Evde İncir Kurutmanın En Doğal Yolu ve Saklama Yöntemi

Evde İncir Kurutmanın En Doğal Yolu ve Saklama Yöntemi. İncir türleri arasında bilinen 800 civarı farklı seçenek vardır. Ülkemizde de yetişmekte olan meyvenin kuru olarak tüketilmesi en az yaş tüketimi kadar yoğundur.

Sindirim Sistemini hızlandırarak daha stabil çalışmasını sağlayan bir meyve olması bu amaçla kullanılmasını yaygınlaştırıyor. Fakat bunun haricinde de pek çok faydası olduğunu söylemek gerek. Özellikle sahip olduğu vitamin ve mineraller bunu özetlemeye yetiyor.

Taze olarak 100 gram incir tüketildiğini varsayarsak enerji bakımından 63 kilokalorilik bir miktar söz konusudur. Fakat 100 gram kuru incir tükettiğimiz zaman bu enerji miktarı 284 kilokalori seviyesine çıkar. Yani bir bakıma kat ve kat fazlasını almış oluruz.

Üstelik kalsiyum açısından süt ile yarışabilecek kadar zengindir. A, B1, B2 ve C vitaminlerinin yanı sıra mineralleri de vücudumuzun ihtiyaç duyduğu enzimleri sağlar. Bunlar arasında demir, fosfor, potasyum, sodyum ve manganez bulunur.

Evde İncir Kurutma İşlemi Nasıl Yapılır?

Evde İncir Kurutma İşlemi Nasıl Yapılır?

Evde İncir Kurutma İşlemi Nasıl Yapılır?. Kuru incir bir noktada yaş olarak tüketilmesine kıyasla daha fazla enerji verdiği için sporcular ve diyet yapanlar tarafından sıkça tüketiliyor.

Daha az besinle daha fazla enerji depolamak bu noktada avantaja dönüşüyor. Ara öğün olarak incir kurusu yemenin faydaları aynı zamanda sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak olarak düşünülüyor.

Dolayısıyla incirin hangi şartlarda ve nasıl kurutulacağı ile ilgili birkaç alternatiften söz etmek mümkün oluyor.

Tabii ki öncelikli olarak sebze ve meyvelerin en sağlıklı kurutma metodu olan güneşten faydalanma üzerinde duracağız. Kurutmadan önce incirleri özenle seçmemiz gerekiyor. İçinin dolu ve doygun olması ile birlikte aynı zamanda kabuk yapısının daha ince olması en iyi sonuçları almanızı sağlayacaktır.

İncir için bu aşamalar öncelikle incirleri yıkama ve sonrasında üzerindeki nemi almak için bekleme aşamasıyla başlar. Bekleme sürecini kısaltmak için havlu peçeteyle kurulayabilirsiniz.

Sap kısımlarını kestikten sonra alt kısma gelecek şekilde altı delikli bir alana dizebilirsiniz. Eğer ızgara ya da telli bir yüzey yoksa düz bir tepsinin içerisine de dizilebilir. Ardından yabancı cisimlerden korumak için üzerine tül ya da tülbent gibi ince ve güneşi kesmeyecek bir örtü örtmenizde fayda var.

Kuruma aşaması güneş ışınlarının yoğunluğuna bağlı olarak başlayacak ve yaklaşık olarak 5-6 gün boyunca devam edecektir.

Bu süreç zarfında 3-4 saatlik aralarla incirleri kontrol edip farklı yönlerini güneşe doğru çevirebilirsiniz. Sürecin sonunda kurutulmuş olan incirleri toplayarak yiyebilir ya da saklayarak sonrasında tüketebilirsiniz.

Kurutma süresi uzun gibi gözüküyorsa fırında kurutma seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Güneşte kurutmak tavsiye edilen seçenek olsa da 45 derecelik bir fırında 8-12 saat boyunca tutarak kurumasını sağlayabilirsiniz.

Bu süreç boyunca da incirlerin hangi formda olduğunu sık sık takip etmeniz ve duruma göre fırından çıkarmanız önerilir. Fırından çıkardıktan sonra üzerine ortalama 1 tatlı kaşığı kadar nişasta dahil etmeyi ve tüm incirler için karıştırmayı ihmal etmeyin.

Kuru İnciri Uzun Süre Saklamanın Yolu

Kuru İnciri Uzun Süre Saklamanın Yolu

İncir kurusu için dayanıklılık esastır. Dolayısıyla 1 yıl kadar hiçbir bozulma olmadan dayanabilir. Bunun için yalnızca kurutma işleminin ardından doğru koşullarda saklama yapmaya özen göstermelisiniz.

İncir normal şartlarda kuruduktan sonra 2 haftalık bir sürecin sonunda bitecekse ağzı kapalı olmak kaydıyla ışık almayan bir noktada tutabilirsiniz.

Kış hazırlığı kapsamında uzun süreli bir stoklama yapacaksanız bunun için dondurucuya atmanız gerekiyor. Haliyle ağzı kilitlenebilir buzluk poşetlerine koyduktan sonra derin dondurucuya atarak ortalama 10-12 ay kadar dayanmasını sağlayabilirsiniz.

70778