Et Yiyen Bakteri Nasıl Bulaşır? Et Yiyen Bakterinin Belirtileri ve Tedavisi

Dünya üzerinde çok bakteri var ama et yiyen türü çok az görülmektedir. Bundan haberdar olmak için belirtileri bilmelisiniz. Tedavisi de mümkündür.

Çok nadir bulunan bir bakteri türü olarak bilinmektedir. Hatta o kadar nadir bir bakteri türüdür ki otuz üç binde bir görülmektedir. Fakat nadir görülse bile bu hastalığa yakalanan insanların çoğu hayatını kaybetmektedir. Bu nedenle anında anlaşılması ve müdahale edilmesi gerekmektedir. İleri safhalarında çoklu organ yetmezliği ve şok ile karakterizedir. Et yiyen bakteri ismi et yiyen böcek olarak da bilinmektedir. Bakteri kaynaklı olduğu bilinmektedir. Streptokokların A grubuna dahil olan familyasının yol açtığı bir bakteri olarak bilinmektedir. Çok kısa bir sürede vücutta yayılım sağlamaktadır. Deride oluşmaya başlayan kırmızı noktalarla baş göstermeye ve daha sonrasında bu oluşan kırmızı noktaların siyahlaşması ile anlaşılmaktadır. En başta parmak uçlarında, kollarda ve kulak memesinde kendini göstermektedir. İç organlara kadar inen ve böbreklere dahi zarar veren bu bakteri kısa bir sürede müdahale edilmediğinde ciddi rahatsızlıklar vermektedir. Sonucu ölüme kadar giden bir süreç beklemektedir. Acil müdahale gerektirmektedir. Et yiyen bakteri vücuda girdiği andan itibaren vücutta belirgin şekillerde uzuv kaybına yol açabilmektedir. Deride harabiyet görünmektedir. Kasların üzerini örten dokunun zedelenmesine yol açtıklarından dolayı hareket edemez ve şok durumuna geçiş yapılır duruma gelmektedir.

Et Yiyen Bakteri Nasıl Bulaşır?

Çok kesin olarak bilinmese de çiğ ya da pişmemiş et tüketiminden kaynaklanan bir bulaşma olacağı yönünde Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklama yapıldığı bilinmektedir. Burada da etkili olan aslında bağışıklık sisteminin zayıf olmasından da kaynaklandığı ön plana çıkan bulaş yöntemlerindendir. Aynı zamanda kronik hastalığı olanlarda bulaşma açısından riskli grupta olanlar arasındadır. Bu nedenle besin tüketimlerinde dikkatli olmaları önerilmekte ve özellikle çiğ ve kaynağı bilinmeyen et ürünlerinden uzak durulması gerektiği bildirilmektedir. Aynı zamanda ameliyat olup, ameliyattan yeni çıkmış olanlar da bu anlamda korunmalıdır. Açık yaralara sahip olduklarından daha hızlı bulaş riskleri vardır. Bu da olumsuz anlamda etkilemektedir. Önce bağışıklık sisteminin çökmesini sağlayarak sonrasında da sindirim sitemini etkileyerek sorun yaratmaktadırlar. Et yiyen bakteri nasıl bulaşır sorusunun çok fazla cevabı olmamakla birlikte özellikle deniz ürünleri tüketiminde dikkat edilmesi gerektiği uzmanlar tarafından bildirilmektedir. Açıkta bulunan yaraları olanların denize girmesi ve deniz suyunda bulunan bu bakterilerle buluşması bu bakterinin vücuda girmesini kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle açık yaraları bulunanların çok daha dikkatli olmasında fayda vardır. Sürekli denizde bulunan, denize giren ya da mavi tur ile okyanuslarda denize girenlerle, çok fazla deniz ürünü tüketenler bu bakteri açısından risk altındadır. Bağışıklık yönünden zayıf olan kişiler ile fazla pişmiş olmayan ya da çiğ et tüketen kişiler de risk altında olmaktadır. Bu nedenle tüketimi yapılacak olan ister deniz ürünü olsun ister kırmız et olsun, iyi pişmesine ve iyi temizlenmiş olmasına dikkat edilmelidir. Bazı araştırmalarda ise insandan insana bulaşabildiği ortaya çıkmıştır. Hastalığa sahip olan ve taşıyıcı konumda olan kişi ile yakın temas halinde olma ya da açık yaralarına dokunma gibi durumlarda dikkatli olunmadığı takdirde bulaşma riskinin olduğu yapılan açıklamalarda ortaya atılmıştır. Her ne kadar bu şekilde bir bulaşma sağlansa da eğer açık yara ya da bağışıklık sisteminizle ilgili bir problem yaşamıyorsanız vücudunuzda varlık göstermeyeceği ve hastalığa yakalanmayacağınız konusunda da açıklamalar yapılmış durumdadır.

Et Yiyen Bakteri Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak et yiyen bakteri belirtileri nedir diye sorgulandığında ortaya çıkan belirtiler burada verilecektir. Her ne kadar zaman geçtikçe ortaya çıkan belirtiler olsa da en başta bir uzmana görünmekte fayda vardır. Çünkü ilerleyen süreçte daha zor bir durum ile karşı karşıya kalmanız muhtemeldir. Genel olarak bakıldığında ilk adımda yüksek bir ateş ile kendini belli etmeye başlar. Ani yükselen ateş baş göstermektedir. Vücuda giren bakterinin ürettiği enfeksiyonla beraber sık sık yaşanan mide bulantıları ve kusma anında görülen yeşil renkli kusma belirtisi vardır. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalındığında mutlaka bir hekim ile görüşülmeli ve bu konuda destek alınmalıdır. İleri düzeyde görülen şok geçirme hali meydana gelmektedir. Bunlara eşlik eden bir diğer belirti ise halsizlik olmaktadır. Halsizlikle beraber uzun süreli ishal durumu da bu konuda size problem yaratan durumlardandır. Belirtilerden bir tanesi bile yaşanmaya başlandığında bu konuda mutlaka yardım alınması gerektiğini unutmamalısınız. Genel olarak bu hastalığa yakalanıp yakalanmadığınızı anlamak zor olacağından ani yükselen ateş ve eşlik eden yeşil renkli kusma meydana geldiğinde uzman bir doktordan yardım istemekten çekinmemeli ve tüm semptomları saymalısınız. Bu sizin yararınıza olacaktır. Geç kalınmaması ve düzenli bir şekilde takip edilmesinde yarar vardır.

Et Yiyen Bakteri Tedavi Edilebilir mi?

Et yiyen bakteri tedavisi var mıdır şeklinde bir soru sormak isteyebilirsiniz. Bu sorunun cevabında saklı olan en temel bilgi bu konuda erken tanı ve teşhis olmaktadır. Çünkü ne kadar erken teşhis edilirse tedavi o kadar sağlıklı bir şekilde yürümektedir. İleri süreçlerde ne kadar geç kalınırsa o kadar hayatta kalma şansı tehlikeye girmektedir. Bu nedenle belirtilen durumlarda mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidilerek tedavi olanaklarından yararlanma şansı yakalanmalıdır. Et yiyen bakteri tedavi edilir mi sorusuna verilecek en güzel cevap erken teşhis edildikten sonra en kayıpsız şekilde bunun mümkün olduğunun bilinmesidir. 49166