Felek isminin anlamını öğrenerek bebeklerine bu ismi verebilirler.

Felek ismine benzer isimler hangileridir diye bakacak olursak eğer şu isimlerin listesi karşımıza çıkmaktadır; Felak, Felah, Feleytun,  Feliz, Felin, Melek, Elif Melek, Nurmelek, Aymelek, Selek, Sermelek, Şahmelek, Dilara Melek, Dila Melek, Hurimelek, Dilek, Nurdilek, Çilek, Bilek, Gürdilek, Özdilek, Erdilek, Ağdilek.

Felek ismi aynı zamanda sinema ve dizi isimlerinde de geçmektedir. Felek isimli sinema ve diziler; “Felek”, “Felekten Bir Gece”. Şarkı ve türkülere de konu olmuştur. “Değme Felek” isimli türkü en çok bilinenler arasındadır. Felek isimli ünlüler arasında Süleyman Felek ve Burhan Felek isimlerine rastlanmaktadır. 

felek-isminin-anlami-29009
Felek İsminin Anlamı

Felek isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 4 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Buyruk, emir
  • 2 – Gökyüzü.
  • 3 – Dünya, alem
  • 4 – Baht, talih, şans

Cinsiyeti: Üniseks
Kökeni: Arapça
Kuran ‘da geçiyor.

Felek ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Felek ismini kullanan 4.665 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Felek ismini kullanan 544 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Felek ismini kullanan 48 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Felek ismini kullanan 102 kişi bulunmaktadır.

Felek isminin Türkiye sıralaması

Felek en çok kullanılan 1530. isimdir.

Üniseks isimleri arasında, en çok kullanılan 95. isimdir.

Felek isminin Harf Analizi

Kişiye Felek ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

F : Uysal, güvenilir anlamı uyandırır,bu harf isminizde olabilir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

L : Sanatsal yeteneğe bir kişiliğe sahip izlemi yaratır, l harfi isimde barındırabilir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

K : Başarılı, unvan sahibi çağrışımda bulundurtur,en az bir tane bulundurması çok iyidir.

Felek İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Felek ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Felek isminin anlamını gözden geçirin!

Felek İsminin Numerolojisi

Felek isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

F: yedi
E: altı
L: on beş
E: altı
K: on dört
TOPLAM: 48

76878