Esma İsminin Anlamı

Esma İsminin Anlamı 

Esma İsminin Anlamı Bebek sahibi olacak insanlar isim telaşına girer ve bebeklerine hangi ismin daha iyi geleceğini araştırırlar. Bu yüzden “Esma isminin anlamı nedir?” sorusunun cevabı birçok insan tarafından merak edilir. Esma isminin birden fazla anlamı vardır. Esma ismi “İsm” kelimesinin çoğul halidir. Aynı zamanda etkileyici, kader, nasip, isimler, cilveli anlamlarına gelirken, hepimizin bildiği Esmaül-Hüsna ise Allah’ın güzel adları demektir. Güzel anlamlara sahip olan bu isim doğacak olan kızlara verilebilir. 

Doğacak olan bebeklere isim verirken dini kısımları birçok ebeveyn düşünüyor. Bu yüzden “Esma ismi Kuran’da geçiyor mu?” sorusu sık sık sorulabilir. Esma ismi, Kur’an-ı Kerim’in Araf Suresi’nde yer alır. Esma ismi Araf Suresi’nin 180. ayetinde geçer. İslam ülkelerinde Esma ismi en çok kullanılan kız isimleri arasındadır. Kuran’da geçmesinin yanı sıra Hz. Ayşe’nin kızının adı da Esma’dır. Arap kökenli olan bu isim İslam toplumlarında büyük önem görür ve sık tercih edilir. 

Uzmanlar günümüzde isimlerin karakter analizini yapabiliyor. Uzmanlar, Esma isminin anlamı bakımından bu adı taşıyan insanların renkli karakterlere sahip oldukları söylenebilir. Aynı zamanda doğuştan yetenekli, hızlı uyum sağlayan, çabuk yön değiştirebilen kişilik özelliklerine sahip olabilirler. Ne istediklerini bilirler ve çalışkan olmaları sayesinde istediklerini kolay bir şekilde elde edebilirler. Sosyal hayatlarında ilgi toplamayı başarırlar. Aynı zamanda özgüvenlerinin yüksek olması hayatta başarılı olmalarına yardımcı olur.

Esma isminin popülerlik oranı oldukça yüksek. Türkiye’de Esma ismini kullanan kişilerin sayısı son bir yıl içerisinde 2.403 kişi artmıştır. Son verilere göre Esma ismi en çok kullanılan 79. isimdir. Kız isimleri arasında ise en çok tercih edilen 39. isimdir. 2022 verilerine göre Türkiye’de Esma adında 140.123 kişi yaşamaktadır. Bunların 25.526’sı ise İstanbul’da yaşar. 

İsimler üzerinde karakter analizi yapılabildiği gibi harf analizi de uzmanlar tarafından yapılabilir. Esma isminin harf analizine göre E harfi mücadele etmeyi, S harfi hayalperest kişiliği, M harfi ticarete yatkınlığı ve A harfi ise atılgan ve enerjik anlamına gelir. Yani Esma ismine sahip olan insanlar mücadele ederken aynı zamanda enerjik ve hayalperest insanlar olabilir. Bunun dışında ticarete yatkınlıkları hayatlarını kontrol etmek ve rahat yaşamak için bir avantaj sağlayabilir. 

Esma ismi Türkiye’de yaygın olarak kullanılsa da Esma ismine sahip ünlüler pek yoktur. Esma ismindeki ünlüler olarak sadece Esma Sultan, Esma Recepova ve Esma Deniz aklımıza geliyor. Esma Recepova başarılı bir şarkıcıdır. Esma Deniz ise Türkiye’nin ilk kadın hemşiresi olarak biliniyor. 

esma-isminin-anlami-36281
Esma İsminin Anlamı

Uzmanlara göre Esma isminin analizi yapıldığında bu isimdeki insanların planlı, mükemmeliyetçi, yalnız vakit geçirebilen, kuralcı, mantıklı, işine önem veren, gelenekçi, sabırlı, güvenilir, dikkatli, pratik, yöneticilik yapabilen ve sorumluluk sahibi insanlar olduğu söylenebilir. Bağlanmaktan korkan, risk almayan, limitleri olmayan, aşırı hareketli, abartan, dağınık, detaylardan hoşlanmayan ve çabuk inanan insanlar olmaları da ismin olumsuz özellikleri olumsuz olarak belirtilebilir. Fiziksel özelliklere göz atacak olursak, Esma ismindeki insanlar belirgin yüz hatlarına, ince eller ve ayaklara, uzun boya, düz yanaklara, bukleli saçlara, ince dudaklara ve uzun burun yapısına sahip olabilirler. Ses tonları ise tok çıkar. 

