Esra İsminin Anlamı

Esra İsminin Anlamı

Esra İsminin Anlamı Esra ismi günlük hayatta sık sık duyduğumuz isimler içerisinde yer alır. Esra isminin anlamı ise 5 değişik şekilde bilinmektedir. İlki kainat anlamıdır. Diğer anlamı ise küçük kordur. Küre içerisinde kalan küçük bir kor anlamı taşır. Bir diğeri de çabuk anlamıdır. Olabildiğince ve en çabuktur. Bu anlam Enam Suresi 60. ayette ve Yunus Suresi 21. ayette geçmektedir.

Esra isminin diğer bir anlamı ise esir ve tutsaktır. Bu da yine kur’an-ı Kerim’de geçen anlamlardan biridir. Enfal Suresi 67 ve 70 ayetler arasında bu şekilde meal bulmuştur. Bilinen diğer anlamları ise karanlıkta yol gösteren, çok hızlı ve çabuk olandır.

Esra ismi kız ismi olarak bilinir. Kökeni ise Arapçadır. Yazıldığı gibi okunur. Kur’an-ı Kerim’de pek çok yerde geçmektedir. Bu ismin sözlük anlamı da bulunmaktadır. Yani Esra isminin sözlük anlamı seri şekilde olan, çabuk olan demektir.

Esra isminde Türkiye’de 245566 kişi bulunmaktadır. İstanbul’da ise 50642 kişi vardır. Ankara’da bulunan Esra isimli kişi sayısı da 17344 tür. İzmir’de bulunan sayısı daha azdır. Burada 9942 kişi vardır. Oldukça fazla tercih edilen Esra isminin Türkiye sıralamasındaki yeri 25’tir. Türkiye’de bulunan kız isimleri içerisinde ise 10. sırada yer alır. 1 yıl içerisinde 1008 kişiye bu isim verilmiştir.

Bu ismin yıllar içerisinde popüleritesi düşmüştür. 2009 yılında tüm kız isimleri içerisinde koyulma popülerliği 51 iken bu rakam yıllar içinde oldukça azalmıştır. Yıllar içerisindeki sıralama şu şekilde değişmiştir: 2010 yılında 58, 2011 yılında 56, 2012 yılında 63, 2013 yılında 62, 2014 yılında 75, 2015 yılında 91, 2016 yılında 91, 2017 yılında 90, 2018 yılında ise 96 olmuştur.

İsmin analizine bakılacak olursa rengi mordur. Mor renk Esra isminin rengi denilebilir. Kıyafetlerinde, evinde, aksesuarlarında, organizasyonlarında mor renk tercih etmektedir. Çiçeklerden menekşe en favori bitkisidir.

Kişisel özelliklerine bakıldığında çok heyecanlı ve yerinde duramaz görülmektedir. Yaptığı işleri heyecanlı ve canlı bir şekilde yapar. Duyguları ise çok yoğun yaşar. Hüzünlenmesi, sevinmesi, kızması hep üst sınırdadır. Bütün hislerini karşı tarafa aktarmak ve anlaşılmak isterler. Bunun için de dile getirmekten çekinmezler.

Duygularını ifade etmenin bir diğer yolu olarak da sanatı aktif olarak kullanırlar. Müzik yapmayı severler. Yeni şeyler keşfetmeyi, bir ürünü başka bir ürün yerine kullanmayı denerler ve başarılar. Yaratıcılık konusunda oldukça iyidirler.

Her ismin kendine has kişilik özellikleri vardır. Esra isminin kişilik özellikleri için bakıldığında da karşımıza neşeli olmaları çıkar. Çok enerjik görünürler. İşlerine yerine getiren Esra ismi kadınları kıpır kıpır olur. Kendilerine güvendikleri için emin adımlar ile ilerlerler. Hırslıdırlar. Bu neden ile de başladıkları işi bitirmek isterler. Saatlerce bıkmadan usanmadan işlemi yapmaya devam ederler. Başarmadan işlerini bırakmazlar. Her ne olursa olsun yollarına devam ederler.

