Evde Biber Kurutma için İşinize Yarayacak Altın Tavsiyeler

Evde Biber Kurutma için İşinize Yarayacak Altın Tavsiyeler Biber tüketimini belli başlı gruplarla sınırlandırmak mümkün değil. Öncelikle yemeklerin içerisine kuru biber atılması son derece popülerdir. Bazı yörelerde direkt olarak yemeklerin yanında tüketilebilir.

Salatalar ve soslar için en önemli malzemelerin başında gelir. Mevsimi yaz olsa da kış aylarında da aranan bir lezzet olduğundan ötürü kuru biber her mutfak için gereklidir.

Biber içeriğinde bulunan A, C, P ve K vitaminleri oldukça önemlidir. Protein yönünden en çok tercih edilen besinler arasında olduğu gibi diyet lifi bakımından zengindir. Hastalıklara karşı önerilmesi ise antioksidan etkisinden kaynaklıdır. Kalp hastalıkları için mutlaka tavsiye edilir.

Sindirim açısından da faydalı olduğu için mide için faydalıdır. Kanser için bile iyi geldiği ortaya çıkan bazı belirtiler sayesinde önerildiğine şahit olunabilir. Kurutulmuş olması biber gibi besinlerde bu tip faydaların ekarte olmasına neden olmaz.

Evde Biber Kurutma Yöntemleri

Evde Biber Kurutma Yöntemleri

Bazı yörelerde kuru biber aynı zamanda ciğerci biberi olarak adlandırılır ve ana yemeğin yanında da tüketilmektedir. Dolayısıyla evde biber kurutmak çok popülerdir.

Tüketimi arttıkça daha fazla kurutulduğundan ötürü yalnızca güneşte değil aynı zamanda fırınlarda da kurutulmaya başlanmıştır. Fakat kurutulmuş olan bir biber için en lezzetli sürecin yavaş yavaş güneşte geçen süreç olduğunu söylemek gerekir.

Biber ile diğer kurutmalık yiyecekler arasında çok bariz farklar olduğunu söyleyemeyiz. Kurutma metodu aynı olduğu gibi yine biberlerin bir iğne yardımıyla ipten geçirilmesi gerekecektir. Biberleri seçerken sağlam olanları tercih etmeli ve detaylı bir biçimde yıkamalısınız.

Diğer sebzelerde de olduğu gibi kısa ömürlü olmasına rağmen kurutulduğu zaman çok uzun süreler kullanılabilmektedir. Dolayısıyla kurutma biber her anlamda avantaj sağlar.

Yıkandıktan hemen sonra biberlerin kuruması ve nemini salması için havlu ya da bez üzerine serilmesi gerekir. Sonrasında iğneyle ipe geçirme işlemine başlanacağı için biberler burada kalabilir.

Fakat genellikle acı biber tercih edildiğinden ötürü biberlerle elinizi ne kadar az temas ettirirseniz o kadar iyidir. Çünkü biberin acısı günlerce elinizden çıkmayabilir. Haliyle elinizi yüzünüze götürdükçe ciddi bir biçimde göz yanması ya da cilt kızarıklıkları yapabilir.

Eldivenlerinizi giydikten hemen sonra iğneyi biberin iç kısmından geçirerek ipe asın. Sıralı bir biçimde aralarında boşluk kalmasına özen göstererek tüm biberleri bitirin.

Balkonunuz ya da bahçeniz güneş görüyorsa biberleri buraya asarak kurutabilirsiniz. Yatay ya da dikey olarak asmak mümkündür. Dikey asıldığında güneşe doğru dilediğiniz gibi çevirebileceğiniz için daha elverişli olabilir.

Fırında daha kısa sürede kurutmak istiyorsanız fırın tepsisine dizdiğiniz biberleri 65 dereceye getirdiğiniz fırına atın. Süreç kişinin isteğine bağlı olarak değişken olabilir. Ara ara kontrol ederek biberler kuruduğunda tepsiyi çıkarabilirsiniz.

Ayrıca salça gibi biber odaklı ürünlerde de kurutma işlemi yapılabilmektedir. Öncelikle biber formundan ziyade pul biber, salça gibi yapımlar için uygun olduğunu bilmeniz gerekiyor.

Bunun için biberleri yıkama işleminin ardından parçalara bölmeniz gerek. Tuzlama işlemi lezzeti için önemli bir kıstastır. Kesilen parçaları güzelce tuzladıktan sonra güneş gören bir kısma yine koymanız gerekiyor.

Fakat parçaları ipe geçirmek zor olacağı için bunun için uygulamanız gereken yöntem tepsiye ya da bir beze yaymak olacaktır. Ortalama 3 günlük bir bekleme süresinde her gün güneş görmeleri gerekiyor. Sonra balkondan ya da bahçeden kurumuş biber parçalarını alarak mikserden geçirebilirsiniz.

19637