Esma ismine alternatif öneriler verecek olursak; Esma Nur, Esma Sultan, Zeynep Esma, Esma Ezgi, Esman, Esmanur, Esmaye gibi isimler örnek verilebilir. Erkek ismi olarak ise Esmen, Embiya, Enbiya, Elvida ve Elyesa örnek verilebilir. Bebeklerine çift isim koymak isteyen insanlar bu isimlere de göz atarak karar verme sürecini daha kolay hale getirebilirler. 

Esma isminin Anlamı Nedir, Ne demek, 7 farklı şekilde tanımlanmıştır.

 • 1 – Arapça “İsm” Sözcüğünün Çoğul Halidir, İsimler, Adlar.
 • 2 – Etkileyici, yaptırıcı
 • 3 – Kader, nasip, talih
 • 4 – İsimler, namlar, adlar
 • 5 – Cilveli, Çok Güzel Demektir.
 • 6 – Kulaklar, İşitme. – Esmaül-Hüsna: Allahın Güzel İsimleri. – Hz. Esma: Hz. Ebu Bekirin Kızı, Hz. Aişenin Ablasıdır.
 • 7 – Kuran-ı Kerim’de geçer (Araf 180)

Cinsiyeti: Kız
Kökeni: Arapça
Söylenişi: esma:
Kuran ‘da geçiyor.

Esma ne demek? Sözlük anlamı ne?

Türkiye’de Esma ismini kullanan 140.123 kişi bulunmaktadır.
İstanbul’da Esma ismini kullanan 25.526 kişi bulunmaktadır.
Ankara’da Esma ismini kullanan 7.681 kişi bulunmaktadır.
İzmir’de Esma ismini kullanan 5.320 kişi bulunmaktadır.

Esma isminin Türkiye sıralaması

Esma en çok kullanılan 79. isimdir.

Kız isimleri arasında, en çok kullanılan 39. isimdir.

Esma ismini kullananların sayısı, son bir yılda 2.403 kişi artmıştır.

Aşağıdaki grafik, Esma isminin en son hangi yıllar popular olduğunu, o yıl doğan bebeklere verilen kız isimleri arasında kaçıncı sırada olduğunu göstermektedir.

Esma isminin Harf Analizi

Kişiye Esma ismiyle hitap ettiğimiz zaman harflerin titreşimleri hem toplumda hem de hitap ettiğimiz kişide kişiliğine ait anlamalar yüklemektedir.

E : Sıkıntılardan kurtulmak için mücadele etmeyi çağrıştır,soyadınız da dahil bir tane e harfi olabilir.

S : Hayalperest bir kişiliği uyandırır, s harfinin olması iyidir.

M : Ticarete yatkın biri fikrini uyandırır, m harfinin sağında ve solunda muhakkak a harfi barındırmalıdır.

A : Atılgan-enerjik anlamı uyandırır,ikiden fazla bu harften olmamalıdır.

Esma İsmi Caiz mi Konulabilir mi ?

✔ Esma ismi caiz olmayan, sakıncalı isimler listesinde geçmemektedir. Yinede isim koyarken Esma isminin anlamını gözden geçirin!

Esma İsminin Numerolojisi

Esma isminde bulunan harflerin ,alfabede karşılık gelen sıra numaralarının toplamı, isminizin numeroloji sayısını vermektedir.

E: altı
S: yirmi iki
M: on altı
A: bir
TOPLAM: 45

İşte Esma isimli bazı ünlüler:

 1. Esma Sultan: Osmanlı İmparatorluğu’nun II. Mahmud döneminde yaşamış olan Esma Sultan, II. Mahmud’un kızı ve Sultan II. Abdülhamid’in kız kardeşidir.
 2. Esma Biltaci: Türk televizyon sunucusu ve yapımcısıdır. “Neden?” adlı programıyla tanınmaktadır.
 3. Esma Redžepova: Makedonya doğumlu Romanyalı şarkıcı ve insan hakları aktivisti. “Makedon Romanları Kraliçesi” olarak da bilinir.
 4. Esma Velagić: Bosnalı müzisyen ve şarkıcı. Grupa Regina adlı müzik grubunun üyesidir ve 2009 Eurovision Şarkı Yarışması’nda Bosna-Hersek’i temsil etmiştir.
 5. Esma Ilyas: Tanzanyalı bir modeldir ve 2017 Miss Tanzania güzellik yarışmasını kazanmıştır.
90633