Dürüstlükleri ile bilinirler. En zor ve kötü durumlarda dahi doğruyu söylemekten geri duramazlar. Dost acı söyler sözü Esra ismine sahip insanlar için söylenmiştir. Fiziksel özelliklerine bakıldığında düzgün yapıya sahip oldukları görülür. Geneli uzun boyludur. Çene yapısına dikkat edilirse de oluklu olduğu görülmektedir.

esra-isminin-anlami-28450
Esra İsminin Anlamı

Esra ismine benzeyen isimler ise şu şekilde sıralanabilir: Besra, Resa, Esrin, Nesrin, Mısra, İsra, Yüsra, Asra, Nisa, Esmira, Eda, Ela, Esila, Erva, Elisa, Elveda, Embiya, Evliya, Elvida, Kisra, Elyesa, Evliya.

Bu ismi taşıyan ünlüler ise şu şekildedir: Esra Erol, Esra Ezmeci, Esra Bilgiç, Esra Dermancıoğlu, Esra Ceyhan, Esra Ranabor, Esra Balamir, Esra Akkaya.

Dizi karakterleri ise Aşk Mantık İntikam dizisindeki Burcu Özberk’in canlandırdığı Esra karakteri, Kara Tahta’da bulunan Esra karakteridir.

Esra isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 5 farklı şekilde tanımlanmıştır.

  • 1 – Kainat
  • 2 – İçinde Küçük Kor Parçaları Bulunan Kül
  • 3 – En çabuk, pek çabuk. (Enam 62. ve Yunus 21. ayetlerde geçer.)
  • 4 – Esir, tutsak. (Enfal Suresi 67-70)
  • 5 – Daha hızlı, daha çabuk, en çabuk. Karanlıkta yol gösteren, anlamlarını taşır.

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Söylenişi: esra:
Kuran ‘da geçiyor.

Esra ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Esra ismini kullanan 245.566 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Esra ismini kullanan 50.642 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Esra ismini kullanan 17.344 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Esra ismini kullanan 9.942 kişi bulunmaktadır.

Esra isminin Türkiye sıralaması

Esra en çok kullanılan 25. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 10. isimdir.

Esra ismini kullananların sayısı, son bir yılda 1.008 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Esra isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Esra isminin Harf Analizi

Kişiye Esra ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

R : Tereddütlü birini çağrıştırır, olmasa da olur.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Esra İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Esra ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Esra isminin anlamını gözden geçirin!

Esra İsminin Numerolojisi

Esra isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

E: altı
S: yirmi iki
R: yirmi bir
A: bir
TOPLAM: 50

Esra ismi Türkçe kökenli bir isim olup Türkiye’de yaygın olarak kullanılan bir isimdir. İşte bazı ünlü Esra’lar:

  1. Esra Erol: Türk televizyon sunucusu Esra Erol, “Esra Erol’da Evlen Benimle” programıyla tanınmaktadır. Evlilik programlarıyla popülerlik kazanan Erol, televizyon kariyerine uzun yıllardır devam etmektedir.
  2. Esra Bilgiç: Türk oyuncu Esra Bilgiç, “Diriliş: Ertuğrul” dizisindeki rolüyle tanınmaktadır. Dizide Halime Hatun karakterini canlandırmış ve büyük bir hayran kitlesi elde etmiştir.
  3. Esra Ceyhan: Türk televizyon sunucusu Esra Ceyhan, birçok programda sunuculuk yapmıştır. “Esra Ceyhan’la” ve “Esra Ceyhan ile Günaydın Türkiye” gibi programlarıyla bilinir.
  4. Esra Ronabar: Türk şarkıcı ve oyuncu Esra Ronabar, müzik kariyeriyle tanınmıştır. “İçime Sinmiyor” ve “Dertli Dünya” gibi şarkılarıyla dikkat çekmiştir.
  5. Esra Sönmezer: Türk atlet Esra Sönmezer, Türkiye’yi uluslararası yarışmalarda temsil etmiştir. Engelli koşu dalında başarılı performanslar sergilemiştir.

Bu sadece bazı ünlü Esra’ların birkaç örneğidir. Elbette daha birçok ünlü Esra ismi mevcuttur.

33140