Evde Pide Yapımında Lezzeti Üst Noktalara Çıkarabilirsiniz

Evde Pide Yapımında Lezzeti Üst Noktalara Çıkarabilirsiniz. Pide çeşitleri neredeyse tüm yörelerde farklı standartlarla karşımıza çıkabiliyor. Dolayısıyla insanların damak tatlarını belirleyen en önemli unsurların başında da içeriği geliyor.

Fakat içerisindeki malzemeler kadar önemli olan pek çok husus var. Bunların başında hamur geliyor. Ayrıca pişirme tekniği lezzeti etkileyen en temel faktörlerden birisidir. 

Dolayısıyla evde yapıldığı zaman dışarıda yenilen pide ile arada bir lezzet farklılığı oluşuyor. Bunun çözümü ise oldukça basit.

Çünkü evde de kendiniz yapacağınız bir pide ile harikalar yaratabilirsiniz. Adım adım ilerlendiğinde hem hamur hem de içi ve pişirme tekniğiyle en iyi sonuca ulaşmak sandığınızdan çok daha basit. Birkaç püf noktayı baz aldığınız zaman evde birbirinden harika pideler yapabileceğinizi fark edeceksiniz. 

Evde Pide Yapmak Mümkün Mü?

Evde Pide Yapmak Mümkün Mü?

Tabii ki çoğunlukla odun fırınında pişirilen pide gibi kültürel yiyeceklerin ev ortamında hazırlanması bu noktada sorun olabiliyor. Aslında normal fırınlarda da pişirmek mümkün diyebiliriz.

Keza pek çok restoranın fırınları artık odun değil elektrik ya da doğalgaz gibi alternatiflerle değişti. Yani evinizdeki fırını kullanarak pide yapmak aslında çok zor değil.

Lezzetini tıpkı dışarıda parmaklarınızı yediğiniz noktaya çekebilmek ve aynı zamanda ekmek yiyormuş hissini ortadan kaldırmak için bazı detayları önemsemek zorundasınız. Başlıca hatalardan birisi hamur ve hamur harcını hazırlarken yapılan uygulama yanlışlarıdır. Bu yanlışları ortadan kaldırdığınızda ise lezzete doğru yolculuğunuz başlayacaktır. 

Evde Yapılan Pidenin Lezzetini Arttırmak

Evde Yapılan Pidenin Lezzetini Arttırmak 

Pide yapımının en temel noktalarından birisinin hamur olduğunu artık biliyoruz. Haliyle bir hamur işi ya da ekmek yapmadığımızın bilincinde davranarak hamur harcını buna göre hazırlamalıyız.

Kesinlikle pide hamurunda yoğurt, süt ve benzeri ürünler kullanılmamaktadır.

Kullanmanız gereken malzemeler standart bir hamur için şart olan su, tuz, un, maya ve tercihen toz şekerdir. 

Bu malzemelerin karışımıyla elde edeceğiniz hamur harcını yoğurmaya başlayarak uygun forma getirmelisiniz. Yoğurma işlemini kısa tutmak mayalanmasını geciktireceği ya da önleyeceği için net bir sonuç alamayabilirsiniz.

Oysa mayalanmayı hızlandırmak için güzelce yoğrulmalı ve dinlenmesi için bir süre bekletilmelidir. 

Bekleme işlemi hamur mayalandıktan sonra sonlandırılabilir. Ardından pide için uygun olan şekle gelecek boyutlarda hamuru bölebiliriz. Evde yapacağınız bir pide için boyutları tamamıyla size kalmış.

Ayrıca içerisine eklenecek malzemelere göre boyutu şekillendirilebilir. 

Tercihen kuşbaşı ya da kıyma gibi etli pideler her zaman tercih sebebi olduğu için evde yapılırken de bu malzemeler olmazsa olmazdır. Fakat vejetaryen olanlar için yalnızca kaşar, mantar gibi ürünlerin kullanımı mümkündür.

Burada et kullanılması durumunda etin kesinlikle yağlı olması gerek. Hatta bol yağlı kıyma bunun için en ideal seçimdir. 

Pide içinin hazırlanması esnasında tabii ki kıyma veya kuşbaşı dışında iç harcına domates, biber ve baharatlar eklenmektedir. Bunların olabildiğince ufak doğranması iç harcının lezzetine lezzet katacaktır.

Ayrıca bol yağlı etle birleştiğinde bir bütün haline gelecektir. 

Eğer kullandığınız et yağsız tarafından ise iç harca her pide için 3-4 kaşık kadar zeytinyağı ekleyerek sağlıklı bir biçimde yağlandırabilirsiniz. Soğanla harmanlandığında köfte kıvamından daha yayvan ve hatta biraz olsun sıvı bir harç oluşturmanız önerilmektedir. Hamurun iç kısmına harcı dahil ettikten sonra kenarlarını kapatarak üst kısmı açık kalacak şekilde fırınlamaya hazırlayabilirsiniz. 

Evde pratik bir biçimde yapacağınız ve lezzetiyle dışarıda yediğiniz pide ile yarışabilmesi için son hamle ise pişirmedir. Pişirme aşamasında hız önemlidir. Çünkü pide gibi fırın lezzetlerinin pişirme süresi kısa, ısısı yüksektir. Referans olarak 300 derecelik bir ısıda pişirilmesi en çok tavsiye edilen unsurdur. Evde 300 dereceye ulaşan bir fırın olmaması durumunda pişirme süresi uzayacak, pide hamuru ise istenilen standartta olmayacaktır. Fırında hamurun piştiğini gördüğünüz zaman içinin yemek için en ideal seviyede olduğunu anlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.


Giriş Yap