Eşkina Nasıl Bir Balık Türüdür?

Eşkina balığı 50 cm boyutlarında, kaya diplerinde yaşayan, hızlı olmasından dolayı avlanması zor ve Türkiye'de de yetişen bir balık türüdür.

Avlanması en zor balık türleri arasında yer alan eşkina balığı, sciaenidae familyasına aittir. Boyutları yaklaşık 50 santimetre olan balık, göç etmeyerek sürekli olarak aynı bölgede yaşar. Ağırlık olarak 7 kilogram civarında olan eşkinalar, küçük boyutlardaki balıklar ile beslenirler. Kaya levreği veya taş balığı isimleriyle de anılır.

Bu içerikte ve Eşkina Balık Türü Eşkina Balığı Özellikleri Eşkina Balığı Yaşam Alanı Eşkina Balığı Bes hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yumurta büyüklüğünde yüzgeçleri olan eşkina balığının ağız yapısı sivridir. Kuyruk kısmı ise genel olarak siyah renklidir ve çizgilerle kaplıdır. Yüzme sistemleri oldukça gelişmiştir ve mesanenin alt kısmında bulunan kasları ile ses çıkarma özelliğine sahiptir. İşitme duyuları oldukça gelişmiş olan balık türü, yolunu ve avını da bu ses sistemi sayesinde bulur.

Denizin sığ alanlarında yaşamını sürdürmeyi seven eşkina balıkları, göç etmeyerek hayatı boyunca aynı bölgede kalır. Türkiye’nin büyük denizlerinde oldukça fazla rastlanan eşkina balıkları yılın belirli zamanlarında üremek için kayalık alanlara yaklaşarak yumurtalarını bırakır ve yaşadığı alana geri döner. Hızlı olması ile yakalaması zor olmasına rağmen, üreme dönemlerinde yumurta bırakacakları alanlarda oldukça fazla avlanırlar.

Eşkina balığı, ışık ve sese karşı oldukça duyarlı olduğu için bu unsurlara sahip yerlerden uzak dururlar. Bu nedenle akşam saatlerinde, hava karardığında balıkçılar tarafından avlanırlar. Balıklar yoğun ise avlanmaları sabaha kadar devam eder. Avlanma işlemi zor olduğu için av yerinin iyi seçilmesi ve balıkçıların yanında kepçe bulundurması şarttır. Eşkina balıkları Türkiye’de Mayıs ve Temmuz ayları arasında bol miktarda ve her denizde avlanabilir.

Avlama işleminde şamandıralı ya da kurşunlu oltalar tercih edilir ve 0.25-0.30 aralığında misina kullanılır. Balığın güçlü olması nedeniyle kullanılan olta çok fazla zorlanmamalıdır.


En lezzetli balık türlerinden biri olan eşkina, her mevsim tüketilse de yaz aylarında daha lezzetli ve bol olur. Türkiye’nin balık pazarlarında ve tezgahlarında eşkina balığını sık sık görmek mümkündür. Balığın yüksek besin değerlerinden yararlanmak ve en lezzetli biçimde tüketmek için taze olması gerekir.

Buğulama, çorba, fırın ve kızartma gibi türleri yapılan eşkina balığı restoran mezelerinde de kullanılır. Balığın bünyesinde bulunan otolitler, üriner sistem enfeksiyonu tedavisi için kullanılmasına neden olur.

41472